جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - 2 Jun 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ / ۱۲:۴۶
کد مطلب: 50349
۳

اگر از قلدری بچه ها خسته شده اید، این مطلب را بخوانید

اگر از قلدری بچه ها خسته شده اید، این مطلب را بخوانید
میگنا: قلدری یکی از رفتار های مشکل ساز اواخر دوران کودکی و نوجوانی است که اخیرا توجه روان شناسان را به خود جلب کرده است.امروزه قلدری در مدرسه پدیده رایجی است که شیوع بالایی در مدارس متوسطه پیدا کرده و ۱۵ تا۷۰ درصد نوجوانان را درگیر کرده است.این معضل نه تنها محیط مدارس را با ترس و نگرانی مواجه می کند بلکه بر توانایی یادگیری و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان هم آثار سوئی بر جای می گذارد.
 
 
والدین در مقابله با قلدری کودکان چه نقشی دارند؟ 
بررسی ها نشان داده می دهد ؛ معمولا والدین کودکان قلدر تمایل به خشونت دارند و این کودکان نیز قربانی خشونت در خانواده بوده اند یا اینکه این رفتار را از والدین شان آموخته اند.
 
والدینی که به صورت های مختلفی چون ؛ خودداری از محبت ، سرزنش و تحقیر کردن و فریاد زدن خشم شان را ابراز می کنند ، شاهد رفتار های قلدر مآبانه  در فرزندان شان خواهند بود.
 
براساس نظر محققان، رفتار گرم و محبت آمیز و مسئولانه والدین می تواند مناسب ترین سلاح برای به حداقل رساندن و خنثی کردن خشونت کودکان باشد.
همچنین والدینی که دائما بر رفتارها و اعمال کودک خود نظارت دارند و به طور مداوم در حال دستور دادن و سخت گیری هستند ،شاهد  رفتارهای خشونت آمیز و خشن کودکان شان خواهند بود.کودکان با مشاهده خشونت موجود بین والدین به سرعت از آنان الگو گرفته و خشونت و خشم را تکرار می کنند.
 
 
آیا تنبیه بدنی راهکار مناسبی برای مهار خشونت و خشم کودکان است؟
تنبیه بدنی از جمله روش های تربیتی غلط و نادرستی است که تأثیرات مخرب کوتاه و بلند مدت و عوارض نامطلوبی همچون ؛ ترس ، عدم یادگیری رفتار درست ، پرخاشگری و صدمه زدن به دیگران را به دنبال دارد. کودکانی که در کودکی مورد تنبیه قرار گیرند و با این مفهوم انس بگیرند ،خشم و خشونت را در بزرگسالی تجربه خواهند کرد.هم چنین پرخاشگری ارتباطات اجتماعی و دایره دوستی کودکان را محدودتر و روح و روان شان را آسیب پذیر تر خواهد کرد.
 
معمولا والدین قلدر بیشتر از تنبیه بدنی و خشم استفاده می کنند و غالبا دعوا و جنگ و ستیز در چنین خانواده هایی به  شدت یافت می شود.
 
خوب است بدانید که، آموزش مهارت هایی مانند: ارتباط بین فردی، حل مسأله و مهار خشم ، می تواند کودکان را در محفوظ ماندن از تبعات سنگین خشونت و قلدری یاری می کند.
 
 
 
 
مرجع : خبرگزاری دانا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!