شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - 9 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ / ۱۲:۴۱
کد مطلب: 50373
۰

چرا در برنامه ریزی هایمان با شکست مواجه می‌شویم؟

سیدشهرام علیزاده روانشناس و مشاور، درباره علت آن که در برنامه ریزی هایمان با شکست مواجه می‌شویم، اظهار کرد: بی شک هر فردی در طول زندگی خود در مورد موضوع خاصی برنامه ریزی کرده است و پس از تجربه کردن شکست، برنامه ریزی را کنار گذاشته است. سوال مهم، امّا بی جواب بسیاری از افراد در مورد برنامه ریزی این است که «چرا تمام برنامه ریزی‌های ما با شکست مواجه می‌شود؟»
 
علیزاده با بیان اینکه از جمله ویژگی‌های یک برنامه ریزی صحیح می‌توان به قابل ارزیابی بودن، منحصر به فرد بودن، منطقی بودن و قابل دسترسی بودن اشاره کرد، بیان کرد: کم نیستند افرادی که برنامه ریزی خود را بر مبنای رویاپردازی انجام می‌دهند و متاسفانه هیچ سیستم ارزیابی را برای آن در نظر نمی‌گیرند که کوتاهی در این مساله می‌تواند به اعتماد به نفس آنان نیز صدمه بزند.

این روانشناس تصریح کرد: توجه داشته باشید که برنامه ریزی شما باید بر اساس آنچه هستید باشد نه بر مبنای یک دیدگاه کمال گرایانه. چگونه ممکن است فردی که تا دیروز حتی یک صفحه مطالعه نداشته است به یکباره دو جلد کتاب را در یک روز بخواند؟ چگونه ممکن است طول مدت اولین روز تمرین بدنی ۳ ساعت باشد و هیچ لطمه‌ای به فرد وارد نشود؟

وی با اشاره به اینکه در هنگام برنامه ریزی خود واقعی‌تان را در نظر بگیرید نه خود ایده آل تان را تا برنامه شما نتیجه مثبتی را به همراه داشته باشد، افزود: توجه داشته باشید که برنامه ریزی شما باید گام به گام و منطقی باشد تا با شکست مواجه نشوید. فراموش نکنید که نمی‌توان یک شبه راه صدساله را طی کرد پس صبور باشید و انتظارات خود را در حد و اندازه توانایی امروز خود در نظر بگیرید.

علیزاده اضافه کرد: فراموش نکنید که هیچ کس به اندازه خودتان بر زندگی و شرایط شما اشراف ندارد و نمی‌تواند برای شما برنامه ریزی کند. این شما هستید که می‌توانید مناسب ترین برنامه را طراحی کرده و آن را اجرا و در نهایت بررسی کنید همچنین فراموش نکنید که برنامه ریزی شما کاملاً روشن و قابل دسترسی باشد تا بتوانید میزان موفقیت خود را بسنجید. مثلاً با خود بگویید که امروز قرار است ۳ صفحه اول کتاب جدیدم را مطالعه کنم و به مدت ۱۵ دقیقه نرمش کنم.

این روانشناس خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود که پس از انجام هر مورد از برنامه روزانه، نمره‌ای بین صفر تا ۱۰۰ را بر مبنای کیفیت، برای آن مورد در نظر بگیرید تا در پایان روز بتوانید ارزیابی دقیق تری را از فعالیت روزانه خود انجام دهید و همچنین سعی کنید که هدف‌های بزرگ و بلند مدت را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنید تا با انگیزه بیشتری مسیر طولانی خود را بپیمایید.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.