جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - 25 Sep 2020
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ / ۱۱:۲۵
کد مطلب: 49430
۱

آسیب افکار منفی، از اصل ماجرای سقوط هواپیما بیشتر است

آسیب افکار منفی، از اصل ماجرای سقوط هواپیما بیشتر است
میگنا: روانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: باید از هیجان زدگی و افکار منفی جلوگیری کنیم؛ چرا که اینگونه افکار آسیب جدی و روانی بیشتری از اصل ماجرای سقوط هواپیما بر جامعه ایجاد می کنند.
 
دكتر محمدرضا محمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، درباره آلام پیش آمده از سقوط هواپیمای اوکراین افزود: وقتی در منزل بحث و مجادله می کنیم، باید به خودمان یادآوری کنیم که خانه، محیط رشد کودک و نوجوان است، مدرسه و دانشگاه محیط درس و یادگیری است و جامعه نیز محیط زندگی و کار است و این محیط ها، جایی برای زد و خورد، تنش و جر و بحث نیست.

وی اظهار داشت: فرد بالغ باید از هیجان زدگی، شتاب زدگی، افکار منفی و خطاهای شناختی و فکری دوری و خود را کنترل کند.
آیا هیچگاه پدر، مادر، برادر و سایر عزیزان مان فوت نشده اند.
فرد باید خود را کنترل کند و رها نکند و هر حرفی به ذهنش می آید، بر زبان نراند.
این توصیه نه به خاطر دولت و حکومت، بلکه به خاطر سلامتی خود شخص، فرزندان و خانواده و سلامت حاکم بر فضای کوچه و خیابان، تاکسی، مغازه و غیره است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: در رابطه با موضوع پیش آمده در مورد سقوط هواپیمای اوکراین باید به این نکته توجه کنیم که اشتباه در این زمینه، اشتباهات بعدی را در پی دارد و دچار مشکلات روانی، درگیری ذهنی و افسردگی خواهیم شد.

محمدی ادامه داد: کمتر از دو هفته پیش آلام مردم با ترور شهید سلیمانی آغاز شد و پس از آن درگذشت حدود پنجاه نفر در شهر کرمان در حین تشییع پیکر سردار و سقوط هواپیمای اوکراین بر اساس خطای انسانی ادامه یافت.

فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان اظهار داشت: اکنون همه توجه ها روی موضوع سقوط هواپیما متمرکز شده است، در مساله هواپیما ده ها مساله از جنگ الکترونیکی، سایبری، کور کردن رادارها تا اشتباهات انسانی و مشکلات مرتبط وجود دارد.

محمدی تصریح کرد: اکنون با سقوط هواپیما، حتی اگر بر اثر جنگ سایبری، جنگ الکترونیکی و هزاران مساله دیگر رخ نداده باشد و یک خطای انسانی باعث آن شده باشد، نباید همچون فوتبالیست ها گل به خودی بزنیم و حال خودمان را بدتر کنیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: وقتی حادثه ای پیش می آید، هیچ کس دیگری را تشویق نمی کند و همه یکدیگر را تنبیه می کنند و این تنبیه کردن ها فضا را منفی و منفی تر می کند و باعث تکرار اشتباه ها می شود.

این روانپزشک با بیان اینکه خطا در هر شغلی وجود دارد، گفت: آیا در پزشکی اشتباهات وجود ندارد، برخی اوقات جان انسان ها بر اثر اشتباه پزشک و پرستار و غیره از دست می رود.
آیا در رانندگی روزانه 45 تا 50 نفر تلفات جاده ای و خیابانی و شاید حدود 10 برابر این مصدوم و مجروح آسیب دیده رخ نمی دهد.
قضاوت غیرکارشناسی، اوضاع را بدتر می کند این روانپزشک گفت: شکی نیست که دست اندرکاران باید شفافیت داشته باشند، این قضیه را بررسی کنند و گزارش نهایی را به اطلاع مرم برسانند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اما قضاوت کردن غیرکارشناسی مساله ای را حل نمی کند، بلکه اوضاع را بدتر و دست اندرکاران را دچار مشکلات می کند.

محمدی ادامه داد: هنگام از دست دادن عزیزان گریه و عزاداری می کنیم، اما جو خانه نباید منفی شود.
این اقدام موضوعی را حل نمی کند، بلکه خود، خانواده و محیط زندگی ما تخریب می شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با توصیه آرامش و صبر به ویژه مادرها در قبال فرزندان، تاکید کرد: وقتی جوی منفی می شود، مشکلی پیش می آید، برداشت ها و جو منفی پس از آن مشکلات را مضاعف می کند.

وی تصریح کرد: نتیجه این جو منفی چه می شود آیا ترامپ، آمریکا، انگلیس، اروپا و کانادا به داد ما می رسند؟ نخست وزیر کانادا که این روزها مرثیه سرایی می کند و برای مردم ایران و دوتابعیتی های کانادا، اشک تمساح می ریزد، برای خود و انتخابات رای جمع می کند وگرنه سه هزار میلیارد تومانی را که خاوری از ایران به کانادا برد، به ایران بازمی گرداند و اختلاس گران دیگری را که به کانادا فرار کردند، به ایران می سپرد.


آنها به دنبال منافع خودشان هستند
فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان ادامه داد: اینکه جراحی در اتاق عمل اشتباه کند و باعث مرگ فرزند باشد، نباید آن را به کل آن بیمارستان و ده ها پزشک دیگر تسری داد.

محمدی با اشاره به اینکه در یک ثانیه یک اپراتور اشتباه کرده است، گفت: آنها شبانه روز از آسمان و کشور حفاظت می کنند، به این فکر کرده ایم که در آینده اگر به کشور حمله شود، نظامیانی که دستشان باید به ماشه برود، آیا دستشان نمی لرزد؟ این استاد دانشگاه اظهار داشت: آیا درست است من دانشگاهی علیه کسانی که جان خود را کف دستشان گذاشتند و از مملکت دفاع می کنند، سخن بگویم.

وی یادآور شد: اکنون در سیل سیستان و بلوچستان چه کسی پیش قراول است، در سیل و زلزله و حوادث طبیعی چه کسی پیشتاز کمک به مردم است، غیر از سپاه و ارتش؟ محمدی گفت: پس از حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد، یک نفر از آمریکایی ها روی حرف ترامپ دروغگو حرف نزد، همان دموکرات ها که او را تا پای استیضاح کشاندند که در نهایت خبرنگار سی ان ان به پایگاه رفت و خرابی های بسیار پایگاه را نشان داد.

با مردم صادق باشیم استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه از مسوولان و صدا و سیما و همه دست اندرکاران خواست با مردم شفاف و صادق باشند و به خانواده های عزادار آرامش دهند.

وی با بیان اینکه نباید فراموش کنیم که چه کسی جنگ روانی را آغاز کرد، گفت: نباید بر سر نظامیان و مسوولان خودمان بزنیم.

اگر چنین کردیم اعتماد به نفس آنها برای اصلاح امور از بین می رود.
خارجی ها برای ما کاری نمی کنند آنها به دنبال چپاول منابع ما هستند.
همچنین هنرمندان و بازیگران باید جامعه را آرام کنند نه اینکه به جامعه تشویش بیشتر تزریق کند.


 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اشتباهاتی که بعد از طلاق رُخ می‌دهد
نشانه‌ای که جزو ۱۰۰ علائم ویروس کرونا نیست
روزشمار هفته بهداشت روان اعلام شد
میزان خواب کودک در سنین مختلف
مشاوران مطرح زمینه های مختلف روانشناسی کدامند؟
رتبه اولی‌های کنکور چه رشته‌ای انتخاب می‌کنند؟+عكس
زمان آغاز انتخاب رشته کنکور اعلام شد
علت شب ادراری کودکان چیست؟
انواع سبک های دلبستگی در کودکان
۵ دلیل طلاق، از خیانت تا ازدواج برای فراموشی
چند تکنیک برای مقابله با اضطراب ناشی از کرونا
اندازه دور ران پا نشانه چیست؟
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين