سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - 15 Jun 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ / ۰۰:۴۶
کد مطلب: 50224
۱

مهمترین ویژگی‌های زندگی دوران پساکرونا

مهمترین ویژگی‌های زندگی دوران پساکرونا
میگنا: دکتر محمد حاتمی ضمن تشکر از مردم گفت: پیشنهاد سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در خصوص انتخاب سبک زندگی کرونایی مطرح شد که به خوبی مردم آن را اجرا کردند و ثمره آن باعث شد که ما اکنون در مرحله مدیریت کرونا باشیم.

وی با بیان اینکه همه کشورها با یکدیگر در ارتباط اند و از هم تاثیر می‌پذیرند، افزود: نمی‌توان گفت کشوری که اکنون از نظر شیوع کرونا در شرایط حادی قرار دارد، بر روی کشورهای دیگر تاثیر ندارد؛ همه کشورهای دنیا با هم ارتباط دارند، همانطور که دیدیم این ویروس از ووهان چین به سرعت به کشورهای دیگر از جمله ایران سرایت کرد. در واقع دوران کرونایی از دیدگاه روانشناختی یک آسیب حاد محسوب می‌شود و سبک زندگی بر مبنای شرایط ایجاد شده تغییر می یابد. چه بسا دیدیم که سبک زندگی جدید کنونی بیشتر مبتنی "بر ماندن در خانه" بود.

وی در ادامه به دوران پساکرونا اشاره کرد و تاکید کرد: به زمانی که کرونا در کشور کنترل شود و روشهای درمانی نیز برای آن کشف شود دوران پساکرونا گفته میشود؛ کروناویروس همانند آنفولانزا از بین نمیرود، اما به دلیل اینکه از کرونا تجاربی به دست می آوریم و اقدامات درمانی نیز برای آن یافت خواهد شد، می توان آن را کنترل کرد و از زمانی که کرونا کنترل شود وارد دوران پساکرونا قرار میگیریم، در آن دوران فعالیتهای اجتماعی با شرایط خاص آغاز میشود، اما در حال حاضر در دوران کنترل کرونا قرار داریم.

حاتمی معتقد است که البته نباید انتظار داشت که در دوران پساکرونا همانند دوران قبل از کرونا زندگی کنیم، به عبارتی، ما دیگر به سبک زندگی قبل از دوران کرونا باز نمی‌گردیم؛ دوران پساکرونا سبک زندگی خاص خودش و دوران کرونا نیز سبک زندگی خاص خودش را دارد.

بنابر اظهارات وی، در دوران پساکرونا، بحث پیشگیری مهمترین دغدغه نهادهای سلامت کشور خواهد بود، درحالیکه در دوران قبل از کرونا تمرکزها بر موضوع درمان بود؛ مهمترین ویژگی دوران پساکرونا این است که برنامه‌های کل کشور برای مبنای پیشگیری قرار می‌گیرد.

 رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه در دوران پساکرونا نقش روانشناسان، جامعه شناسان، مشاوران، حقوقدانان و به طور کلی رشته‌های علوم رفتاری برجسته می‌شود، افزود: در دوران کرونا آسیبهایی وجود دارد که در دوران پساکرونا باید به آن توجه کرد؛ برخی آسیبها مانند افسردگی، غم زدگی، اختلال سوگ (مختص کسانی که است که یکی از اعضای خانواده شان را از دست داده‌اند) شیوع پیدا می‌کند. همچنین خشم، پرخاشگری (به دلیل اینکه در دوران کرونا اختلافاتی در درون خانواده‌ها وجود دارد که در دوران کنونی ممکن است این اختلافات خاموش باشد اما در پساکرونا تشدید می‌شود) افزایش می یابد. وسواس نیز یکی دیگر از اختلالاتی است که اکنون با آن مواجه هستیم اما در دوران پساکرونا به شدت افزایش می یابد.

وی ادامه داد: در واقع به طور کلی اختلالات روانی در دوران پساکرونا نسبت به دوران کرونا و قبل از کرونا افزایش می یابد و شیوع آن نیز بسیار بالا خواهد بود، لذا باید از اکنون برای دوران پساکرونا برنامه‌های مدونی را تدوین کنیم.

اما حاتمی معتقد است که به دلیل اینکه در دوران کرونا سبک زندگی خاصی را تجربه کردیم و از نظر بهداشتی و تکنولوژی با یکسری آموزشهایی آشنا شدیم و امکاناتی در اختیارمان قرار گرفت، دوران پساکرونا دستاوردهایی نیز دارد. به طور مشخص سه دستاورد مهم در دوران پساکرونایی وجود دارد، اول آنکه اقدامات بهداشتی ادامه می یابد و استفاده از تکنولوژی های جدید که موجب کاهش ترددها و آلودگیها می‌شود؛ در حال حاضر همایشها، سخنرانی ها، کارگاه‌ها و جلسات به صورت آنلاین برگزار می‌شود و اینها دستاوردهایی است که در دوران پساکرونا می‌تواند بهره وری را افزایش دهد. دردوران پساکرونا اقتصاد، فرهنگ و ارتباطات متحول می شود و شباهتی به دوران قبل کرونا ندارد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به اینکه کرونا مسئولان را وادار کرده تا سلامت روان را در سبد کالاهای مردم بگنجانند و این دستاورد مهمی است که در دوران پساکرونا باید بیشتر به آن توجه شود، در بخش دیگری گفت: در دوران پساکرونا زندگی مردم هوشمند خواهد بود و باید  زندگی مردم مبتنی بر خودمراقبتی و دیگرمراقبتی باشد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

این علامت ها درمردان یعنی افسرده شدند
تفاوت استرس و اضطراب و درمان آنها در روانشناسی
سایکوپت؛ اختلالی برای اشخاص ضد اجتماعی
اروین یالوم؛ پادشاه داستان‌های روان‌درمانی
تکنیک شش کلاه تفکر چیست و چه کاربردی دارد؟
استرس والدین چه بلایی بر سر نوزادان می‌آورد؟
چرا دوست خوب دیگه پیدا نمیشه؟
اگر فرزند خردسال دارید این ترفندهای روانشناسی حتما به کارتان می‌آید
درگذشت دکتر محمود منصور استاد مطرح روانشناسی ایران+ زندگینامه
ویژگی های دانش‌آموزان دارای اختلال یادگیری + آدرس مراکز رفع مشکلات یادگیری
چرا باید روی یک پا ایستاد؟
چگونه ميتوانم كودكي را به فرزندي بپذيريم؟+آدرس سامانه و سئوالات متداول
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.