شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ - 2 Jul 2022
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ / ۲۲:۱۹
کد مطلب: 49564
۲

چگونه از کرونا ویروس در امان بمانیم؟

چگونه از کرونا ویروس در امان بمانیم؟
کرونا ویروس‌ها زئونوتیک هستند، به این معنی که هم به انسان‌ها و هم به حیوانات منتقل می‌شوند. کروناویروس به سیستم تنفسی حمله می‌کند و منجر به آسیب‌هایی در ریه می‌شود. این ویروس بسیار مسری است و از طریق تماس با هر چیزی که به آن آلوده شده باشد، تنفس، سرفه یا عطسه، قابل‌ انتقال است.

علائم این ویروس درست شبیه سرماخوردگی و آنفلوآنزا است؛ علائمی مانند آبریزش بینی، سردرد، سرفه، تب، تنگی نفس، لرزش و درد بدن و در موارد شدیدتر، عفونت می‌تواند به ویژه در افراد مسن، مبتلایان به بیماری‌های قلبی و خودایمنی، باعث ذات‌الریه، سندرم حاد تنفسی، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود.

هنوز هیچ واکسنی برای کروناویروس وجود ندارد. با این حال برای جلوگیری از عفونت کرونا باید همان کارهایی را که برای پیشگیری سرماخوردگی توصیه می‌شود، انجام داد؛ مانند استفاده از صابون‌های ضدباکتری و اسپری‌های حاوی الکل و شستشوی دست‌ها.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ویروس کرونای انسانی معمولاً از طریق فرد آلوده به دیگران و به‌واسطه‌ی هوا به صورت عطسه و سرفه، تماس نزدیک مثلاً دست دادن منتقل و منتشر می‌شود. این ویروس می‌تواند توسط لمس شیء یا سطحی که ویروس روی آن است و سپس لمس کردن دهان، بینی یا چشم‌ها قبل از شستن دست‌ها نیز انتقال پیدا کند. در زنان باردار، انواع شدیدتر ویروس کرونا به نام‌های سندرم تنفسی خاورمیانه‌ی ویروس کرونا (MERS) و سندرم تنفسی بسیار حاد ویروس کرونا (SARS) می‌تواند بسیار خطرناک باشد.


سازمان بهداشت جهانی دستورالعمل‌هایی به کشورها ارائه داده است که چگونه برای مقابله با ویروس کرونا آماده شوند، از جمله کنترل بیماری و درمان بیماران. این دستورالعمل شامل پروتکل‌هایی برای آزمایش نمونه‌ها، درمان بیماران، کنترل عفونت در مراکز درمانی، در اختیار داشتن تجهیزات لازم و اطلاع‌رسانی به عموم در مورد این ویروس جدید می‌شود. تاکنون، واکسنی برای محافظت از افراد در برابر این خانواده از ویروس‌ها ساخته نشده است. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند افراد باید از تماس نزدیک با هر کسی که علائم بیماری‌های تنفسی مانند سرفه و عطسه را دارد اجتناب کنند.

ماسک زدن بهتر از ماسک نزدن است ثابت نشده که استفاده از ماسک صورت بتواند از شما در برابر عفونت به ویروس کرونا به طور مؤثر محافظت کند. اما این ماسک‌ها به خوبی می‌توانند جلوی برخی از میکروب‌ها را پیش از اینکه به دهان یا بینی‌تان برسند بگیرند. از همه مهم‌تر، ماسک می‌تواند باعث شود دهان و بینی خود را لمس نکنید (خیلی از افراد ناخودآگاه بارها و بارها این کار را می‌کنند). دست‌هایتان را ضدعفونی کنید

سازمان بهداشت جهانی در لیست توصیه‌های خود برای مراقبت در برابر ابتلا به عفونت ویروسی اسمی از ماسک صورت نبرده است، اما شستن مکرر دست‌ها در صدر این لیست قرار دارد. توصیه شده است از ضدعفونی‌کننده‌های دست بر پایه‌ی الکل استفاده کنید. شستن دست‌ها با آب و صابون هم کافی است

همان راه‌حل ساده‌ی روزانه برای تمیز کردن دست‌ها یعنی شستشو با آب و صابون نیز برای ضدعفونی کردن دست‌ها کافی است، البته باید شستشو را به درستی و کامل انجام دهید. عطسه و سرفه کردن هم آداب دارد

پزشکان توصیه می‌کنند وقتی عطسه و سرفه می‌کنید، جلوی دهان و بینی خود را با داخل آرنجتان یا با یک دستمال بگیرید، اما بعداً آن را فوراً دور بیندازید و دست‌ها را بشویید. البته لازم نیست لباستان را دور بیندازید، کافی است آن‌ها را به طور مرتب بشویید.

از افراد بیمار دوری کنید این هم یک توصیه‌ی دیگر که ممکن است برای همه کاربرد نداشته باشد: از تماس نزدیک با هر کسی که تب دارد و سرفه می‌کند خودداری کنید. اگر مجبورید با فرد یا افراد بیمار تماس داشته باشید، توصیه‌های مراقبتی بهداشتی را دو چندان رعایت کنید. اگر احساس می‌کنید تب دارید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید

اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا به سختی نفس می‌کشید هر چه سریع‌تر خود را به پزشک برسانید. از تماس با دیگران و امکان عمومی پرهیز کنید تا دیگران را مبتلا نکنید و ضمناً به پزشکتان بگویید طی روزهای گذشته به کجاها سفر کرده‌اید.

از تماس با حیوانات خودداری کنید از تماس با حیوانات و هر سطحی که حیوان با آن تماس داشته خودداری کنید. محصولات حیوانی را کاملاً پخته مصرف کنید

گوشت را کاملاً بپزید. مصرف گوشت نیم‌پز، شیر غیرپاستوریزه یا دل و جگری که از جایی غیر معتبر تهیه شده خطرناک است چون ممکن است این محصولات آلوده به ویروس باشند.

وزارت بهداشت کشورمان نیز تاکید دارد که عملیات غربالگری و شناسایی بیماران کرونا در مرزهای کشور به هیچ عنوان مانع صد در صدی برای ورود این بیماری به داخل کشور نیست و مردم بویژه کودکان، سالمندان و بیماران مراقب سلامت خود باشند.

چند توصیه وزارت بهداشت در پیشگیری از ابتلا به کروناویروس عبارت است از:
- دستان خود را چند بار در روز به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید. اگر آب و صابون در دسترس شما نیست با یک ضدعفونی کننده الکلی دستان خود ر ا بشویید.
- با دستان کثیف چشم‌ها، بینی و دهان خود را لمس نکنید.
- موقع عطسه و سرفه دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانید و بعد دستمال را دور بیندازید.
- از ارتباط نزدیک با کسانی که بیمار هستند اجتناب کنید.
- پخت صحیح و کامل گوشت و تخم مرغ بسیار توصیه می‌شود.
- اشیایی را که در طول روز لمس می‌کنید ضدعفونی کنید.
- اگر بیمار هستید در خانه بمانید.
 
اما پایگاه اطلاع رسانی سازمان اورژانس کشور توصیه‌هایی را برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا به تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی ارائه کرده است.
 
با اشاره به این نکته که هنوز درمانی برای ویروس کرونا کشف نشده و راه‌های انتقال آن نیز به صورت دقیق مشخص نیست، توصیه‌ها و اقداماتی را پایگاه اطلاع رسانی سازمان اورژانس کشور به تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی جهت کنترل حداکثری این بیماری ارائه کرده است. این توصیه‌ها به شرح زیر است:

۱- تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی باید مجهز به تجهیزات حفاظت فردی از جمله گان، کلاه، ماسک جراحی یا N۹۵ و عینک چشم مطمئن باشند.

۲- تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی به محض دریافت فوریت، از آدرس دقیق و وضعیت بیمار اطلاع لازم را کسب کنند.

۳- استفاده از ماسک جراحی و دستکش در مواجهه با بیمار ضروری است و استفاده از دیگر امکانات از جمله گان، در صورت وجود عطسه و سرفه و یا ترشحات تنفسی الزامی است.

۴- پوشش کامل برای حفاظت فردی اهمیت زیادی دارد. پوشش کامل بینی و دهان توسط ماسک، صورت با محافظ، تمام بدن با گان برای محافظت الزامی است.

۵- سطح بیرونی ماسک جراحی و N۹۵ بعد از ویزیت آلوده بوده و تکنسین فوریت‌های پزشکی نباید آن را لمس کند.

۶- تا حد امکان در محل فوریت تنها تکنسین ارشد آمبولانس با رعایت نکات ایمنی و پوشش کامل در فرایند معاینه دخالت داشته باشد. در صورت ضرورت کمک تکنسین دوم برای انتقال بیمار، ماسک و دستکش حتما استفاده شود و قبل از سوار شدن، اقدام به دفع بهداشتی ماسک و دستکش در کابین عقب آمبولانس و ضد عفونی کردن دست توسط ماده با پایه کلرهگزیدین کند.

۷- تکنسین فوریت‌های پزشکی در طول مدت حضور بر بالین بیمار تا حد امکان از لمس اشیاء و سطوح نزدیک بیمار خودداری کند.
۸- در صورت وجود نداشتن دیسترس تنفسی که باعث ایجاد هیپوکسی در بیمار شود باید در ابتدای ارزیابی، دهان و بینی بیمار با ماسک جراحی به شکل مناسب پوشیده شود.

۹- در طی انتقال بیمار وجود یک فن درون کابین یا باز کردن پنجره عقب آمبولانس برای تهویه هوا الزامی است.

۱۰- در بالین بیمار یا حین انتقال، در صورت نیاز به اقدامات ایجاد کننده ریزافشانه ایروسل مانند ساکشن ترشحات، مدیریت راه هوایی، گذاشتن Air Way، یا احیای ریوی؛ حتما باید از ماسک N۹۵ استفاده شود. تکنسین باید از تطبیق درست و کامل ماسک به روی صورت خود مطمئن باشد و جهت اطمینان تست fit-test را به درستی انجام دهد. سپس دست را مجددا ضدعفونی کرده و دستکش بپوشد. تکنسین ارشد که در بالین بیمار حضور دارد از همان اول ماسک N۹۵ داشته باشد.

۱۱- در صورت تماس پوست دست با ترشحات تنفسی یا خون بیمار، شستشوی دست و ضدعفونی آن با پایه کلرهگزیدین یا الکل و هم‌چنین در صورت پاشیده شدن خون یا ترشحات تنفسی به چشم یا دهان، شستشوی فراوان با آب یا سرم سالین به مقدار زیاد ضروری است. پس از آن وجود بریدگی یا خراشیدگی بررسی و همه این موارد به مدیر کشیک دیسپچ یا کارشناس کنترل عفونت اورژانس یا فرد مشخص شده مطابق فلوچارت، گزارش شود تا پیگیری‌های سریع صورت گیرد.

۱۲- بعد از رسیدن به بیمارستان، پرسنل اورژانس ۱۱۵ احتیاط لازم را جهت جلوگیری از انتشار عفونت انجام دهند.
۱۳- محل استقرار و پارک اولیه اورژانس در بیمارستان و فرایند انتقال و تحویل بیمار به اورژانس یا بخش از قبل مشخص شده باشد.

۱۴- در بیمارستان پس از تحویل بیمار، مکان مشخصی برای خروج و دفع بهداشتی وسایل حفاظت کارکنان مشخص شود.

۱۵- باید در مکانی مشخص کابین عقب آمبولانس شستشو و گندزدایی شود.

۱۶- در صورت آلوده شدن لباس فرم با خون و ترشحات بیمار، باید لباس فرم در پایگاهی به روش مناسب گندزدایی شود. هم-چنین در صورت آلودگی برگه فرم ماموریت نیز می‌بایست فرم‌های آلوده در کیسه زباله عفونی دفع گردد.

۱۷- در صورت تماس حفاظت نشده و پر خطر پرسنل با بیمار مشکوک به سندرم MERS بلافاصله به سرپرست مدیر جانشین اطلاع داده شود و تا زمان رد تشخیص یا چهارده روز پس از تماس از نظر بروز تب و علایم تنفسی و یا گوارشی تحت نظر باشند.

۱۸- به همراه داشتن Safety Box مقاوم به سوراخ شدگی و نشت مایعات و کیسه‌های مناسب برای دفع بهداشتی وسایل حفاظت فردی مصرف شده اهمیت دارد.

۱۹- در اورژانس ترجیحاً از وجود ملحفه یک بار مصرف برای پوشش برانکارد و تجهیزات حفاظت فردی کامل مشتمل بر ماسک N۹۵ درسایز‌های مختلف به میزان کافی، سطل پدال دار برای دفع پسماند‌های عفونی، دیسپنسر حاوی محلول‌های ضد عفونی دست با پایه الکلی و safety boxes برای دفع سرنگ و سر سوزن اطمینان حاصل شود.

۲۰- تاکید می‌شود جهت احیاء قلبی تنفسی بیماران با علایم سندروم تنفسی در صورت نیاز ترجیحا از تیغه لارنگوسکوپ یک بار مصرف استفاده نمایند.

۲۱- بهداشت و نظافت سطوح و تجهیزات به ویژه برانکارد و دستگیره آمبولانس و دکمه تنظیم جریان اکسیژن روزانه با هیپوکلریت سدیم ۱ درصد انجام شود.

۲۲- وسایلی مانند ماسک و نازال اکسیژن اختصاصی الزاماً یک بار مصرف استفاده گردند.

۲۳- تجهیزات پزشکی نظیر کاف فشارسنج و استتسکوپ پس از معاینه بیماران روزانه ضد عفونی شوند.

۲۴- سطوح تجهیزات موجود در آمبولانس با هیپوکلریت سدیم ۱ درصد دائما ضد عفونی شوند.
 
عفونت به ویروس کرونا چگونه درمان می‌شود؟ درمان خاصی برای عفونت به ویروس کرونای انسانی وجود ندارد و بیشتر افراد خود به خود درمان خواهند شد. اما برای تسکین علائم اقداماتی می‌توانید انجام دهید:
. داروی ضد تب و درد مصرف کنید (به کودکان آسپرین ندهید)
. از دستگاه بخور یا دوش آب گرم برای تسکین گلودرد و سرفه استفاده کنید.
. مایعات زیاد بنوشید و زیاد استراحت کنید.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۸ نشانه والدین سمی که باید از آنها آگاه بود
جویدن ناخن نشانه کمال‌گرایی است
۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند