يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - 13 Jun 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۰
کد مطلب: 50481
۲
مي‌گويند من کرونا را در محله‌مان منتشر کرده‌ام!

دردسرهای برچسب کرونایی خوردن

پس از بازگشت به اداره نگذاشتند پشت ميزم بنشينم
دردسرهای برچسب کرونایی خوردن
به گزارش روزنامه آرمان، با وجود اینکه بسیاری از کارشناسان از برچسب «کرونایی» بر روی افرادی که مبتلا می‌شوند یا بهبودی خود را به دست می‌آورند ابراز نگرانی می‌کنند، رفتار اطرافیان آنها در جامعه نیز ثابت کرده مردم با بهبود یافتگان کرونا مهربان نیستند و ترس از آنها در روابط کاری، خانوادگی و محیط کارشان تجربه ناخوشایند و عذاب‌آوری را برای‌شان رقم می‌زند.

طی آخرین آمار وزارت بهداشت و درمان تاکنون ۸۷هزار و ۴۲۲ نفر از بیماران مبتلا به کرونا، بهبود یافته‌ و به جامعه بازگشته‌اند.

گزارش‌های روانشناسان نشان می‌دهد، برخی بیماران بهبود یافته کووید۱۹ به دلیل دوری و جدایی از خانواده‌هایشان دچار استرس، اضطراب و تروما شده‌اند حتی برخی نشانه‌های بیماری PTSD (اختلال استرس پس از سانحه) را تجربه می‌کنند که در موارد شدید حتی نیاز به دارو درمانی و روان درمانی دارند.

يکي از اين بيماران که حدود 22 روز را در بيمارستان سپري کرده و حالا به بهبود کامل رسيده درباره اين موضوع مي‌گويد: هر لحظه که در بيمارستان بودم، مرگ را در کنار خود احساس مي‌کردم. من کارمند يک شرکت باربري هستم و 14 اسفند سال گذشته تست کروناي من مثبت اعلام شد. البته تا چند روزي فکر مي‌کردم آنفلوآنزا گرفته‌ام، چرا که گلويم درد مي‌کرد و کمي هم نفس تنگي داشتم.

روز‌به‌روز حالم بدتر شد تا اينکه تب و ‌سرفه‌هاي خشک به سراغم آمد. همسرم گفت اينها نشانه کروناست. برادرم مرا به بيمارستان يافت‌آباد برد و همان شب در مسير بيمارستان از شدت ترس و نگراني چند بار بالا آوردم. کلا يک هفته در بيمارستان بستري شدم. هر لحظه منتظر مرگ بودم. سرتان را درد نياورم بيماري و ضعف و بي‌حالي و نفس تنگي و ترس از مردن از يک طرف و استرس اين که نکند خانواده‌ام را آلوده کرده باشم از طرفي مرا به مرز جنون کشانده بود.

روزهاي بستري به من و خانواده‌ام فشار رواني زيادي وارد شد و از طرفي برچسبي که به خانواده‌ام خورده که مي‌گويند من کرونا را در محله‌مان منتشر کرده‌ام. الان يک ماه است پايم را از خانه بيرون نگذاشته‌ام و دچار افسردگي شده‌ام».


اتاق کرونايي‌ها براي ما درست کرده‌اند
يکي ديگر از کارمندان ادارات دولتي نيز که به کرونا مبتلا شده و حالا بهبود يافته است، تجربه حضورش در محيط کار را اينطور مي‌گويد: اول رئيس اداره از ما گواهي سلامت خواست و بعد از تاييد برگه به من گفت که چند روز به مرخصي بروم و گواهي سلامت درمانگاه نيز بگيرم. وقتي به اداره بازگشتم او اجازه نمي‌داد که پشت ميزم بنشينم و من را به اتاقي در انتهاي طبقه بالاي شعبه ‌فرستاد. وقتي رفتم، ديدم يکي ديگر از همکاران هم که قبلا کرونا داشته، آنجا نشسته. همانجا بود که فهميدم براي ما بهبوديافتگان کرونا اتاقي جدا درنظر گرفته‌اند و همکاران به شوخي و خنده اسمش را گذاشته‌اند اتاق کوويدـ 19.


مشکلات روحي و تنش در محيط کار
دکتر محمد سيدمهدي، مسئول واحد طب کار بيمارستان مسيح دانشوري درباره اين اظهار نظر مي‌گويد: اواخر فروردين بود که مسائل و مشکلات پيش روي بهبوديافتگان کرونا خودش را کم‌کم نشان داد که مهم‌ترين آن بازگشت به محيط کار اين افراد بود. آنها به مراکز درماني مراجعه و عنوان کردند که کارفرمايان و مديران ادارات و سازمان‌ها مانع ورود آنها به محل کار مي‌شوند يا حتي در مواردي مشاهده شده که اجازه بازگشت به آپارتمان شخصي‌شان را از سوي همسايگان ندارند و گفته‌اند بايد پزشکت تأييد کند که بيمار نيستي و... در همين راستا وزارت بهداشت دستورالعملي را به برخي از مراکز درماني ابلاغ کرد که درمانگاه مخصوص به اين افراد را در بيمارستان راه‌اندازي و به مشکلات آنها رسيدگي کنند.

وي در ادامه افزود: درمانگاه بيمارستان مسيح دانشوري هم اوايل ارديبهشت براي اين کار بازگشايي شد و براي بهبوديافتگان پس از انجام دوباره معاينه و آزمايش‌هايي همچون تست حلق، تست جديد خون و در برخي موارد سي‌تي‌اسکن، گواهي سلامت صادر شد. حين انجام اين آزمايش‌ها با افرادي مواجه شديم که دچار مشکلات روحي و تنش‌هاي عصبي شده بودند؛ افرادي که شغل‌شان را از دست داده‌اند، عده‌اي که کارفرما حقوقشان را کم کرده و حتي کساني که با خانواده و همسايگان خود به مرحله بحث و مشاجره رسيده‌اند و به‌طور کل محيط اطراف آزارشان مي‌دهد.


عوارض دوران پساکرونا
محمدرضا، مهندس مکانيک و 42 ساله و اهل رشت است. او که نزديک به 10 روز به کرونا مبتلا بوده مي‌گويد:« دوري از خانواده‌ام به خصوص دخترم خيلي زجرآور بود. البته با آنها تماس تصويري مي‌گرفتم تا از حال هم باخبر شويم. روزهاي تلخ و سختي بود پر از استرس و نگراني و کابوس. به هر حال تمام شد اما حرف‌هاي برخي هنوز تمام نمي‌شود که فلاني کرونايي بود. من سعي مي‌کنم توجهي به اين حرف‌ها نکنم ولي براي خانواده‌ام اين حرف‌ها آزاردهنده است. باور کنيد خانواده‌هاي بيماران کرونايي به مراتب از خود بيماران بيشتر رنج و استرس کشيده‌اند و روحيه‌شان آسيب ديده است».

در اين رابطه دکتر محمد حاتمي، رئيس سازمان نظام روانشناسي کشور درباره پيامدهاي روحي و رواني ابتلا به کرونا هشدار داده و گفته است: »اگر دولت به فکر ارتقاي سلامت روان شهروندان به‌ويژه مبتلايان بهبود يافته کوويد19 و بازماندگان جانباختگان ناشي از کرونا نباشد، به‌زودي شاهد فاجعه بزرگي در مسائل اجتماعي و اقتصادي کشور خواهيم بود.

طلاق، اعتياد، وسواس و افسردگي از جمله مواردي هستند که پشت پرده ويروس کرونا پنهان شده‌اند و با فروکش کردن موج اپيدمي کرونا رخ نشان مي‌دهند.» اين موضوع زماني نگران کننده‌تر مي‌شود که بدانيم نتايج يک طرح تحقيقاتي که از سوي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تهيه شده نشان مي‌دهد بيش از 50 درصد از ترخيص شدگاني که به دليل کرونا در بيمارستان بستري بودند، مشکلات روحي و رواني دارند.


بهبوديافتگان استرس دارند
«کرونا باعث ايجاد ترس و استرس در برخي بهبود يافتگان شده است که اين مساله زودگذر است، اين در حالي است که برخي پزشکان مدعي شده‌اند بيماران کرونايي، حتي پس از بهبودي، دچار ترس و نگراني‌هاي شديدي هستند که باعث مي‌شود نتواند تا مدتي به زندگي عادي خود بازگردند.»

اين بخشي از گفته‌هاي مسعود مرداني عضو کميته کشوري کرونا در گفت‌وگو با «آرمان ملي» است، وي همچنين معتقد است که همه بيماران نه، اما برخي بيماران کوويد 19، حتي پس از بهبودي از اين بيماري دچار استرس و اضطراب‌هايي مي‌شوند.

او در ادامه افزود: از آنجايي که اين بيماري نگراني‌هاي بسياري در دنيا ايجاد کرده، اين افراد واکنش عصبي نسبت به اين بيماري از خود نشان مي‌دهند.

استاد دانشگاه شهيد بهشتي در پاسخ به اين سوال که واکنش‌هاي عصبي موقتي است، گفت: از بين رفتن اين استرس‌ها، به عوامل مختلف ژنتيکي و محيطي اين افراد بستگي دارد.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک شش کلاه تفکر چیست و چه کاربردی دارد؟
استرس والدین چه بلایی بر سر نوزادان می‌آورد؟
چرا دوست خوب دیگه پیدا نمیشه؟
اگر فرزند خردسال دارید این ترفندهای روانشناسی حتما به کارتان می‌آید
درگذشت دکتر محمود منصور استاد مطرح روانشناسی ایران+ زندگینامه
ویژگی های دانش‌آموزان دارای اختلال یادگیری + آدرس مراکز رفع مشکلات یادگیری
چرا باید روی یک پا ایستاد؟
چگونه ميتوانم كودكي را به فرزندي بپذيريم؟+آدرس سامانه و سئوالات متداول
با انواع مختلف استرس آشنا شوید
چطور با بزرگسالان بیش فعال می توان زندگی کرد؟
تاثیر منفی عدم آموزش ریاضی بر رشد مغزی و شناختی
چگونه بهترین همسر دنیا شویم؟
شايد شخصي آنقدر ميل به درك شدن دارد، ميل به دوست داشته شدن ندارد