شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ / ۲۳:۴۰
کد مطلب: 49054
۱
عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران:

نشانگرهای اختلالات روان در زنان خانه‌دار ایرانی بیشتر است

میگنا: دکتر کامران باقری لنکرانی روز پنجشنبه در دومین روز از همایش سلامت زنان در فرهنگستان علوم پزشکی ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از سال 91 همایشی بین المللی با عنوان سلامت زنان برگزار می کند که موضوع محوری امسال این همایش بحث سلامت روان در زنان است.
 
وی ادامه داد: در این همایش تلاش می کنیم به موضوع سلامت زنان به صورت بین بخشی نگاه کنیم البته همایش های مختلفی در خصوص سلامت زنان در کشور برگزار می شود اما بیشتر نگاه ها به این مسئله طبی است اما نگاه ما بین بخشی است.

وی اظهار داشت: در موضوع سلامت روان یک بحث در خصوص بیماری های مرتبط با آن مانند اضطراب و افسردگی داریم که آمارهای مختلف نشان می دهد این مسئله در بیشتر کشورهای دنیا آمار زنان بیشتر از مردان است در کشور ما نیز همین گونه است که احتیاج به درمان های خاص خودش دارد، اما موضوع مهم تر این است که چه کار کنیم تا سلامت روان حفظ شده و مختل نشود و به نوعی ارتقا یابد که این موضوع به مسائل اجتماعی بر می گردد و خیلی ها هم ارتباطی به دارو درمانی ندارد بلکه احتیاج به مقاوم سازی زنان و خانواده آنها و همچنین به محیط حمایتی برای سلامت روان دارد.

رییس کارگروه کاهش مخاطرات آلودگی هوا در فرهنگستان علوم پزشکی ادامه داد: به عنوان مثال در بیشتر نقاط دنیا نشانگرهای اختلالات اعصاب و روان مانند افسردگی در زنان شاغل بیشتر از زنان خانه دار است اما در ایران برعکس است و این شاخص ها در زنان خانه دار بالاتر است که نشان می دهد محیط خانه به یک اصلاح اساسی نیاز دارد تا زنان خانه دار که نقش مهمی را ایفا می کنند به این نقششان آگاه شوند و به آن احترام گذاشته شود و در خانواده محیط پرمهر و محبت تری وجود داشته باشد تا این اتفاقات رخ ندهد.

وی افزود: آمارهای بیشتر نقاط دنیا نشان می دهد که افراد متاهل نسبت به افراد مجرد سلامت روان بیشتری دارند اما در ایران و حداقل کلان شهرهای ما این آمار برعکس است یعنی متاهل ها اختلال سلامت روان آنها بیشتر از مجردها است که باز این نشان می دهد که درون خانواده با مشکلات جدیدی روبرو هستیم و باید به آن توجه کنیم به همین خاطر یکی از میزگردهای مهم این همایش بحث سلامت روان درون خانواده بود و یکی از نکات مهمی که روی آن تاکید شد این بود که اگر به نقش های زنان و مردان در خانواده آن گونه که نظام هستی تعریف کرده توجه نکنیم بنیان این خانواده سست می شود.

لنکرانی اظهارداشت: زنان در خانه به مهر احتیاج دارند و قدرت در خانواده به معنی جهت دهی به فعالیت ها احتیاج به مدیریت مردانه دارد اما وقتی که نقش ها با همدیگر تعارض پیدا می کند آن خانواده دچار اختلال می شود ما اکنون در یک حالت گذار قرار گرفته ایم به این معنا که خانواده سنتی را از دست می دهیم و خانواده مدرن به معنایی که در غرب موجود است با کلیشه برداری در کشور ما به خصوص در نسل جوان گُرته برداری می شود و این باعث شد که در ازدواج ها میزان طلاق بالا و میزان آرامش درون خانه کمتر باشد.

وی گفت: بحث فناوری ها و شبکه های اجتماعی که می توانست یک فرصت باشد اکنون عملا به صورت یک تهدید برای خانواده ها در آمده است یعنی ضمن اینکه باعث بیگانگی در درون خانه و از بین بردن فرصت های گفت و گو و همفکری شده در برخی از موارد خود بستر این شده که مهر و محبتی که باید در خانواده متوجه همسر باشد به جاهای نامناسبی کشیده شود بستر برخی از خیانت هایی که در خانواده ها شکل می گیرد، شبکه های اجتماعی است.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی ایران افزود: مجموعه این عوامل به ما نشان می دهد که احتیاج به یک توانمند سازی و مقاوم سازی بیشتر در درون خانواده ها داریم و اینکه افراد مسوولیت های اجتماعی خود را بهتر می فهمند و از طرف دیگر هم محیط حمایتی باید برای این موضوع توسط حاکمیت بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم در بحث سلامت روانی ارتقای جدی تری داشته باشیم.

