جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - 2 Oct 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۸:۳۳
کد مطلب: 49467
۱

پر خطرترین ازدواج فامیلی از نظر ژنتیکی کدام است؟

پر خطرترین ازدواج فامیلی از نظر ژنتیکی کدام است؟
میگنا: همه ما محصول مشترک پدر و مادرمان هستیم؛ نیمی از ژن هایمان را از پدر و نیمی را از مادر به ارث برده ایم؛ بنابراین سلامت ما وابستگی انکارناپذیری به نسل قبل دارد.
 
ازدواج فامیلی، نسبت به سایر ازدواج های معمول، خطر بیماری های مختلف را در جنین بالا می برد.

بیماری های ژنتیکی، کروموزومی، متابولیک و نقایص جنینی در ازدواج های فامیلی بیشتر از سایر ازدواج هاست و به ویژه در ازدواج های فامیلی که سابقه برخی بیماری ها وجود دارد، این احتمال بیشتر است.

حتی اگر سابقه بیماری در خانواده ای وجود نداشته باشد و ازدواج فامیلی در این خانواده شکل بگیرد، باز هم خطر ابتلا به بیماری های جنینی وجود دارد، بنابراین زن و مردی که قصد ازدواج فامیلی دارند، حتما باید قبل از ازدواج به مشاور ژنتیک مراجعه کنند و اگر قبل از ازدواج این کار را نکردند، حتما قبل از بارداری مشاوره ژنتیک انجام دهند.

در واقع، زن و مرد باید در مورد سابقه بیماری های مختلف در خانواده با مشاور صحبت کنند و با غربالگری 3 ماهه اول و دوم و سونوگرافی دقیق در هفته 14-11 و هفته 22-18 مشکلات جنین و احیانا نقایص ژنتیکی مشخص می شود. این آزمایش ها در همه بارداری ها باید انجام شود.

زن و شوهر باید به این نکته توجه داشته باشند که فقط سونوگرافی ها و غربالگری های طی بارداری در زمینه ازدواج های فامیلی کافی نیست و حتما باید یا قبل از ازدواج یا قبل از بارداری در زمینه وجود بیماری ها و مشکلات جنینی تحت مشاوره ژنتیک قرار گیرند.

نکته مهم دیگر این است که ازدواج دخترخاله و پسرخاله بین ازدواج های فامیلی، بیشترین امکان بروز مشکلات را برای جنین دارد، در حالی که در باور عامه مردم ازدواج دخترعمو و پسرعمو ممکن است بیشتر با مشکل مواجه شود.

اخیرا در مقالات علمی توصیه شده اگر خانمی بی دلیل دچار سقط شد و جنین بدون علت فوت کرد یا نقص مادرزادی داشت حتما باید جنین و جفت بررسی ژنتیک شوند و این اقدام برای بارداری های بعدی و تشخیص مشکلات ژنتیکی که ممکن است جنین با آن مواجه باشد، بسیار کمک کننده خواهد بود.
مرجع : هفته نامه سلامت
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آنچه نباید درباره افسردگی باور کنید
احتمال دو برابری ابتلا به اختلال شناختی با خواب کمتر
ایگو/ من و «سلامتِ روان»
فکر می‌کنید چقدر وسواس فکری دارید؟
راهنمای تغذیه بالینی بیماران مبتلا به کرونا
چگونه انتخاب رشته‌ای رایگان داشته باشیم؟
خبرچینی و تمسخر و اسکرین‌شات ممنوع!
اشتباهاتی که بعد از طلاق رُخ می‌دهد
نشانه‌ای که جزو ۱۰۰ علائم ویروس کرونا نیست
روزشمار هفته بهداشت روان اعلام شد
میزان خواب کودک در سنین مختلف
مشاوران مطرح زمینه های مختلف روانشناسی کدامند؟
برای کشتی های ساکن، موج های دریا تصمیم می گیرند!