چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۵ دی ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۳
کد مطلب: 49228
۵
۱

روانشناسی فرزند فلسفه و عرفان است

روانشناسی فرزند فلسفه و عرفان است
انسان، در طول حیات خود، همواره در پی شناخت درونی ترین لایه های وجود خویش بوده است. در قدیم، عرفان و فلسفه، حوزه شناخت روح و روان بوده اند و افلاطون و ارسطو، اساتید آن دوران؛ و اکنون، روانشناسی با درون مایه پژوهش های تجربی علوم اعصاب و ارزیابی های ذهنی، در امتداد آن ها گام بر می دارد.


چرا روز به روز به تعداد دوستداران کتاب های روانشناسی، افزوده می شود؟
کتاب های روانشناسی، امروزه به خصوص در کشور ما، از جمله کتاب های محبوب و پر فروش هستند. افراد بسیاری هستند که در رشته روانشناسی تحصیل نمی کنند، اما به مطالعه در باب روانشناسی، علاقه نشان می دهند.

آیا میدانید دلیلش چیست؟ علت آن، رسیدن به توانایی شناخت انسان های دیگر و یا تحت تسلط قرار دادن ذهن افرادی است که با آن ها در ارتباطند!

انسان های بسیاری هستند، که فکر می کنند برای "موفق بودن" باید بر جهان اطراف خود تسلط داشت و همه چیز را کنترل کرد. اما باید گفت که حتی بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت دنیا نیز نمی توانند کمک کنند که انسان بتواند خود را کاملا بشناسد، چه رسد به شناخت دیگران!

انسان، جهانی است بی انتها، با راز های شگفت انگیز در درون خویش. رازهایی در جسم و رازهایی در جان. "جان" همانست که آن را به "روان" تعبیر می کنند. "روان" یعنی ذات محرک هر جسم ( کالبد فیزیکی ). در واقع، روان، بخش غیر ملموس وجود هر موجود است. آیا به راستی می توان شناختی در مورد این جهان بی کران و ناملموس، کسب کرد؟

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت، انسان را به شناخت خویش علاقه مند می سازند. ‘دکارت’ می گوید: "به جای اینکه بخواهیم بر جهان مسلط شویم، باید در پی تسلط بر خویش باشیم". شاید با استناد به این سخن ‘دکارت’، باید علم روانشناسی را بهترین بهانه و امکان برای تسلط بر خویش، دانست. در واقع ما شناختی نسبت به روان، نمی یابیم؛ بلکه به چگونگی مدیریت ذهن و روان خویش، راه می یابیم. پس در واقع راز موفقیت، شناخت و مدیریت ذهن و افکار، و تسلط بر روان خویش است. ذهن ما به عنوان دریچه ای میان حقیقت و واقعیت، وظیفه ساخت تعبیر ها و معانی زندگی ما را بر عهده دارد. این تعابیر و معانی، که همان "افکار" نامیده می شوند، تمام زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهند. شاید دانستنی های حوزه روانشناسی، ره آوردی برای شناخت این افکار باشد.

افزایش چشمگیر میل به کتابهای صوتی روانشناسی
اینکه یاد بگیریم، به جای "تفکر چرایی" به "تفکر چگونگی" برسیم، یکی از نتایج مطالعه کتاب های روانشناسی و موفقیتی است. وقتی انسان یاد بگیرد که به "چگونگی" ها بیاندیشد، به جای آنکه مدام درگیر و نگران مسائلش باشد، روی راه حل ها تمرکز می کند. مطالعه در مورد ذهن، رفتار، عادات فکری، موفقیت و شخصیت خویش، آگاهی ما را در مورد ساز و کار درک و نگرش مان نسبت به جهان، افزایش می دهد. شاید علاقه مشتاقان مباحث خود شناسی و موفقیت، به مطالعه کتب مربوط به روانشناسی و ذهن، و یا کتاب های فلسفه و عرفان، ناشی از این است که بتوانند با کسب درک بهتری نسبت به ذات خود، برای حل مسائل و چالش های زندگی شان، موفق تر عمل کنند.

آمار روز افزون برای دانلود کتاب صوتی روانشناسی، موفقیت، فلسفه و عرفان از سایت های معرفی کتاب، نشان می دهد، که علاقه مندان این حوزه ها، روز به روز افزایش می یابند. حتی کسانی که چندان اهل مطالعه نیستند، به وسیله گوش دادن به فایل های صوتی در باب موفقیت و خودشناسی، در پی بهبود کیفیت زندگی خود هستند.

منبع:   www.ketabchin.com
تلفن: 36034210-051
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نازنین
United Kingdom
ممنون از مطلب زیباتون. کتابای روانشناسی واقعا زندگی منو تغییر دادن به همه توضیه میکنم اگر هرمشکلی تو زندگیتون هست کتاب بخونید.
من وسواس فکری بودم و با خوندن 3-4 تا کتاب واقعا زندگیم تغییر کرد. خدا خیرش بده مشاورمو که بهم خوندن کتاب رو توصیه کرد
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...