دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - 8 Mar 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ / ۰۷:۲۴
کد مطلب: 50389
۰

ترس بی‌دلیل درباره کرونا از بیماری مهلک‌تر است

میترا راستگو مقدم گفت: باید آگاهی لازم درباره ویروس کرونا و راه‌های انتقال آن را داشته باشیم تا به بهترین شکل این بحران مدیریت شود.
 
وی افزود: اتفاقی مثل کرونا را باید در یک دامنه وسیع‌تر نگاه کرد؛ کسانی که به این موضوع نگاه عمقی دارند و واقعیت را می‌بینند تهدید موجود را به فرصت تبدیل می‌کنند اما اگر صرفا به این موضوع با ترس نگاه شود، اشتباه است.

این روانشناس اظهار داشت: وقتی به فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت صحیح بهداشت تاکید می‌شود یعنی تهدید وجود دارد اما به شکل منطقی باید با آن برخورد شود نه اینکه با نگاه دلهره‌آمیز که خود موجب روان‌باختگی می‌شود.

وی افزود: اگر تهدید را در حد خودش ببینیم کار درستی است اما اگر آن را بزرگ کنیم موجب ایجاد تشویش  و اضطراب در فرد و جامعه می‌شود.

راستگو مقدم تاکید کرد: خوش بینی مثبت می‌تواند ما را به رفتار سالم در برخورد با مشکلاتی مثل کرونا هدایت کند.

وی گفت: ترس اگر همراه با آگاهی مفید باشد، خوب است و می‌تواند رویدادهای ترس‌آور را به درستی مدیریت کند زیرا اگر افرادی بدون ترس از کرونا مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، آسیب بزرگی به خودشان و جامعه می‌زنند اما اگر با آگاهی با مشکل مواجه شوند قطعا توصیه‌های پزشکی و بهداشتی را رعایت می‌کنند و با این اقدام کرونا به بهترین شکل مدیریت شده و آسیبی به روان افراد هم وارد نمی‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند اظهار داشت: ترس مکانیزمی برای حفظ سلامت انسان است اما اگر به سمت ترس غیرواقع بینانه حرکت کند مهلک است و گاهی افراد از کرونا ترس بی مورد دارند که رفتارهای ناسازگارانه را در آنها ایجاد می‌کند.

وی بیان کرد: راهبرد مقابله با  کرونا باید توام با آرامش و دوری از استرس به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن باشد و تا زمان فروکش کردن شیوع آن در جامعه این راهبرد ادامه یابد.

راستگو مقدم گفت: نگاه ما به این بیماری باید مثل دیگر بیماری‌ها باشد تا نترسیم و با حفظ آرامش به توصیه‌های کارشناسانه گوش کرده و به آنها عمل کنیم.
وی افزود: حفظ آرامش برای مقابله با بیماری کرونا لازم است اما برخورد ما با محیط اطراف باید با کنترل رفتار باشد چون رویداد بیرونی رخ می‌دهد و نباید برخورد ما با این رویدادها منفعلانه باشد بنابراین فردی که آرامش دارد با کنترل رفتارش می‌تواند اتفاق را به بهترین شکل مدیریت کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

راهکارهای جلوگیری از افسردگی در تعطیلات
امان از خاطرات و حافظه!
اثرات منفی کنکور سراسری بر سلامت روان دانش آموزان و تکنیک های مقابله با آن
هنگام عصبانيت، مراقب كلام خود باشيم!
دلیل نرسیدن به اهداف خود را بدانید
شایع‌ترین گلایه زنان از شوهرشان
«استرس دست دوم» چیست و چگونه از آن در امان باشیم؟
روان‌شناس کودک: گاهی والدین با ارائه محتوای غیراخلاقی به کودکان آسیب می‌زنند
نظریه خانواده درمانی راهبردی(استراتژیک)جی هی لی
بیماری شما ریشه عصبی دارد یعنی چه؟
دیگر به جای «تهاجم فرهنگی» باید بگوییم «تجاوز فرهنگی»/«ساسی مانکن» از نظر روان‌شناختی بیمار است
چند نکته برای افرادی که شغل شان را دوست ندارند
شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!