پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ - 30 Nov 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ / ۲۳:۰۳
کد مطلب: 49100
۱

یک روانشناس: هنر متغیری برای بهداشت روان در عصر کنونی است

یک روانشناس: هنر متغیری برای بهداشت روان در عصر کنونی است
میگنا: دکتر زهره سپهری شاملو روز سه شنبه در ششمین نشست تخصصی موزه دانشگاه فردوسی مشهد با عنوان "موزه و بهداشت روان" افزود: انسان در دنیای امروز دچار پیچیدگی ها و شرایط خاصی است که باید راه نجات و تامین بهداشت روان او را شناسایی و به کار بست.
 
وی با بیان اینکه قرن 21 به دلیل ویژگی هایی که دارد موجب شده است انسان ها احساس تنهایی بیشتری داشته باشند ادامه داد: در این شرایط خانواده نقش کمرنگ تری نسبت به 50 سال پیش در فرد دارد و انتظارات خانواده نیز از فرزندان افزایش چشمگیر یافته است.

وی گفت: انتظار والدین از ورود زودهنگام کودکان به دنیای بزرگسالی موجب شده کودکان در آینده دچار آسیب های فراوان شوند که این قرن را به قرنی عجیب از نظر روابط انسانی بدل می کند.

این استاد روانشناسی افزود: علاوه بر این دنیای اطلاعاتی گسترده و گسترش فضای مجازی از دیگر اتفاقاتی است که با توجه به رشد غول آسا و قارچ گونه ای که دارد موجب شده انسان ها مشاهدات و دانسته های فراتری نسبت به گذاشته داشته باشند و همین امر موجب افزایش و تغییر در تقاضا و درخواست های بشر شده است.

وی ادامه داد: انسان قرن 21 دنیایی مملو از فشار و استرس را تجربه می کند در شرایطی که هیچ کس هم نمی تواند پاسخگوی چنین شرایطی باشد.

سپهری شاملو گفت: علم روانشناسی طی دهه های اخیر به اهمیت بهداشت روان و ضرورت سنجش و ارزیابی آن با هدف بهبود زندگی پرداخته است.
این استاد دانشگاه افزود: بشر امروز روزانه خرده استرس ها و فشارهایی را تجربه می کند که در برابر این فشارها دچار خودخوری و بی توجهی به خود می شود و همین امر آثار ناشی از استرس را مداوم و سنگین می کند.

وی ادامه داد: این در حالی است که انسان ها در زمان تجربه استرس و فشار سنگین در ابتدا به خود حق می دهند، سایرین هم حمایت روانی از آنان را در شرایط استرس بزرگ دارند در حالی که این وضعیت در خرده استرس ها مشاهده نمی شود.

سپهری گفت: بهداشت روان به افراد کمک می کند که به تمامیت و یکپارچگی روان خود دست یابند به این معنا که به گونه ای هیجانی را تجربه نکنند اما به گونه دیگری رفتار کنند.

وی افزود: در چنین شرایطی اگر عوامل اقتصادی قابل پیش بینی نباشد، فشار روانی بر افراد بیشتر می شود.

وی ادامه داد: علم روانشناسی از دو بخش عوامل درونی و بیرونی موثر در بهداشت روان افراد سخن می گوید و از این بین عوامل درونی از اهمیت بیشتری برخوردارند به این معنا که اگر مراقبت از خود را مورد توجه قرار دهیم در شرایط فشار و استرس خرد یا کلان کمتر آسیب می بینیم.

این روانشناس گفت: از متغیرهای مهم در زندگی و سلامت روان انسان ها، ارتباط های سالم است به این معنا که افرادی که درون خانواده روابط خوب و داد و ستد خوب دارند بهتر می توانند از آسیب هایی که وجود دارد به سلامت عبور کنند.

وی با بیان اینکه انسان با ویژگی های مطرح شده به بسیاری چیزها برای ارتقای بهداشت روان نیاز دارد که یکی از این متغیرها می تواند هنر باشد، افزود: قسمتی از هنر در شهر مانند ساختمان ها و مراکز هستند که قابل مشاهده است اما قسمت بزرگی از این هنر در موزه ها نگهداری می شوند که برای ارتباط گیری با آنها باید به موزه ها سر زد.

وی ادامه داد: موزه در حقیقت محلی به دور از اهداف مادی با درهای باز و در خدمت جامعه است که هدف اصلی آن پژوهش در آثار بجا مانده از گذشتگان،حفظ و بهره وری معنوی و نمایش آثار برای مردم است.

سپهری گفت: انسان ها باید قبل از ورود به موزه تمرین کنند تا مشاهده گر دقیق باشند یعنی دید همه جانبه و بدون جانبدارانه به اشیا و اقلام موجود در موزه داشته باشند.

وی افزود: در روند بازدید از موزه باید مراحل مشاهده، تامل، ارتباط، تاثیرپذیری و تغییر برای اثرگذاری در فرد طی شود تا شاهد نتایج مثبت و موثر ناشی از بازدید موزه در فرد باشیم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: موزه در حقیقت جهانی است که کمک می کند در وسعت زمان و مکان حرکت کنیم و با وجود همه تفاوت ها درک بهتری از دنیا داشته باشیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .