جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - 25 Sep 2020
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۰
کد مطلب: 49419
۱

مقایسه کودکان با هم، منجر به چه چیزی خواهد شد؟

مقایسه کودکان با هم، منجر به چه چیزی خواهد شد؟
میگنا: الهام پورمولایی کارشناس ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، درباره مقایسه کودکان با یکدیگر توسط والدین، گفت: متاسفانه توسط بعضی از والدین، مقایسه کردن کودکان با هم سن و سال هایشان به وفور دیده می‌شود و از نظر روانشناسی، این کار به علت ضربه جدی و آسیب روحی و روانی به کودکان، بسیار ناپسند است.
 
او افزود: بهتر است بدانید که مقایسه کودکان با هم، باعث کاهش اعتماد به نفس در آنها، آسیب‌های جدی روانی و ایجاد خشم و کینه می‌شود.
 
 
نباید کودکان دوقلو را با هم مقایسه کرد
در کودکان دو قلو هم؛ شرایط روحی، شرایط جسمی، خلاقیت‌ها و استعداد‌ها کاملا با یک دیگر متفاوت است و هر فردی از نظر سیستم بدنی و کار‌های مهارتی با فرد دیگر فرق دارد و مقایسه کردن آن‌ها با هم در این خصوص دلیل منطقی و عقلانی نیست.


پومولایی درباره نارضایتی والدین از دعوای کودکان با هم گفت: ریشه بسیاری از دعوا‌های کودکان با هم به علت مقایسه بیش از حد والدین آنهاست چرا که این مقایسه‌های پی در پی والدین باعث ایجاد خشم فرو خورده کودکان خواهد شد و در نهایت آن‌ها را وادار به جبران کردن حس پوچی به صورت دعوا با هم خواهد کرد.

مقایسه کودکان با هم به معنای آماده کردن آن‌ها برای ایجاد شکست‌های پی در پی است چرا که اینگونه والدین با رفتاری‌های نامناسب خود پیام خوب نبودن فرزندان را به آن‌ها منتقل خواهند کرد و با کاهش اعتماد به نفس مهارت و استعداهایشان به شدت نابود خواهد شد.
 
ما باید بپذیریم که هر فردی دارای توانایی‌ها و مهارت‌های جداگونه نسبت به دیگران است برای مثال ممکن است یک کودک از لحاظ نواختن موسیقی استعداد بی نظیری داشته باشد و یک کودک دیگر عاشق مطالعه کتاب و نقاشی باشد.

این کارشناس ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی با اشاره به نقش والدین در تربیت درست کودکان گفت: والدین و خانواده‌ها باید تمام توانایی ها، مهارت‌ها و استعداد‌های فرزندان خود را به خوبی شناسایی کنند و با این کار اعتماد به نفس و باور آن‌ها را نسبت به خودشان در جامعه پرورش دهند.
 
 
مقایسه عامل موثری در جهت افزایش دروغگویی کودکان
پورمولایی درباره تاثیر مقایسه والدین بر افزایش دروغگویی کودکان گفت: متاسفانه یکی دیگر از عوامل تخریب زا مقایسه کودکان با هم پرورش و رشد دروغگویی در آنهاست چرا که کودک در این مرحله برای جلب توجه و رضایت والدین از خود واقعی فاصله گرفته و خود دروغین را در مقابل دیدمان خانواده به نمایش می‌گذارند.


مقایسه کودکان با هم باعث کاهش عملکرد حافظه، اختلالات جسمی- روانی، افسردگی و درنهایت کورشدن نقطه استعدادهایشان خواهد شد.
 
کودکی که در معرض مقایسه با هم سن و سال هایش قرار می‌گیرد دچار یک سری تنش‌های گوناگونی می‌شود و نمی‌تواند در کنار نهاد خانواده احساس امنیت کند و در نهایت از ارتباطات اجتماعی با دیگران گوشه گیری خواهد کرد.

پورمولایی در پایان گفت: حسادت یکی دیگر از عوامل مقایسه کودکان با هم است که می‌تواند اثرات مخرب زا و جبران ناپذیری بر آن‌ها داشته باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اشتباهاتی که بعد از طلاق رُخ می‌دهد
نشانه‌ای که جزو ۱۰۰ علائم ویروس کرونا نیست
روزشمار هفته بهداشت روان اعلام شد
میزان خواب کودک در سنین مختلف
مشاوران مطرح زمینه های مختلف روانشناسی کدامند؟
رتبه اولی‌های کنکور چه رشته‌ای انتخاب می‌کنند؟+عكس
زمان آغاز انتخاب رشته کنکور اعلام شد
علت شب ادراری کودکان چیست؟
انواع سبک های دلبستگی در کودکان
۵ دلیل طلاق، از خیانت تا ازدواج برای فراموشی
چند تکنیک برای مقابله با اضطراب ناشی از کرونا
اندازه دور ران پا نشانه چیست؟
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود