سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - 6 Jun 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۴
کد مطلب: 49727
۰

چگونه با کودکی که مشکل رفتاری دارد، برخورد کنیم؟

سمانه بهزادپور روانشناس و مشاور ، درباره مشکلات رفتاری کودکان، اظهار کرد: مشکلات رفتاری کودکان معمولا در سن ۳ تا ۶ سال بروز پیدا می‌کند.
 
او با بیان اینکه ایجاد مشکلات رفتاری در کودکان علت های مختلفی دارد، گفت: یکی از علت ها آن که مزاج سخت کودک است یعنی تنظیم خواب و تغذیه برخی از کودکان، از زمان تولدسخت است.

این روانشناس بیان کرد: این مزاج سخت باعث می‌شود برقراری تعامل با دیگران برای آنها سخت باشد به همین دلیل به ایجاد مشکلات رفتاری دامن بزند.

او افزود: نوع سبک فرزندپروری اشتباه والدین باعث ایجاد مشکلات رفتاری در کودکان می‌شود، تعامل نادرست والدین با کودک و وقت کافی برای کودکشان نذاشتن، گاهی اوقات باعث ایجاد مشکلات در کودکان شده است.

بهزادپور گفت: گاهی بروز یک بحران در خانواده تاثیرات منفی در کودکان گذاشته و باعث شکل گیری مشکلات رفتاری در آنها می‌شود، به عنوان مثال؛ طلاق والدین، به دنیا آمدن فرزند جدید که برای فرزندان قبلی یک بحران محسوب می‌شود، جو متشنج خانه، اختلاف بین والدین باعث می‌شود مشکلات رفتاری در کودکان ظاهر شود.

این روانشناس تصریح کرد: گاهی اوقات مشکلات رفتاری پیامد سایر اختلالات است، به عنوان مثال؛ کودکانی که دارای اختلال بیش فعالی (ADHD) هستند، مشکلات رفتاری نیز دارند حتی گاهی اوقات اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی باعث بروز مشکلات رفتاری در کودکان شده است.

او ادامه داد: برای درمان مشکلات رفتاری در کودکان ابتدا باید علت آن را بدانیم و نقش والدین نیز در این زمینه بسیار پررنگ است چراکه تعامل والد و کودک و سبک تربیتی در ایجاد مشکلات رفتاری در کودکان و شدت آن تاثیرگذار است.

بهزادپور با بیان اینکه برخی از کودکان در کنترل هیجانات و تنظیم خشم دچار مشکل هستند، افزود: به همین دلیل به صورت رفتار پرخاشگرایانه خود را نشان می‌دهد، این کودکان نمی‌توانند هیجانات خود را تنظیم کند بنابراین با توجه به علتی وجود دارد راهکارهای درمانی ارائه می‌شود.

این روانشناس با اشاره به اینکه اگر علت بروز مشکلات رفتاری کودکان به دلیل تعاملات نادرست والدین است، گفت: در چنین موقعیتی تعامل والدین با کودکان را باید اصلاح کنیم و وارد موقعیت لجبازی و باخت_باخت با فرزندشان نشوند چراکه لجبازی کودک بیشتر شده و والد و کودگک در یک رابطه معیوب قرار می‌گیرند.

او ادامه داد: والدین باید تعاملاتشان را با فرزندشان تغییر دهند وقت کافی برای فرزندشان قرار دهند، ارتباط موثر با کودکشان برقرار کنند، چراکه در چنین موقعیتی حرف شنوی کودک از والدین بیشتر می‌شود.

بهزادپور اضافه کرد: زمانی که هیجانات کودک بالاست والدین نباید مانند کودکشان هیجانی رفتار کنند، اگر کودک داد میزند والدین نباید مانند فرزندشان رفتار کنند و باید هیجان کودک را تعدیل کنند، با زبان نرم و آرام شرایط را تسهیل کنند و حواس فرزندشان را نیز به موقعیت جدید پرت کنند.

این روانشناس خاطرنشان کرد: سهم والدین در کاهش مشکلات رفتاری کودکان زیاد است اما کودکانی که دارای اختلال خاصی هستند شرایطشان متفاوت است، پس ابتدا باید این اختلال تحت نظر روانشناس درمان شود سپس نحوه درست رفتار به کودک آموزش داده می‌شود همچنین آموزش های لازم به والدین داده شود، چراکه می‌تواند کمک کننده باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند