کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ویروس کرونا بلای سلامت روان

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران , 2 فروردين 1399 ساعت 17:07

یک روانشناسی بالینی گفت: نگرانی از ابتلا به ویروس کرونا در خود فرد و اطرافیان او فکری است که فرد را اجبار به وسواس می‌کند و زمینه ناخوشایندی دارد.


میگنا: فاطمه السادات شهیدی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی گفت: نگرانی از ابتلا به ویروس کرونا در خود فرد و اطرافیان او فکری است که فرد را اجبار به وسواس می‌کند و زمینه ناخوشایندی دارد و رفتار‌های وسواسی را تکرار می‌کند.
او افزود: فردی که وسواس دارد خودش می‌داند که رفتارش منطقی نیست، او فکر  می‌کند با انجام رفتار‌های وسواسی اضطرابش کاهش می‌یابد و در این شرایط بحران فرد اضطرابش زیاد می‌شود و روی زندگی فرد تاثیر منفی می‌گذارد.

همان طوری که بیماری‌ها، رفتار‌ها، شخصیت‌های وسواسی است دفاع وسواسی هم وجود دارد و انجام وسواس دفاع وسواسی است و فرد خودش را این طور آرام می‌کند باید به فرد روش تسلط بر وسواس و اینکه چگونه آرام شود را آموزش داد.

وقتی کروناویروس را درست نشناختند و هرچه که ناشناخته ترباشد ترس بیشتری دارد دفاع‌های وسواسی به سراغ فرد وسواسی می‌آید که فرد وسواسی احساس می‌کند دفاع‌های خوبی است و اضطرابش کاهش می‌یابد.
فردی هم که شخصیت وسواسی و بیماری وسواسی نداشته، اما در این شرایط دفاع‌های وسواسی در فرد به مدت طولانی بماند فرد آسیب‌های روانی می‌بیند.

فرد باید اطلاعات درست را از منبع درست و صحیح دریافت کند و اطرافیان نباید با جملاتی مانند چرا اینقدر آب می‌ریزی و یا شستشو می‌دهید فرد وسواسی را آزار دهند بلکه باید آگاهی صحیح را به این فرد بدهند و باید اطرافیان به او کمک کنند و آموزش دیده باشند و به او بگویند راه درست را پیدا کند که راه درست مبارزه با ویروس کرونا شستن دست‌ها و درخانه ماندن  است.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی گفت: فردی که وسواس ندارد هم در این شرایط برای اینکه به وسواس مبتلا نشود  باید آموزش‌های لازم را ببیند.

افراد می‌توانند از طریق تماس تلفنی با سامانه ۴۰۳۰ اطلاعات درست را دریافت و استرس خود را کاهش دهند البته افراد باید برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا بهداشت را رعایت کنند.


کد مطلب: 49981

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/49981/ویروس-کرونا-بلای-سلامت-روان

میگنا
  https://www.migna.ir