وی اظهار داشت: البته موضوعات دیگری مانند اعتیاد بانوان نیز در این همایش مورد بحث قرار می گیرد در بحث دخانیات درست است که مصرف روزانه سیگار میان زنان هنوز در کشور ما خیلی بالا نیست مثلا در بیشتر کشورهای اروپایی آمارشان بالای 40 درصد است ما در کشور ما حدود 4 تا 6 درصد است اما مسئله نگران کننده روند فزاینده آن است به خصوص بحث قلیان که موضوع تبعیض هم در مورد آن خیلی برجسته نیست و حتی به صورت یک هنجار در آمده و این نگران کننده است نه فقط برای زنان بلکه برای فرزندان و نسل آینده ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد.

لنکرانی افزود: اعتیاد به مواد روان گردان هم یکی دیگر از معضلاتی است که با آن روبرو هستیم ، گروه های خاصی را تحت تاثیر قرار می دهد که عمدتا در بین جوانان است و کسانی که در مرحله تحصیلات عالی هستند و این نگران کننده است به این معنا که اینگونه نیست که فقط ما با بحران اعتیاد در بین فقرا و حاشیه رانده شده ها روبرو باشیم بلکه این حتی در بخشی از خوابگاه ها نیز مشاهده می شود که احتیاج دارد برای آن برنامه مناسبی طراحی شود اگر یک مشکلی را نشناسیم قطعا برای آن برنامه ریزی هم نمی کنیم پس باید ابعاد آن را بشناسیم و به نظر می رسد که گزارش های کاملی در این زمینه در کشور وجود دارد و لازم است در سیاست گذاری ها به آن توجه بیشتری شود.

وی اظهارداشت: به طور کلی کسانی که از خانواده دور می شوند چه در خوابگاه و چه برای کار بیشتر در معرض بیماری های اعصاب و روان قرار می گیرند و اگر ما برای این موضوع به صورت مشاوره و محیط آرامبخش برای اوقات فراغت برنامه نداشته باشیم دچار معضلاتی خواهیم شد کما اینکه درون خانواده ها هم می بینیم که برنامه ریزی برای اوقات فراغت صرفا استفاده از شبکه های اجتماعی است و این خود یکی از آسیب های سلامت روان چه در بین کودکان و نوجوانان و چه نسل جوان و میانسال کشور است.

لنکرانی افزود: موضوع دیگری هم که در این همایش به آن توجه شده بحث زنان آسیب پذیر به معنای زنان سرپرست خانوار یا زنانی که مطلقه یا بیوه هستند یا زنانی که به هر دلیلی ازدواج نکردند که معضلات خاص خودشان را دارند که باید به آنها توجه ویژه کرد.

وی با بیان اینکه شاید 20 درصد خانواده های ایرانی به نوعی درگیر مشکلات سلامت روان باشند، گفت: موضوع سلامت روان یک موضوع پیچیده ای است و اینگونه نیست که بگوییم یک خانمی سلامت روان دارد و یکی ندارد ممکن است یک خانمی در شرایط خاصی دچار اضطراب و افسردگی شود و همین خانم اگر شرایط مناسب باشد از این بحران نجات یابد، این موضوعات پیچیده احتیاج به طراحی های پیچیده هم دارد، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و اخیرا وزارت کشور از طریق سازمان امور اجتماعی تلاش هایی داشته اند اما باید توجه داشت که نسبت به سلامت روان در خانم ها احتیاج به تمرکز بیشتر و هم افزایی بین برنامه ها داریم.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی ایران اظهارداشت: البته در چند سال اخیر به نقاط خوبی رسیدیم مثلا حدود 15 سال پیش آمارهایی که در کشور وجود داشت این بود که سلامت روان زنان روستایی نسبت به سلامت روان زنان شهری مختل بود اما اکنون آمار برعکس شد البته این مسئله خوب نیست اما نسبت به اصل این موضوع در جهان یک نگرانی وجود دارد مبنی بر اینکه با یک همه گیری و اپیدمی اختلالات اعصاب و روان روبرو می شویم.

هشتمین همایش بین المللی سلامت زنان با موضوع ارتقای سلامت روان بانوان، چالش ها و راهکارهای عملی 13 و 14 آذرماه در فرهنگستان علوم برگزار شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "