سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - 14 Jul 2020
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۷:۲۰
کد مطلب: 49745
۳
متخصص گوارش و غدد:

خودبیمارانگارها و توهم ابتلا به ویروس کرونا

خودبیمارانگارها و توهم ابتلا به ویروس کرونا
میگنا- دکتر امیرهوشنگ جلالی، متخصص گوارش و غدد، در پاسخ به این سوال که با وجود اخبار منفی از ابتلا به بیماری ویروسی کرونا در جهان، عده‌ای با کوچکترین علائم مشابهی توهم ابتلا به این بیماری را دارند، علت چیست؟ گفت: این افراد عموما دچار اختلال خود‌بیمار‌انگاری هستند. آن‌ها با وجود داشتن سلامت جسمی خود را بیمار می‌پندارد و اکثراً از دردها و مشکلات فرضی شکایت می‌کند.

او ادامه داد: اضطراب و افسردگی دو دلیل مهم در افرادی است که تصورات اینچنینی دارند. کسانی که در هنگام بحران وجود یک بیماری با تلقین سعی در ابراز و تاکید به ابتلا به آن دارند تنها از طریق روان درمانی و تجویز داروهای ضد اضطراب و ضدافسردگی امکان‌پذیر است.

جلالی تصریح کرد: خود‌بیمارانگارها همیشه دچار وسواس جبری هستند و در مورد عملکرد بدن خویش شک و تردید دارند و فعالیت‌های طبیعی بدن مانند ضربان قلب و عرق کردن و همچنان مسائل جزئی و غیرطبیعی همچون ریزش، گلودردی ساده و یا تب و غیره را علائم شرایط بد بیماری خود می‌دانند.

این پزشک با بیان اینکه علائم جسمی همیشه موجودند، اما ممکن است عادی باشند، بیان کرد: بسیاری از موارد همچون سردرد، درد شکم، سرگیجه، بی اشتهائی و امثال آن عادی هستند و نباید با ویروسی مانند کرونا مقایسه شود.

او در پایان گفت: ارتباط درمانی مناسب از ضروریات درمان این بیماران است. چراکه باعث پایبندی مناسب و ماندگاری آنها در درمان می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چند روش برای داشتن زندگی بی دغدغه
دلایل جدی نگرفتن «کرونا» در جامعه از دیدگاه روانشناسی
زمان جديد برگزاری آزمون‌های ارشد و دکتری اعلام شد/کنکور تغییر نکرد
ریشه‌ محبت کردن در انسان چیست؟
ویژگی‌های رواندرمانگر ممتاز
نگاهی به نظریه فرانکل در روانشناسی دین
چه کنیم قضاوت دیگران برایمان مهم نباشد؟
بازار مکاره مشاوره‌های مجازی
ترامپ مانند دوران کودکی به دنبال جلب توجه است
نور خیابان بر خواب و سلامت روان نوجوانان تاثیر دارد
شرحی بر نظریه های رشد اخلاقی
چه کسانی احساس «شرم سمی» دارند؟
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی