چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۹ فروردين ۱۳۹۹ / ۱۸:۵۱
کد مطلب: 50209
۲

سلامت روان مردم در دوران پساکرونا: تنش‌ها شدت پیدا می‌کند!

سلامت روان مردم در دوران پساکرونا: تنش‌ها شدت پیدا می‌کند!
میگنا: دکتر بهروز بیرشک، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص اینکه با توجه به همه گیر شدن بحران کرونا شاهد درگیر شدن بخشی از جامعه با این ویروس هستیم و ترس و اضطراب بیماری در بین عموم مردم دیده می شود، از طرفی بخش اقتصادی کشور نیز به همین دلیل دچار رکود شده است و بسیاری از مشاغل تعطیل شده اند و اقشار ضعیف جامعه از نظر مالی قادر به تامین خود نیستند. ادامه دار بودن بحران از نظر اقتصادی فشار زیادی بر مردم تحمیل می کند آیا در دوران پسا کرونا شاهد افزایش افسردگی در سطح جامعه خواهیم بود و برای جلوگیری از این وضعیت چه راهکارهایی وجود دارد و مردم و مسئولین و رسانه ها چه وظایفی بر دوش دارند؟ گفت: مساله کرونا مشکلی جهانی است و همه با این مساله درگیر هستند، حتی افرادی که خوشبین هستند نمی توانند زمان خاصی برای فروکش کردن این مساله تعیین کنند و آنطور که گفته می شود حداقل چند ماهی جامعه با این بحران درگیر خواهد بود. در این مورد باید گفت که مردم می توانند کمک کنند و نقش مثبتی داشته باشند. برخلاف بسیاری از کشورها که دولت برنامه ای کلی برای قرنطینه دارد تا مانع از شیوع بیشتر بیماری گردد در کشور ما به آن نحو نیست و حالت قرنطینه در نظر گرفته نشد چون در آن کشورها هزینه شد و به مردمی که درآمد روزانه دارند فکر شده بود و بانک ها و بیمه کمک می کنند و حتی در پرداخت اقساطی که دارند برنامه ای دولتی درنظر گرفته شده است.
 
با افزایش فشارهای موجود تنش ها بین مردم شدت پیدا می کند
اختلاف طبقاتی بیشتر می شود
تضادهای تصیمیم‌گیری سلامت روانی جامعه را تهدید می کند
وی افزود: در ایران چنین وضعیتی دیده نشد و شاید به همین دلیل مردم چندان جدی نگرفتند چون آنها باید شکم خانواده خود را سیر می کردند. از این جهت در بسیاری از شهر ها شاهد خروج مردم از خانه و عدم رعایت فاصله اجتماعی هستیم. به نظر می رسد این موضوع در دوران پسا کرونا شدیدتر باشد. ما یکی از کشورهایی هستیم که میزان خشونت در جامعه ما بالاست و ما جزو کشورهایی با آستانه تحمل پایین هستیم از این رو با افزایش فشارهای موجود درگیری ها شدت پیدا می کند. این فشار ها می تواند از نظر مالی باشد ولی از نظر روحی فشار ها بیشتر است. کسانی که احساس می کنند از عهده زندگی خود بر نمی آیند و مسئولیت خانواده بر دوش آنهاست ولی قادر به تامین مخارج زندگی خود و افراد خانواده خود نیستند نمی توانند روحیه بالایی داشته باشند از این رو به قول معروف به هم گیر می دهند. وقتی سطح اجتماعی بیشتر دیده شود و مردمی که واقعا به نان شب محتاج هستند دیده شود از سویی دیگر کسانی را خواهیم دید که پول برای آنها اصلا مطرح نیست. این اختلاف طبقاتی عاملی است که بعد از این بیشتر نیز خواهد شد. باید این مساله را در نظر گرفت خصوصا مسئولین دولتی باید این پیش بینی را داشته باشند کنترل و پیشگیری نیز این بیماری را از بین نمی برد و این بیماری همچنان در جامعه ما وجود دارد. باید با برنامه ریزی هایی که وجود دارد به طور یکسان برای مردم عمل کنند. متاسفانه کانون های تصمیم گیری کشور یکسان عمل نمی کنند و از این جهت می بینیم که افراد و مسئولین هر کدام حرف خود را می زنند و کسانی که نظر می دهند در تضاد با هم هستند. باید فرد و کانونی مسئولیت داشته باشد ولی اینچنین نیست و تضاد های موجود از سویی دیگر سلامت روانی جامعه را تهدید می کند. نمی توان همه چیز را از مردم درخواست کرد مردم حدی دارند. وقتی شکم کسی گرسنه است و برای اداره زندگی خود پولی ندارد نمی توان از آنها انتظار بیشتری داشت. ما کشور فقیری نیستیم و منابع مالی خوبی داریم و دولتمردان باید برای این مسائل برنامه داشته باشند و کمک کنند. چنین فشاری خشونت و اضطراب را در جامعه بالا می برد و افسردگی در دوران پس از کرونا بیش از این خواهد بود و باید از امروز برای آن روزها تمهیداتی در نظر گرفت و کمک کرد تا سطح بهداشت روان جامعه بالا برود.


تصمیم گیری ها باید توسط یک نهاد صورت بگیرد
دکتر بیرشک تصریح کرد: به عقیده من تصمیم گیری ها باید توسط یک نهاد صورت بگیرد و ارگان و یا کسانی باشند که حرف آخر را بزنند و از افرادی که در این زمینه وارد هستند، کمک بگیرند تا با برنامه ریزی کلی، فشارها از روی مردم برداشته شود. باید امکاناتی برای افراد بوجود بیاید. برای مثال اینکه کمک ما باید به صورت فلان مبلغ پس داده شود درست نیست. کسی که ندارد نمی تواند چیزی بپردازد. اگر به اخبار خودمان نگاهی بیندازید شکایت افراد همین است و همه از همین مسائل گله دارند یک دست فروش نمی تواند در خانه بنشیند عدم توجه به این نکات می تواند میزان هرج و مرج را بالا ببرد. از این رو مسئولین باید از افراد کمک بگیرند و امکانات را برای بالا بردن رفاه مردم تجهیز کنند.

عدم اعتماد مانع از همکاری های برخی خیرین ثروتمند می شود
این روانشناس در خصوص اینکه به نظر می رسد نقش خیریه ها و افراد خیر در این موقعیت بسیار پررنگ باشد بسیاری از افراد مشهور در سرتاسر جهان کمک های میلیون دلاری داشتند. چرا در جامعه چنین چیزی کمرنگ تر بود؟ گفت: ارگان های دولتی می توانند در این زمینه کمک کنند. مردم و یا سازمان های خود نهاد و سلبریتی ها در سیل و زلزله کمک کردند و قدم های زیادی برداشتند ولی چه شد؟! نتیجه مشخص نیست و دیده نمی شود. به همین دلیل سطح اعتماد مردم پایین است. وقتی من مبلغی در این ماجرا صرف می کنم و می دانم که این مبلغ می تواند صرف رفاه مردم شود باز هم چنین کاری خواهم کرد. امروز هم مردم در این زمینه کمک بیشتری می کنند ولی عدم اطمینان بین افراد مقدار زیادی مانع از همکاری ها می شود. این اعتماد باید جلب شود. می بینیم و می شنویم که در خارج از کشور شخصی یک میلیون دلار هزینه می کند چون می داند این مبلغ صرف رفاه مردم می شود. و نهادهای مدنی پای کار می آیند ولی ما زمانی از اعتماد مردم کمک گرفته ایم ولی بعد متوجه شدیم هیچ و پوچ شده است.
مرجع : شفقنا زندگی
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
برای انسان نابینا شیشه و الماس فرقی ندارد اگر کسی قدرتان را ندانست فکر نکنید شیشه اید یقین بدانید که او نابیناست ...