سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - 14 Jul 2020
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۷
کد مطلب: 50006
۱

اگر این نشانه‌ها را دارید به روانشناس مراجعه کنید

اگر این نشانه‌ها را دارید به روانشناس مراجعه کنید
میگنا: مریم نوری در خصوص نشانه‌هایی که افراد در صورت مشاهده باید به روانشناس مراجعه کنند گفت: زمانی که شما به مدت طولانی و درحد ناتوان کننده‌ای احساس درماندگی و غم می‌کنید، و به نظر می‌رسد مشکلتان با وجود تلاش‌هایی که انجام داده‌اید و کمک‌هایی که از دوستان و خانواده دریافت کرده‌اید، بهتر نشده، در این حال مراجعه به روانشناس توصیه می‌شود.

زمانی که شما احساس کنید که انجام فعالیت‌های روزمره برایتان دشوار شده، برای مثال کاهش توانایی در تمرکز بر روی کارهای محول شده به شما در محل کارتان و در نتیجه پایین آمدن عملکرد شغلیتان و ناراحتی ناشی از آن می‌تواند یکی از دلایل مراجعه به روانشناس باشد البته در مواردی که شما بیش از اندازه نگران هستید و دائما منتظر خبرهای بد و ناگوار هستید هم می‌تواند دلیلی برای حضور در دفتر روانشناس باشد.

نوری بروز رفتارهای غیر معمول را  نشانه دیگری برای مراجعه به روانشناس دانست و اظهار کرد: زمانی که رفتارهای شما به خود یا دیگران صدمه می‌زند؛ برای مثال مصرف بیش از حد مواد و مشروبات الکلی و یا پرخاشگری و مسائلی از این دست رفتارها نشانه‌هایی برای مراجعه به دفتر روانشناس است.

این روانشناس در ادامه با اشاره به شیوع کرونا در کشور گفت: یکی از کارهایی که در دوران مختلف برای کاهش اضطراب انجام می‌دادیم این بود که با سرگرم کردن خود اضطراب خود را کاهش می‌دادیم، با گذشت زمان مثلا با خرید کردن، بیرون رفتن و...، اضطرابمان را کاهش می‌دادیم اما  در حال حاضر که با پدیده‌ای به نام کرونا روبه‌رو شده‌ایم، مسئولان حوزه سلامت انجام راهکارهایی که موجب کاهش اضطراب ما می‌شود را منع کرده‌ و توصیه می‌کنند که نباید از خانه خارج شویم، نباید موضوع را نادیده بگیریم و تذکر مسائل این چنینی در واقع در حال حاضر با منعی روبه‌رو شده‌ایم و به دلیل این که رفتار جایگزینی برای بهتر شدن حالمان وجود ندارد، نمی‌دانیم که به جای خرید کردن یا بیرون رفتن از خانه، چطور خود را آرام کنیم.

وی در ادامه راهکار مناسب برای مواجه شدن با مشکل فعلی صرف نظر از رفتارهای عادی خود دانست و افزود:  هم اکنون در حال حاضر همه مردم با منع جهانی روبه‌رو شده‌اند، دیگر نباید رفتارها و عادت‌های اشتباهمان را ادامه بدهیم، برای این کار باید مزایا و معایب عادت‌های رفتاریمان را به صورت لیست بنویسیم از این طریق متوجه می‌شویم که به طور مثال شاید اگر در این شرایط از خانه خارج شویم حالمان بهتر شود، اما این کار باعث انتقال بیماری به خود یا خانواده ما خواهد شد؛ این درحالیست که در حال حاضر ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل است و در صورت بیمار شدن ممکن است با کمبودهایی روبرو باشیم.

این روانشناس نادیده انگاری را راهکار خوبی برای کاهش سطح اضطراب دانست و اظهار کرد:با لیست کردن مزایا و معایب عادت‌ها، لب پیشانی مغز به آگاهی می‌رسد که عادت‌هایی که برای آرام کردن به آنها شرطی شده، دیگر اثرگذار نیست و برای کاهش ترس و اضطراب‌ باید از راه‌هایی به جز نادیده‌ انگاری یا بیرون رفتن، هواخوری و... استفاده کند ؛توصیه شده است که در زمان مشخصی تکنیک‌های توجه آگاهی را انجام دهند؛ کارهایی مانند خلوت‌نشینی، فکر کردن به خود، رفتار و ذهن. همچنین می‌توان ریتم تنفسی را عمیق و آرام کرد و در حین انجام فعالیت‌های روزانه حواس خود را از کارهای مختلف پرت کنیم و فقط به یک موضوع توجه کنیم. این کارها باعث می‌شود که عادت‌های جدیدی از طریق اکتشاف درونی و توجه به درون شکل گیرد و عادت‌های اشتباه خود را ترک کنیم.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دلایل جدی نگرفتن «کرونا» در جامعه از دیدگاه روانشناسی
زمان جديد برگزاری آزمون‌های ارشد و دکتری اعلام شد/کنکور تغییر نکرد
ریشه‌ محبت کردن در انسان چیست؟
ویژگی‌های رواندرمانگر ممتاز
نگاهی به نظریه فرانکل در روانشناسی دین
چه کنیم قضاوت دیگران برایمان مهم نباشد؟
بازار مکاره مشاوره‌های مجازی
ترامپ مانند دوران کودکی به دنبال جلب توجه است
نور خیابان بر خواب و سلامت روان نوجوانان تاثیر دارد
شرحی بر نظریه های رشد اخلاقی
چه کسانی احساس «شرم سمی» دارند؟
درباره‌ هورمون نوراپی‌نفرین و فواید آن
برای موفقیت لازم نیست نابغه باشی فقط کافیه یه قدم جلوتر باشی/ انیشتن