جمعه ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - 22 Sep 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۶
کد مطلب: 49857
۲

آرامش و اعتماد به‌نفس؛ اولین واکسیناسیون علیه کرونا

آرامش و اعتماد به‌نفس؛ اولین واکسیناسیون علیه کرونا
میگنا: دكتر مجید ابهری، جامعه‌شناس و رفتارشناس، با تاکید بر اینکه مهترین ضرورت در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا در کشور افزایش اعتماد به نفس، خودمراقبتی و امید است گفت: کسانی که معمولا به استرس و شایعه دامن می‌زنند دو گروه از افراد هستند؛ ابتدا افرادی که دانش کمی در مورد بیماری‌ها دارند و به هیچ‌عنوان دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های بهداشتی و طبی اطبا را گوش نداده و آن‌ها را قبول نمی‌کنند و گروه دوم افرادی هستند که به صورت جهت‌دار سیاسی به شایعه‌پراکنی مشغول هستند و قصد آن‌ها تضعیف ارکان دولت و روحیه مردم است. آن‌ها با دروغ‌های شاخ‌داری در مورد افراد مبتلا و یا فوت شده، تنها قصدشان ایجاد اضطراب اجتماعی است.

وی با تاکید بر اینکه از نگاه رفتارشناسی و روانشناختی آرامش، اعتماد به‌نفس و خونسردی اولین واکسیناسیون علیه این بیماری است، تصریح کرد: اضطراب و استرس مناسب‌ترین بستر برای ابتلا به این بیماری است. در مرحله بعد به کار بستن دستورالعمل‌های بهداشتی که از سوی مقامات بهداشتی و درمانی کشور منتشر شده و توسط رسانه‌های رسمی مانند صدا و سیما به اطلاع مردم می‌رسد باید مورد توجه قرار گیرد. مردم باید تنها به اخبار منتشر شده از سوی این منابع و مقامات بهداشت و درمان کشور اعتماد کنند.


مردم شایعات را تکرار نکنند
این استاد دانشگاه با ذکر مثالی ادامه داد: به‌عنوان مثال در حال حاضر اکثریت کشور‌ها در مقیاس کم و یا زیاد گرفتار این ویروس و بیماری هستند و برخی از کشور‌ها که حتی در همسایگی ما هستند به دلیل جلوگیری از زیان‌های گردشگری، حتی یک نفر را هم مبتلا به این بیماری اعلام نکرده‌اند؛ البته این حرکت درست نیست و بی‌خبر نگه‌داشتن مردم از این ویروس، جامعه را گرفتار مشکلات بزرگی می‌کند؛ لذا باید مردم به اخباری که از مجاری رسمی منتشر می‌شود توجه کنند و شایعات را تکرار نکنند و اجازه ندهند که مراکز شایعه‌پراکنی از دلهره و ترس مردم سوء‌استفاده کنند. باید در همان‌جای تولید، شایعه را خفه کرد.

 ابهری ادامه داد:‌ باید در همان‌جای تولید، شایعه را خفه کرد؛ چراکه بسیاری از افراد با انبار کردن اقلام ضدعفونی، بهداشتی و گرانفروشی قصد دارند از این آب گل‌آلود ماهیگیری کنند درحالی که غافل از این هستند که به جای ماهی، خرچنگ در تورشان می‌افتند. چراکه اقلام بهداشتی و درمانی به قدری تولید شده است که هرکس، هرمقداری که بخواهد موجود است.


فداکاری و نشاط تنها نجات‌بخش ما در این مقطع حساس زمانی
این آسیب‌شناس و رفتارشناس با تاکید بر اینکه برای تولید و ایجاد اعتماد به نفس در خود باید توکل و عزت نفس را بالا برد، اظهار کرد: توکل یعنی اعتقاد به اینکه ما به قدرت خداوند پشت‌گرم هستیم و تا اراده الهی قرار نگیرد، برگی از درخت نخواهد افتاد. اعتماد به نفس یعنی خودباوری و باور به اینکه ما با رعایت بهداشت و به کار گرفتن نکات بهداشتی از این بیماری در امان خواهیم بود، بدانیم رعایت نکات بهداشت فردی و اجتماعی و اجازه ندادن به شیوع شایعه، نجات‌بخش ما در این مقطع حساس زمانی است.

وی با تاکید بر اینکه باید با عزت نفس به داشته‌های خود احترام بگذاریم و فکر نکنیم آنچه که خارجی می‌گوید و می‌فرستد درست است و آنچه داخلی می‌گوید غلط است؛ بنابراین اعتماد به‌نفس با تکیه بر داشته‌های داخلی و فرهنگی، خودباوری را ایجاد می‌کند. البته توکل به این معنا نیست که ما تنها توکل داشته باشیم و اصول بهداشتی و درمانی را رعایت نکنیم، بلکه به فرموده حضرت علی (ع)، «باید با توکل زانوی اشتر را نیز ببندیم»، این یعنی ابتدا توکل کنیم و بعد دستورات بهداشتی را رعایت کنیم و باور کنیم که خداوند حکیم پشتیبان و قدرت‌بخش ماست.

وی در پایان هشدار داد: عده‌ای قصد دارند در این شرایط حساس با تضعیف باور‌های دینی و هجوم به آنها، نوجوانان و جوانان را از احکام مقدس دور کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