چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - 23 Sep 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۱
کد مطلب: 50546
۲
آموزش مهارت های زندگی در مدارس ضروری است

فضای مجازی موجب کمرنگ شدن رابطه عاطفی اعضای خانواده می شود

فضای مجازی موجب کمرنگ شدن رابطه عاطفی اعضای خانواده می شود
میگنا: حمیدرضا عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان زاهدان در گفت و گو با عصرهامون، بیان کرد: مهارت های زندگی یکی از موارد ضروری است که باید از پایه های پایین در سیستم آموزشی گنجانده شود مهارت ارتباطی یکی از فاکتورهایی است که در این زمینه باید بیاموزیم و این آموزش مهارت های زندگی و ارتباطی باید در سیستم آموزشی کشور قرار بگیرد.


وی افزود: انسان موجودی اجتماعی است و مهارت های ارتباطی لازمه زندگی اوست بنابراین باید اصول آن را به صورت رسمی بیاموزد و والدین نیز باید اصول این مهارت های ارتباطی را فرا بگیرند تا بتوانند زمینه ارتباط اثربخش را با فرزندان  فراهم کنند .

اگر والدین نتوانند ارتباط موثر و متعادلی را با فرزندان ایجاد کنند فرزندان به سمتی که جاذبه های بیشتری دارد کشیده می شوند تا نیاز ارتباطی در وجود خود را برطرف کنند بنابراین والدین باید با شناخت فرزندان ، مقتضیات سنی و ویژگی های شخصیتی آنها، زمینه ارتباط مطلوب و اثربخشی را فراهم کنند.

عباسی با بیان اینکه فضای مجازی سبب ایجاد فاصله ارتباطی بین فرزندان و والدین شده، اذعان کرد: هنگامی که نوجوان به سمت فضای مجازی سوق داده شود با توجه به جذابیت های این فضا به سمت گروه های مجازی همسالان کشیده می شودبنابراین به دلیل ویژگی های این گروهها و تجربه کم اجتماعی سبب ایجاد آسیب های فراوانی به نوجوان شده و فاصله فرد با خانواده بیشتر می شود.

گرایش به اعتیاد یکی از مواردی است که در این گروه های همسالان می تواند شکل بگیرد و فرد را گرفتار دام اعتیاد کرده و فاصله او از خانواده بیشتر شوداما اگر بتوانیم افراد را با سبک زندگی درست و واقعی آشنا کنیم تا در اوقات فراغت از دنیای مجازی دور و به دنیای واقعی نزدیک شوند با شکل گیری ارتباطات در دنیا واقعی و بازگشت به زندگی واقعی میتوانیم به سبک زندگی صحیح دست پیدا کنیم.

این کارشناس ارشد  روانشناسی اذعان کرد: مدیریت زمان یکی از فاکتورهایی آموزش مهارت های زندگی است، آموزش درست سبب کاهش آسیب های اجتماعی و نزدیکی به دنیای واقعی خواهد شد فرد باید برای خود قوانینی وضع کند که طبق آن فضای مجازی بر زندگی واقعی ارجح نباشد همچنین مدیریت خانواده هاو استفاده از برنامه های آموزشی می تواند در شکل گیری ارتباط اجتماعی مطبوب در دنیای واقعی موثر باشد.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نشانه‌ای که جزو ۱۰۰ علائم ویروس کرونا نیست
روزشمار هفته بهداشت روان اعلام شد
میزان خواب کودک در سنین مختلف
مشاوران مطرح زمینه های مختلف روانشناسی کدامند؟
رتبه اولی‌های کنکور چه رشته‌ای انتخاب می‌کنند؟+عكس
زمان آغاز انتخاب رشته کنکور اعلام شد
علت شب ادراری کودکان چیست؟
انواع سبک های دلبستگی در کودکان
۵ دلیل طلاق، از خیانت تا ازدواج برای فراموشی
چند تکنیک برای مقابله با اضطراب ناشی از کرونا
اندازه دور ران پا نشانه چیست؟
روانشناسی و نماز
اندكي غرور به آدم كمك مي كند كه فاصله اش را حفظ كند. آلبر كامو