چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ / ۱۷:۰۹
کد مطلب: 50095
۱

راه حل هایی فوق العاده برای درمان وسواس کرونا

راه حل هایی فوق العاده برای درمان وسواس کرونا
میگنا: همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور‌های مختلف در سراسر جهان از جمله ایران، برخی از مردم با علائم وسواس‌گونه، شرایط حادتری را در زندگی، روابط و ارتباطات خود تجربه می‌کنند.نگرانی از ابتلا خود، نزدیکان و فرزندان به ویروس کرونا، امری طبیعی است، اما زمانی که این نگرانی تبدیل به اضطراب وسواس گونه می‌شود و در شرایطی که بحران طولانی‌مدت امکان دارد که عوارضی را در دراز مدت به همراه داشته باشد.

در این شرایط افرادی که به خصوص اختلال اضطرابی یا اختلال وسواسی دارند، بیشتر در معرض خطر هستند، اگر استرس خود را مدیریت نکنند، ممکن است نشانه‌های استرس و وسواس‌شان تشدید شود یا بازگشت پیدا کند.

دکتر حافظ باجغلی روانپزشک درباره تشخیص مرز وسواس و رفتار طبیعی در مقابله با کرونا، گفت: هنوز مرز مشخصی بین وسواس و رفتار طبیعی وجود دارد؛ این مرز، فراتر رفتن از توصیه‌های بهداشتی است که آدم‌های وسواسی معمولا وسوسه آن را دارند.

توصیه این روانپزشک به بیماران وسواسی این است که بر وسوسه فراتر رفتن از توصیه‌ها غلبه کنند یا برای خود محدودیت‌هایی بگذارند و اجازه بدهند اضطراب‌شان بیشتر شود، اما به این اضطراب اهمیت ندهند. در شرایط فعلی به بیمار وسواسی توصیه می کنم شستن دست را به زمان خوراکی خوردن یا دست به صورت زدن محدود کند.

یکی از مشکلات افراد دچار وسواس این است که نمی توانند با واقعیت عدم قطعیت کنار بیایند و می خواهند همه چیز را تحت کنترل داشته باشند.

تنها عامل مرگ و میر کرونا نیست
این روانپزشک افزود: مساله این است که همه ما در زندگی با دنیایی از احتمال‌های غیرقابل پیش‌بینی مواجه هستیم و باید این نکته را در نظر داشته باشیم که تنها عامل مرگ و میر کرونا نیست.

باجغلی افزود: یکی از نگرانی‌هایی که این روز‌ها برخی مادران دارند بغل کردن فرزندان خودشان است.

 خودمان را از زندگی عادی محروم نکنیم
او با اشاره به اینکه در شرایط بحرانی تعریف رعایت نکات بهداشتی عوض شده، گفت: ما باید مراقب باشیم که خیلی به سمت وسواس نرویم، نبایدخود را از موهبت روابط انسانی محروم کنیم.

 این روانپزشک افزود: کسانی که در رعایت موارد بهداشتی خیلی سختگیری می‌کنند، در واقع مسائل روانشناختی را جدی نمی‌گیرند.
باجغلی ادامه داد: ما باید به همه جنبه‌های این شرایط بحرانی نگاه کنیم و بدانیم اگر حواسمان نباشد، وارد بحران تنهایی، اضطراب و اختلال روان می‌شویم.

در حال حاضر ما از دست دادن، بغل کردن، بوسیدن و روابط نزدیک انسانی محروم و با تشدید ترس از دست دادن عزیزان خود  مواجه شده‌ایم.

کرونا باعث شد قدر روابطمان را بیشتر بدانیم
این روانپزشک افزود: احتمالا این ترس و محدودیت‌ها باعث شده قدر نزدیکان خود و روابط انسانی را بیشتر بدانیم.
باجغلی افزود: آنچه می‌تواند در زمان درگیری با این بحران ما را پخته کند، این است که یاد بگیریم انعطاف‌پذیری شناختی خود را بیشتر کنیم.

ما باید در عین اینکه اصول بهداشتی را رعایت می کنیم، زندگی عادی داشته باشیم، این تجربه کمک‌مان می‌کند در مواجهه با مشکلات بعدی زندگی خود را نبازیم.

این روزها، پیدا کردن تفریح‌های خانگی لذت‌بخش مثل تماشای فیلم و سریال و خواندن کتاب تا حد زیادی به ما کمک می کند.

او در پایان یادآوری کرد: حالا که خیلی از ما مجبوریم در خانه بمانیم، باید راه‌های جدید لذت بردن از زندگی و معنا بخشیدن به آن را پیدا کنیم و به گونه‌ای با تنهایی خود مواجه شویم که استرس‌مان کمتر شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...