چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - 4 Oct 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۸
کد مطلب: 49905
۱

راهکارهایی برای رفع تنش‌های خانوادگی و ناسازگاری کودکان در پی شیوع کرونا

راهکارهایی برای رفع تنش‌های خانوادگی و ناسازگاری کودکان در پی شیوع کرونا
میگنا: لیلا کریمی‌فرشی، کارشناس مسئول خط 1480 سازمان بهزیستی کشور، درباره تماس‌هایی که با خط 1480 برای دریافت مشاوره‌های روانشناسی در خصوص کرونا گرفته می‌شود، گفت: دو نوع تماس داریم؛ یکسری برای کرونا و استرس‌هایی که این ویروس برای آنها ایجاد کرده تماس می‌گیرند و گروه دوم افرادی که شیوع این بیماری بر مشکلات آنها تأثیر گذاشته است.
 
وی تشریح کرد: افرادی قبل از شیوع بیماری مشکلات خانوادگی داشتند و اکنون که اعضای خانواده بیشتر در خانه حضور دارند، مشکلات خانوادگی و تنش‌های آنها افزایش یافته است.


کرونا وسواس و استرس را افزایش داده است
این روانشناس بالینی از بروز درگیری‌هایی بین اعضای خانواده از جمله بین مادران با فرزندانشان و یا همسران با یکدیگر به دلیل نحوه رعایت مسائل بهداشتی سخن گفت و افزود: حدود 20 درصد تماس‌ها در کشور مربوط به استرس‌ها و فشارهای روانی ناشی از کروناست و موجب شده افرادی که وسواس، اضطراب و یا استرس داشته‌اند مشکل آنها تشدید شود؛ این افراد تماس می‌گیرند تا مشاوره‌های روانشناسی دریافت کنند.

این روانشناس برای کنترل تنش‌ به خانواده‌ها توصیه کرد، کارهایی را انجام دهند که همیشه دوست داشتند انجام دهند اما فرصت نداشتند و افزود: یادمان باشد که روزهای زیادی به دنبال فرصتی برای انجام کارهای عقب‌مانده بوده‌ایم؛ کارهایی که به صورت روتین فرصت انجام آن را نداشتیم. همه ما کتاب‌های نخوانده، فیلم‌های ندیده، کارهای هنری انجام نداده و ... داریم و یا حتی قبلاً دوست داشتیم در روز چند ساعت بیشتر بخوابیم. بانوان غذاهایی را که همیشه دوست داشتند با کمک خانواده تهیه کنند تا تنوع ایجاد شود.


ناسازگاری کودکان نشان‌دهنده اضطراب آنهاست
کارشناس سازمان بهزیستی کشور ابراز کرد: کودکان اضطراب و نگرانی‌های خود را به صورت تنش‌های رفتاری نشان می‌دهند و ممکن است در خانه پرخاشگری و ناسازگاری کنند که بازی می‌تواند به تخلیه تنش‌های آنان کمک کند و موجب انحراف فکر آنها از تنش‌ها و اخبار ناگوار کرونا شود.

بازی‌های مختلفی نیز اکنون وجود دارد که خانواده‌ها می‌توانند گروهی آنها را انجام دهند و زمان بیشتری را با هم بگذرانند. بسیاری از مواقع خانواده‌ها درگیر رعایت مسائل بهداشتی پیشگیری از کرونا هستند و ممکن است کودکان زیر بار انجام این مسائل بهداشتی نروند. به همین دلیل لازم است والدین زبان مشترکی با آنان داشته باشند.

برقراری ارتباط و تماس‌ تلفنی و مجازی با دوستان و نزدیکان بسیار مفید است و به کاهش اضطراب‌ کمک می‌کند، به شرط اینکه در این تماس‌ها تمام صحبت خود را به کرونا اختصاص ندهند و در خصوص سایر مسائل نیز صحبت کنند.

افرادی که در شرایط کنونی دچار اضطراب و استرس ناشی از شیوع کرونا شده‌اند می‌توانند در سراسر کشور با شماره تلفن 1480(خط مشاوره بهزیستی) تماس بگیرند و مشاوره‌ها و توصیه‌های روانشناختی را دریافت کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...