کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بیماران مصروع به مداخلات روانشناختی نیاز دارند

رکنا , 2 بهمن 1398 ساعت 22:42

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در شانزدهمین کنگره بین‌المللی صرع که صبح امروز در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد، درباره بیماری صرع اظهار کرد: این عارضه یکی از مشکلات کنونی نظام سلامت کشور است. ما می‌توانیم با نگاهی آکادمیک، علمی و اجتماعی به این بیماری از وجهه منفی بیماری صرع در جامعه بکاهیم و راه‌حل‌های مناسبی برای کنترل و درمان این عارضه پیدا کنیم.


میزان شیوع بیماری صرع در ایران
میگنا: دکتر علیرضا زالی او بیان کرد: تعداد مبتلایان به صرع در کشور ما حدود 2 تا 3 برابر متوسط جهانی است که این آمار در آخرین پیمایش علمی انجام شده به دست آمده است.

به طور کلی به ازای هر هزار نفر در دنیا، 5 تا 12 نفر به بیماری صرع مبتلا هستند که در کشور آمریکا به دلیل سیستم ثبت دقیق بیماری، مشخص شده است که به ازای هر هزار نفر 12 نفر فرد مصروع وجود دارد و در کشور های اروپایی به ازای هر هزار نفر 7 تا 9 نفر به بیماری صرع مبتلا هستند. همچنین در ایران به ازای هر هزار نفر 17 نفر از بیماری صرع رنج می برند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: یکی از دلایلی که سبب شده است تعداد افراد مصروع در کشور ایران در مقایسه با سایر کشور ها بیشتر باشد، حوادث ترافیکی و تصادفات جاده ای است، زیرا در سوانح رانندگی اغلب به سر افراد ضربه وارد می شود که این می تواند در آینده آن ها را مستعد ابتلا به صرع های دیرپا و مقاوم کند. دلیل دیگر بالا بودن شمار مبتلایان به صرع در ایران، جنگ دفاع مقدس و آسیب های ناشی از آن است.

زالی تأکید کرد: باید تلاش کنیم که در جامعه از بیماری صرع انگ زدایی شود تا مبتلایان به این عارضه از حضور در اجتماع طرد نشوند.

این نگاه باید در جامعه ایجاد شود که بیماری صرع یک عارضه مزمن و قابل درمان است و در صورت درمان مناسب فرد می تواند زندگی باکیفیت همراه با حضور در اجتماع داشته باشد، همچنین او می تواند با درمان منظم صرع، ازدواج کند و صاحب فرزند شود.

او در ادامه افزود: موضوع دیگری که باید درباره مبتلایان به صرع به آن توجه شود، بحث توانمندسازی و حمایت های اجتماعی است.

فرد مصروع نباید در محیط های ایزوله قرار بگیرد؛ در طول تاریخ هم ما با افرادی همچون ناپلئون بناپارت و سزار مواجه بودیم که این اشخاص با وجود ابتلا به بیماری صرع توانستند در تاریخ بدرخشند.

یکی از مشکل های اخیر بیماران مصروع، مشکلات روانشناختی آن ها است، به عبارتی بیماران مصروع ممکن است در معرض ابتلا به اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب قرار بگیرند. افسردگی و صرع هر دو می تواند اعتماد به نفس اشخاص را کاهش دهد.

مبتلایان به صرع که از اختلال افسردگی هم رنج می برند، ممکن است به علت ابتلا به این عارضه روانشناختی با کاهش مصرف دارو مواجه شوند، بنابراین این احتمال وجود دارد که صرع آن ها به صرع مقاوم به درمان تبدیل شود.لزوم افزایش پوشش بیمه ای بیماران مصروع
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: به طور تقریبی بین 8 تا 35 درصد از مبتلایان به بیماری صرع به مداخلات روانشناختی نیاز دارند. بیماری صرع و به ویژه صرع مقاوم اغلب در کشور های با درآمد متوسط به پایین دیده می شود. این افراد اغلب نیاز دارند که دارو های خود را به مدت طولانی مصرف کنند؛ بنابراین باید در جامعه میزان پوشش بیمه ای بیماران افزایش پیدا کند.

زالی اظهار کرد: افراد مصروع باید دارو های خود را به طور منظم مصرف کنند. امروزه دیده می شود که بیش از 75 درصد بیماران متقاعد هستند که باید دارو های خود را به شکل منظم مصرف کنند، اما بیمارانی هم هستند که با قطع داروهای خود دچار حمله شده اند.

باید در جامعه یک پروتکل اجرایی برای بیماران مصروع داشته باشیم، مبتلایان به صرع به شرط اینکه درمان موثر، منظم و پایدار برای آن ها انجام شود، می توانند در اغلب شغل ها فعالیت داشته باشند، به عبارتی محدودیت های شغلی بیماران مصروع امروزه کم است و از این محدودیت ها می توان به شغل هایی مانند غواصی، خلبانی و فعالیت در ارتفاع اشاره کرد.

او بیان کرد: بیش از 70 درصد بیماران مصروع با درمان های دارویی درمان می شوند. باید زمانی به سمت دارو هایی ترکیبی برویم که یک دارو به تنهایی نتواند بیماری صرع را کنترل کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اینکه بیماران مصروع تا چه زمانی باید مصرف دارو های خود را ادامه دهند، گفت: بیش از 65 درصد بیماران مصروع به شرط اینکه بیماری آن ها کنترل شده باشد و درمان منظم داشته باشند، با نظر پزشک می توانند 3 تا 5 سال بعد از مصرف دارو، دارو های خود را قطع کنند که این موضوع بیماران را به مصرف منظم دارو تشویق می کند.

زالی افزود: امروزه ما از روش های متعارف سنتی به سمت درمان های نوین حرکت می کنیم؛ اکنون نرم افزار های تشخیصی و تصویر برداری نوینی در دنیا برای بیماری صرع وجود دارند، همچنین امروزه مشخص شده است که حدود 15 تا 20 درصد افرادی که انگ بیماری صرع به آن ها خورده است، مصروع نبوده اند.

او یادآوری کرد: ما در سال های اخیر به هم گرایی علمی و حرفه ای بین جراحان و متخصصان مغز و اعصاب دست پیدا کرده ایم، بنابراین ما نباید تعداد زیادی از بیماران مصروع را جراحی کنیم و از سوی دیگر هم نباید برخی از بیماران مصروع را که با جراحی بهبود پیدا می کنند، از این روش محروم کنیم.


کد مطلب: 49485

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/49485/بیماران-مصروع-مداخلات-روانشناختی-نیاز

میگنا
  https://www.migna.ir