يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - 25 Oct 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۶
کد مطلب: 49468
۰

چرا برخی افراد «فوبیا» دارند؟

چرا برخی افراد «فوبیا» دارند؟
میگنا: به گفته یک روانشناس فوبی ها اغلب در اوایل کودکی و قبل از 10 سالگی برای اولین بار در افراد ظاهر می شوند و در سنین بزرگسالی به هراس های دیگر تبدیل می شوند، البته براساس تحقیقات حدود 75 درصد افرادی که دارای هراس خاص هستند از بیش از یک موقعیت یا شی می ترسند.

گوهریسنا انزانی با بیان اینکه هراس خاص اختلالات اضطرابی هستند که با ترس، اضطراب شدید و آشفتگی رفتاری همراه است، اظهار کرد: ترس نوعی پاسخ هیجانی به تهدید واقعی یا خیالی قریب الوقوع است که با فوران انگیختگی، خودمختاری ضروری برای جنگ یا گریز، افکار مرتبط با خطر قریب الوقوع و رفتار گریز همراه است اما اضطراب پیش بینی تهدیدات آتی است که با تنش ماهیچه ای و آماده باش بودن در مقابل خطرات و رفتارهای احتیاطی و اجتنابی همراه می شود.

وی با بیان اینکه ترس یا اضطراب چشمگیری که به دلیل ترس از موضوع یا موقعیت خاصی در افراد بروز می یابد هراس خاص یا فوبیا نام دارد، گفت: هراس خاص اغلب تا شش ماه یا بیشتر طول می کشد که در کارکرد اجتماعی و شغلی فرد نقص چشمگیر ایجاد کند.

معمولا فوبیا در کودکان قبل از 18 سال به صورت گریه و زاری، سفت کردن اندام یا چسبندگی ظاهر می شود.
کودکان اغلب در صورت قرار گرفتن در موقعیتی که موجب هراس شان می شود احساس ترس و اضطراب می کنند.
فرد از این موقعیت فعالانه اجتناب می کنند و یا آن را با ترس و اضطراب شدید تحمل می کند.

این روانشناس ادامه داد: اغلب افرادی که دارای فوبیاهای خاص هستند به طور متوسط از سه موضوع یا شی می هراسند.
براساس تحقیقات انجام شده حدود 75 درصد افرادی که دارای هراس خاص هستند از بیش از یک موقعیت یا شی می ترسند، با این وجود میزان ترس و اضطراب ابراز شده در فرصت های مختلف در مواجهه با موقعیت مورد نظر متفاوت است.

به طوری که ممکن است در مواقعی فعالانه از آن موقعیت اجتناب کنند یا اگر نتوانند از آن موضوع موردنظر اجتناب کنند آن موقعیت یا شرایط موجب برانگیخته شدن ترس و اضطراب شدید در آن ها می شود که در این حالت شرایط زندگی خود را به گونه ای تغییر می دهند که از آن موقعیت هراس آور اجتناب می کنند.

به گفته وی، در اغلب مواقع ترس یا اضطراب فرد نسبت به خطر واقعی ناشی از آن موقعیت خاص بسیار بیشتر است، البته این افراد از هراس خود و بروز واکنش های نامتناسب خود آگاه هستند، با این وجود همچنان از آن موضوع می هراسند.

به نظر می رسد برآورد شیوع 12 ماه هراس خاص در کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین به طور کلی پایین تر از 2 تا 4 درصد است.

همچنین زنان بیش از مردان تحت تاثیر قرار می گیرند و نسبت آن دو به یک است اما برخی هراس ها در مردان بیشتر است.
این روانشناس درباره علت شکل گیری فوبیا در انسان ها اظهارکرد: هراس خاص در مواردی ظاهر می شود که رویداد خاصی برای فرد اتفاق افتاده است یا رویدادی آسیب زا را برای دیگران مشاهده کرده یا انتقال اطلاعات گسترده از طریق شبکه های اجتماعی موجب ترس او شده است.

با این وجود بسیاری از مبتلایان هراس خاص نمی توانند دلیل مشخصی برای آغاز هراس خود بیابند.

انزانی با اشاره به اینکه براساس پژوهش ها هراس های خاص اغلب در اوایل کودکی و قبل از 10 سالگی برای اولین بار ظاهر می شوند و در سنین بزرگسالی به هراس های دیگر تبدیل می شوند، گفت: هراس خاص اغلب در دوران 7 تا 11 سال بروز می یابد و چنانچه هراس خاص در همان دوران کودکی درمان نشود، در دوران بزرگسالی به شکل های دیگر نمایان خواهد شد.

حمایت افراطی والدین، از دست دادن والدین و جدایی آنان، آزار و اذیت جسمی و جنسی موجب اختلالات اضطرابی می شود.

بنابر اظهارات وی و براساس پژوهش های انجام شده، برخی از هراس های خاص ریشه در ژنتیک دارد.
طبق پژوهش احتمال خودکشی مبتلایان به هراس خاص 60 درصد بیش از افراد فاقد این اختلال است.

هراس خاص اغلب با طیفی از اختلالات روانی دیگر به ویژه افسردگی همراه است به طوری که افرادی که دچار اختلال هراس خاص هستند اغلب دچار اختلالات اضطرابی، افسردگی و دوقطبی و اختلالات مرتبط با مواد یا اختلالات نشانه جسمانی و شخصیتی به ویژه اختلال شخصیت وابسته خواهند بود.


 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثیر مخرب همراهی والدین در تقلب کردن دانش آموزان
"بیگانگی از والدین" چیست؟
چرا اغلب احساس می‌کنیم در حال «از دست دادن» فرصت‌ها هستیم؟
سیر تا پیاز انواع بیماری سادیسم + علل
ارتباط عجیب و باورنکردنی مصرف شکر با عصبانیت
دردسرهای روانشناسی بازاری؛ مجبور نیستید این قورباغه را قورت دهید!
آسیب روانی کرونا بر زنان سه برابر مردان است
اقتصاد رفتاری (Behavioral economics)
مراحل سازگاری در سوگ فرزند
اختلال اضطراب منتشر
چگونه دخترانی با اصالت تربیت کنیم؟
چگونگی تحمل و سوگواری صحیح بر مرگ عزیزان
تنها مانع موجود بر سر شادماني و نشاط، اعتقاد شما به وجود مانع بر اين راه است. به همين دليل راه را اشتباه مي رويد و گرفتار مشكل مي شويد. الهی قمشه ای