چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - 14 Apr 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ / ۲۲:۱۹
کد مطلب: 49790
۲
رئیس سازمان نظام روان‌شناسی؛

پیشگیری از آسیب های سلامت روان در کشور متولی ندارد

پیشگیری از آسیب های سلامت روان در کشور متولی ندارد
میگنا: دکتر محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در دیدار با سیدسعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، بر گسترش همکاری‌های دو نهاد نظارتی فرابخشی تاکید کرد.

در این دیدار ابتدا رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، با تبریک انتصاب دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره یک سازمان فرابخشی است که به عنوان سازمان معیار وظیفه صدور مجوز هر نوع فعالیت روان‌شناسی و مشاوره و همچنین نظارت و توانمندی سازی اعضا را بر عهده دارد.

وی افزود: سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، در ۱۰ سال گذشته از نظر کمی پیشرفت بسیار زیادی کرده است. در این راستا دانشگاه‌ها بی‌رویه دانشجو پذیرش کرده‌اند که نه در پذیرش و نه در آموزش برنامه ریزی جهت آموزش حرفه‌ای دانشجویان وجود ندارد و این آسیب بسیار بزرگی است و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در کوتاه زمان فکری برای رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره در دانشگاه‌ها بنماید.

حاتمی تصریح کرد: دوم، بحث نظارت است. نهادها و سازمان‌های مجری اجازه نظارت تخصصی به سازمان نظام روان شناسی و مشاوره نمی‌دهند و به همین خاطر نرخ آسیب‌های اجتماعی - روانی افزایش یافته است. از همه مهم‌تر برخی نهادها مجوز فعالیت روان‌شناسی و مشاوره می‌دهند که این امر برخلاف قانون و استانداردهای جهانی است.

وی گفت: مسئله «پیشگیری» مهم‌ترین مسئله سلامت‌روان کشور است که متولی ندارد. بالاخره یک نهاد باید متولی پیشگیری در کشور شود. به طور مشخص از شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌خواهیم مسئله آموزش در دانشگاه‌ها را جدی گرفته و با همکاری سازمان سند تحول روان‌شناسی و مشاوره در کشور را تدوین نماید.

در ادامه، دکتر فریبرز درتاج معاون پژوهشی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، از شورای عالی انقلاب فرهنگی خواست، راهبردی را اتخاذ نماید تا نهادها و سازمان‌های غیر مسئول به خود اجازه ندهند، تحت عنوان مجوز مرکز یا غیره، افراد فاقد صلاحیت کارهای روان‌شناسی و مشاوره انجام دهند. اکنون سازمان بهزیستی، قوه قضائیه، وزارت کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه روان‌شناسی و مشاوره دخالت می‌کنند و مشکلات جدی ایجاد کرده‌اند.

وی با بیان اهمیت آموزش پیش از دبستان و دوره ابتدایی گفت: رشته و گرایش «روان‌شناسی مدرسه» باید ایجاد شود. روان‌شناسان و مشاوران باید در مدرسه حضور داشته باشند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: خوشحالم روان‌شناسی و مشاوره با تدبیر مجلس شورای اسلامی نظم و قانون گرفته است. خوب است، مانند رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره سایر رشته‌ها در حوزه علوم رفتاری و اجتماعی ساماندهی شوند. پیشرفت‌گرایی جز ذات ایرانیان است. گرایش به غرب در بعضی از رشته‌ها به دلیل کم‌کاری‌ها در حوزه‌هایی مثل روان‌شناسی و مشاوره است که سازمان نظام اکنون می‌تواند جبران کند.

عاملی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی از همکاری با سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره استقبال می‌کند، خصوصاً در مسئله پیشگیری، شورای تحول آموزشی کمک می‌کند و در خصوص ضعف آموزشی رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره در دانشگاه‌ها خوب است، سازمان گزارشی در این خصوص به شورا ارائه نماید. قطعاً سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، باید برای اجرایی کردن سند آموزش و پرورش همکاری بیشتری داشته باشد.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا نباید از خواب‌های بدمان بترسیم؟
شعار و روز شمار هفته سلامت ۱۴۰۰ اعلام شد
افرادی که دارای این سه عادت کلامی هستند؛ هوش هیجانی بسیار بالایی دارند
کووید ۱۹، تهدیدی برای سلامت اجتماعی و روانی جامعه است
رمزگشایی ایموجی ها از شخصیت انسان‌ها
شایع‌ترین مشکلات روان‌تنی در کشور و تاثیر آن بر جسم انسان
سوالهای پدر دختر از داماد چه چیزهایی است؟
۱۲ نشانه‌ اعتیاد به اینستاگرام
اهداف سال جدید من
10 ویژگی‌ مشترک افرادی که خودکشی می‌کنند!
«قلدری مجازی» چیست و چطور باید با آن مواجه شد؟
وقتی درمانگر و درمانجو در یک نقطه متوقف شده اند
بادها می وزند، عده ای در مقابل آن دیوار می سازند و تعدادی آسیاب به پا می کنند