شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ - 23 Sep 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۱
کد مطلب: 49165
۳
بهترین راه های درمان افسردگی شدید و مزمن

رهایی از افسردگی با راهکارهای ساده

رهایی از افسردگی با راهکارهای ساده
میگنا: تفاوت‌های فردی، تفاوت در شدت و نوع افسردگی، لزوم شناسایی انواع روش‌های درمانی و انتخاب بهترین گزینه را مشخص می‌کند. بدون شک گام نخست برای درمان، ریشه‌یابی و بهره گیری از مشاوره روانشناسان است.

در ادامه مطلب انواع گوناگونی از این درمان‌ها را شرح داده‌ایم.پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع بیشتر از انواع درمان‌های مؤثر، مقاله درمان افسردگی را مطالعه نمایید.
 
نکات تأمل‌ برانگیز در انتخاب روش‌های درمان افسردگی
باید ریشه و علت افسردگی خود را پیدا کنید. برای همین تا می‌توانید اطلاعات خود را درباره‌ افسردگی و درمان آن گسترش بدهید. روش و گزینه‌های مختلف درمانی را به طور دقیق بررسی کنید. باید مشخص شود که ریشه‌ افسردگی‌تان چیست. اگر افسردگی دلایل پزشکی داشته باشد نیاز به درمان‌های مشخص و تخصصی توسط روانپزشک دارید.

شدت افسردگی نیز در تشخیص نوع درمان بسیار مهم است. هرچقدر شدت افسردگی بیشتر باشد، باید دقت و پیگیری بیشتری برای بهبودی کامل به خرج دهید.

علل بروز افسردگی در افراد مختلف متفاوت است؛ پس روش درمان نیز برایشان متفاوت خواهد بود. درمان واحد و روشی کلی برای بهبود افسردگی وجود ندارد. بنا به تفاوت‌هایی که هر فرد با دیگری دارد، روش درمان مناسب نیز متفاوت است.

این فرآیند گاهی بسیار زمان‌بر بوده و باید مراحل آن با صیر و حوصله و تلاش خود فرد پیگیری و زمان لازم تا بهبودی کامل صرف شود.

متعهد بودن به مراحل درمان بسیار اهمیت دارد. حتی پس از بهبودی نیز فراز و نشیب‌هایی وجود دارد که باید با صبر از آن‌ها عبور کرد.

در بسیاری مواقع افراد در شناسایی علل افسردگی خود دچار سردرگمی و آشفتگی می‌شوند. و یا به آن اهمیت می دهند.

بنابراین افسردگی مسئله‌ای نیست که به تنهایی قابل حل باشد و درمان آن نیازمند کمک از روانشناسان و مراجعه به مشاوره روانشناسی دارد. درمانگر در زمینه شناسایی علل و انتخاب روش درمانی مناسب همراه شما خواهد بود.


روش‌های متداول در درمان افسردگی
رفتاردرمانی شناختی، روان درمانی بین فردی ( CBT ) و درمان های دارویی از جمله روش‌هایی هستند که جهت درمان افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین برای افسردگی شدید گاه از ترکیب سه روش استفاده می‌کنند. در این روش‌های درمانی، به شما آموزش داده می‌شود که چگونه از افکارمنفی خود بکاهید.

شما می‌توانید به کمک مهارت‌های رفتاری به جنگ افسردگی بروید. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند، ریشه و علت افسردگی خود را پیدا کنید، بدانید که عوامل افسردگی چه بوده‌است و راه‌های مناسب برای بازگشت به جاده زیبای سلامت را دوباره به‌ خاطر آورید.


درمان افسردگی با تغییر سبک زندگی
تغییر سبک زندگی یکی از ساده‌ترین و در عین‌ حال مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های بهبود افسردگی می‌باشد. حتی سایر روش‌های درمان نیز در سایه‌ی تغییر سبک زندگی بهتر عمل خواهند کرد. گاهی‌ اوقات تغییر سبک زندگی و حال وهوای فرد بیمار باعث می‌شود به پیگیری درمان هیچ نیازی وجود نداشته باشد.

ورزش روزانه به‌اندازه‌ درمان دارویی می‌تواند اثربخش باشد. ورزش و تحرک باعث می‌شود تا مواد شیمیایی نشاط‌آور و انرژی‌بخشی چون سروتونین و اندورفین در مغز آزاد شوند و سلول‌های مغزی رشد کنند؛ کاری که داروها به‌ طور مصنوعی انجام می‌دهند. ورزش‌هایی مانند ایروبیک یا پیاده‌روی ساده نیز از جمله ورزش‌های مناسب برای بهبود افسردگی هستند.

سعی کنید ارتباطات خود با دیگران را گسترش بدهید و از انزوا به دور باشید. منزوی بودن یکی از عوامل اصلی افسردگی است. ارتباط خود با خانواده و دوستان را حفظ کنید و در فعالیت‌های اجتماعی، کلاس‌های مختلف و… شرکت کنید. فعالیت‌های داوطلبانه خیرخواهانه باعث می‌شود ضمن کمک به دیگران، به خودتان نیز کمک شایانی کنید و از افسردگی دور شوید. چون احساس ارزشمندی و امیدواری می کنید.


درمان افسردگی با کاهش استرس
استرس یکی از عواملی است که موجب افزایش شدت افسردگی می‌شود، یا شما را در معرض آن قرار می‌دهد. عوامل ایجاد استرس در زندگی‌تان را به ‌حداقل برسانید. اگر در روابط عاطفی و اجتماعی، فشار کاری و… به شما استرس وارد می‌شود، دور آن‌ها را خط قرمز بزرگ بکشید. هیچ ‌چیز به اندازه‌ سلامتی و آرامش شما مهم نیست، پس درگیر فشارهایی نشوید که سلامت‌تان را مخدوش می‌کنند.


درمان افسردگی با مراجعه به روانشناس
از احساسات و بیماری خود شرمنده نباشید؛ افسردگی بسیار شایع است. صحبت و مراجعه به یک روانشناس می‌تواند به شما کمک بسیار زیادی بکند. در صورتی که نیاز به درمان جدی‌تری داشته باشید، روانشناس بالینی در این زمینه شما را راهنمایی می‌کند. صحبت درباره‌ افسردگی با درمانگر می‌تواند به سرعت باعث آگاهی بیشتر شما نسبت به علائم بیماری، انواع درمان‌ها و احساسات‌تان شود.

همچنین تشخیص صحیح علت افسردگی و آگاهی از روش‌های درمان دپرسشن سبب می‌شود تا در مدت زمان کمی به بهبودی کامل دست پیدا کنید.

افسردگی باعث می‌شود تا شما از زندگی لذت نبرید و مایوسانه همه‌ چیز را در زندگی مبهم، سیاه ببینید. مشاور به شما کمک می‌کند که چنین دیدگاه غیرواقعی و غیرمنطقی را از بین ببرید. برای تغییر چنین دیدگاه‌هایی نیاز به زمان بیشتری دارید، پس برای اتمام طول درمان افسردگی عجله نکنید و حتما با نظر متخصص سلامت روان، درمان خود را قطع کنید.


درمان افسردگی با دارو
متخصصان با توجه به شدت و علائم افسردگی برای فرد ممکن است دارو نیز تجویز کنند. داروهای ضد افسردگی به همراه روان درمانی دارای بالاترین اثر درمانی است. با این حال بسیاری از بیماران انتظار دارند تنها با مصرف دارو بهبودی کامل پیدا نمایند.

لازم به ذکر است داروی ضد افسردگی برای کاهش علائم افسردگی مخصوصا زمانی که بیمار مبتلا به افسردگی اساسی است کاربردی حیاتی دارد. اما پس از کاهش شدت علائم، روان درمانی ضرورت یافته و با توجه به نظر متخصص داروها نیاز به تعدیل و یا قطع خواهند داشت.

همانطور که می‌دانید هر دارویی علاوه بر مزایا، عوارضی نیز دارد. از طرفی افسردگی تنها یک بیماری فیزیکی نبوده و نیاز به درمان‌های روانشناختی دارد. بنابراین استفاده صرف از دارو نمی‌تواند به حل کامل مشکل بی‌انجامد.


درمان افسردگی با روش روان درمانی
اگر افسردگی تان ریشه در مسائل دارویی و درمانی ندارد، بهتر است از روان‌درمانی و صحبت کردن با یک روانشناس بالینی بهره بگیرید. با این کار می‌توانید دیدگاه‌های بهتری برای بهبود حال و احوالتان یاد بگیرید و از بازگشت افسردگی یا شدت آن بکاهید.


رهایی از افسردگی با راهکارهای ساده
از جمله کارهایی که برای رهایی از افسردگی می‌توانید انجام دهید، رفتن به یک کلاس ورزشی و فعالیت بدنی شدید یا پیاده روی در خیابان‌هایی است که احساس خوبی نسبت به آن‌ها دارید.

در ادامه چند روش درمان غیر دارویی افسردگی را ذکر کرده‌ایم.

۱- فعالیت بدنی شدید
هرگاه احساس افسردگی کردید باید از نظر جسمی خود را فعال نگه دارید تا انرژی‌ اضافی ذهن خود را تخلیه کنید. احساس افسردگی، انرژی منفی زیادی را در ذهن شما آزاد می‌کند که سبب تضعیف اشتیاق و امید نسبت به زندگی و کار می‌‌شود.

همچنین، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند و زمینه را برای ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها فراهم می‌سازد. این انرژی منفی با فعالیت بدنی شدید به بهترین نحو تخلیه می‌شود. هر فعالیتی که دوست دارید را انجام دهید، فرقی نمی‌کند این فعالیت چقدر بزرگ و یا در نزد دیگران ارزشمند باشید؛ مهم لذت بردن شما از این فعالیت است.


۲- گشت زدن بی‌هدف
یکی دیگر از راه‌های مصرف انرژی منفی و منحرف کردن ذهنتان، گشت زدن یا راه رفتن بی‌هدف به هر کجاست. سوار اتوبوس یا مترو شوید و به یک طرف حرکت کنید. در بازارها و مراکز خرید بگردید. در یک رستوران بنشینید و هر چه دوست دارید بخورید یا بیاشامید. تا وقتی کاملاً خسته نشده‌اید به خانه برنگردید.

۳- صحبت کردن با یک دوست نزدیک
از جمله روش‌های غلبه بر افسردگی این است که مشکل خود را با یک دوست نزدیک در میان بگذارید. سعی کنید هر چه در دل دارید را بیرون بریزید. به اشتراک گذاشتن مشکل با یک دوست نزدیک، از شدت نیروی‌های منفی می‌کاهد.

دوستان خوب قادرند شما را از افسردگی درآورند. آن‌ها خصوصیات شما را خوب می‌شناسند و می‌توانند ایده‌های خوبی برای مواجه شدن با افسردگی به روشی مثبت در اختیارتان قرار دهند.


۴- نوشتن احساسات
یک تکه کاغذ بردارید و شروع به نوشتن احساساتتان کنید. هیچ چیز را مخفی نگه ندارید. هر چه واقعاً حس می‌کنید را بنویسید. زیاد در قید و بند معنی‌دار بودن نوشته‌هایتان نباشید. هر فردی ممکن است حتی با نزدیک‌ترین دوستانش نیز نتواند بعضی حرف‌ها را مطرح کند؛ در تنهایی خود می‌توانید این مسائل را بر روی کاغذ بیاورید. پس از آن که توانستید احساسات سرکوب شده‌ی خود را بیرون بریزید، به مقدار قابل ملاحظه‌ای احساس راحتی خواهید کرد.


بهترین روش برای غلبه بر افسردگی کدام است؟
روش‌های ذکر شده در واقع خود درمانی‌هایی هستند که بدون دریافت کمک تخصصی به طور کامل پروسه درمان را طی نخواهند کرد. توجه داشته باشید مبتلایان به دو قطبی برای درمان اختلال دو قطبی و استفاده از دارو در کنار درمان افسردگی نیاز به همراهی متخصص دارند. مشاوره با روانشناس به شما کمک می‌کند بهترین و مناسب‌ترین روش درمانی را با توجه به شدت و نوع بیماری انتخاب کنید.


سؤالات متداول

درمان افسردگی شدید در زنان چیست؟
افسردگی شدید در خانم‌ها به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود که شایع‌ترین آن‌ها افسردگی بارداری و افسردگی پس از زایمان است. جهت درمان افسردگی اساسی همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر کردیم نیاز به مشاوره روانشناسی دارید تا با شناسایی علل از بهترین روش‌های درمانی بهره بگیرید.

درمان افسردگی خفیف چگونه است؟
می‌توانید با استفاده از روش‌های ساده‌ای که نمونه‌ای از آن‌ها را در مقاله ذکر کردیم افسردگی خود را برطرف نمایید. همچنین استفاده از روش‌های ذهن آگاهی، مثبت اندیشی و یوگا در درمان افسردگی‌های خفیف بسیار مؤثرند.

درمان افسردگی با کدام گیاهان دارویی مؤثر است؟
در روش‌های خانگی بیشترین کاربرد را دم کرده بادرنجبویه دارد؛ چرا که اعصاب را تقویت کرده و مانع از افکار منفی می‌شود.
 
 
مرجع : روزیاتو
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.