يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - 19 Sep 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ / ۰۶:۰۰
کد مطلب: 50605
۶
۱

افراد با تیپ شخصیتی نوع D و آسیب های روانی کرونا

حمیده بابایی-دکتر علیرضا ملازاده
افراد با تیپ شخصیتی نوع D  و آسیب های روانی کرونا
مقدمه

فشار روانی ناشی از کرونا و مسایل پس از این بحران شامل کاهش ارتباط اجتماعی، احساس تنهایی و مشگلات اقتصادی است . این موارد عواملی برای تشدید تمام بیماری های روانی و اختلالات شخصیت به شکلی گسترده در سطح جهان می باشد. یکی از انواع شخصیت های آسیب پذیر شخصیت نوع D (پریشان) می باشد که در اینجا به بررسی آن می پردازیم.

ویژگی های شخصیت نوع D
ساختار شخصیت نوع D (پریشان) به وسیله دنولت در سال 1995 معرفی شد. این مقوله به وسیله ترکیب دو ویژگی پایدار یعنی تاثیرپذیری منفی (مانند بی قراری،اضطراب،حریک پذیری ) و بازداری اجتماعی ( رفتار منع شده در خلال تعامل اجتماعی ) مشخص شده است. مطالعات جدید رابطه قوی تری بین افراد باشخصیت نوع D و مشکلات قلبی و عروقی را پیش بینی کرده است. دریک مطالعه که با نگاه به دوره های افسردگی و شخصیت نوع D در1205 بیمار انفارکتوس قلبی انجام شده، نشان می دهد که افسردگی و شخصیت نوع D بیانگردو گونه کاملا مختلف از پریشانی هستند.


درحالی که در17 درصد بیماران افسردگی ودر 19 درصد افراد باشخصیت نوع D پریشانی دیده شده بود، اما افسردگی ترکیب شده با نوع D به تعداد کمتری از کل نمونه مشاهده شده بود. در مطالعه ای دیگر به بررسی 410 بیمار شخصیت نوع D با درد سینه ( عدم بیماری قلبی) پرداخته شد که نیاز به مراقبت اورژانسی داشتند. در این گروه که به دقت انتخاب شده بودند، 27 درصد افراد مبتلا به هراس منزوی گونه و 4درصد مبتلا به افسردگی و 36 درصد به اختلال هراس همبودی (دوبیماری همزمان) و افسردگی بودند.

در تحقیق دیگری در10 مرکز مراقبت های طولانی انجام شد که مردان و زنان آلمانی زبان ما بین سن 18تا75 بوده اند و مابین تاریخ های نوامبر2008تا آپریل 2011با هرگونه آشکارپذیری بیماری قلبی کرونری وآنژیوگرام های کرونری اخیر برای وجود علائم افسردگی تحت نظر قرار گرفته بودند.

شاخص ممانعت،نارسایی قلبی سخت،بیماری های تهدیدکننده زندگی حاد (مانند سرطان)، بیماری های التهابی مزمن شدید، بیماری انسداد ریوی مزمن با تشدید حاد یا اداره سیستمی کورتیکویید، تجویز دارو با ایمنی متعاقب پیوند عضو، و بیماری روانی سخت (دوره پریشانی سخت،گرایش به خودکشی حاد، اختلال دوقطبی ، اختلال روان پریشی، زوال عقل یا وابستگی به مواد کنونی بوده است.

داده های بالینی شامل پیش درمانی ، همبودی ها و درمان کنونی از سوابق بیماران اتخاذ شده بود. جزییات درباره شدت علائم مرتبط به قلب و اطلاعات جمعیت شناسی – اجتماعی به وسیله پرسشنامه و مصاحبه ساختار یافته بدست آمده بود. علاوه براین شدت علایم پریشانی کنونی بوسیله امتیازدهندگان آموزش دیده با استفاده ازنسخه آلمانی مقیاس رتبه بندی افسردگی اندازه گیری شده بودکه متشکل از فهرست 21 نشانه بوده وبه صورت بین المللی به عنوان ابزار استانداردی در آزمایشات بالینی استفاده شده بود. وجود اختلالات روانی با استفاده از مصاحبه بالینی ساختار یافته برای تشخیص اختلالات روانی بررسی شده بود.


ارتباط اختلالات شخصیت و شخصیت نوع D
بعد از تحقیقات انجام شده مشخص شد که شیوع درمیان نمونه کلی برابر با 32 درصد برای دوره های افسردگی اصلی 13 درصد برای اختلالات تنظیمی 15 درصد برای اختلال اضطرابی 3 درصد برای سوء مصرف مواد 2 درصد اختلالات ترس 18 درصد برای اختلال شخصیت پریشانی 4درصد برای اختلال شخصیت بازدارنده 6درصد بوده است.

درنتیجه افراد با اختلالات شخصیتی خوشه A ( پارانوئید، اسکیزوئید، اسکیزوتایپال) 3درصد، افراد با اختلالات شخصیتی خوشه B (هیستریک،ضداجتماعی،خودشیفتگی،اختلال مرزی) 2 درصد و افراد با اختلالات شخصیتی خوشه C (پریشانی،بازدارندگی،وابسته،وسواس اجباری) 14درصد شیوع نشان می دهد.

بعد از بررسی هامحققان پی بردند که اختلالات روانی عموما در میان بیماران با شخصیت نوع D نسبت به آنهایی که نوع D نیستند شایع تر است و شیوع افراد با شخصیت نوع D در ابتلا به فوبیای اجتماعی،اختلالات شخصیتی و وسواس اجباری بیشتر خواهد بود.

پس با توجه به ویژگی های تیپیک شخصیت نوع D که عبارتنداز: احساس نگرانی،ناراحتی،تحریک پذیری،بدبینی، منفی نگری در مورد خود،اجتناب از موقعیت های اجتماعی،ترس از تردشدن،کمبود اعتماد به نفس،ظاهر غم انگیز،ناامیدی می توان پی برد که در زمان شیوع ویروس کرونا این گونه افراد (افراد باشخصیت نوع D) بیشتر از افراد دیگر جامعه در خطر بوده و نتیجه اگرمورد توجه قرارنگیرند، می توانند برای دیگر افراد جامعه نیز خطرساز باشند.

بحث
از یکسوبا توجه به ویژگی های نام برده در بالا که در شخصیت افراد با نوع D دیده می شود و مسایل مربوط به زمان شیوع ویروس کرونا مثل قرنطینه،فاصله گذاری اجتماعی،نگرانی و ترس از ابتلا به ویروس کرونا، مشکلاتی مانند نا امیدی، کمبود اعتماد به نفس، ترس از ترد شدن نیز در این گونه افراد بیشتر دیده خواهد شد. از سوی دیگر اگر تیپ های شخصیتی آسیب پذیر مثل تیپ D مورد توجه قرار نگیرند، ممکن است نتایج دردناکی مانند افکار خودکشی، خودکشی، کناره گیری از اجتماع و ابتلا به افسردگی های طولانی مدت برای این گونه افراد اتفاق بیفتد.

داشتن انطباق و سازگاری با شرایط جدید که به صورتی که توان احساس ارزشمندی را در جایی خارج از محیط اجتماعی و تنهایی خود به دست آید، می تواند سبک زندگی پس از کرونا و کاهش ارتباطات را تبدیل به موقعیتی برای رشد و افزایش توانایی و مهارت های فردی در تنهایی و اهمیت کمتر برای بازخورد از اجتماع و اهمیت بیشتر برای احساس ارزشمندی درونی و مشوق های درون فرد باشد. این تنهایی نسبی در شرایط پس از کرونا، فرد را وادار به دریافت و تلاش برای حذف و یا سازگاری با تنهایی و رهایی از احساس بی ارزشی می کند.

 
- حمیده بابایی، دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی
- دکتر علیرضا ملازاده، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، نویسنده و روان درمانگر alimollazade@yahoo.com
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

مرسي بابت مطالب مفيدي كه ميذاريد👌🙏
Iran, Islamic Republic of
خيلي جالب بود كه اين اختلال با كرونا ربط داره ممنون بابت مطالب مفيدتون🙏
ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟
خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟
چرا هیچ‌وقت به اندازۀ کافی وقت نداریم؟
رفتار‌های ویرانگر والــدیــن!
نشانه‌هایی که می‌گویند شما با افراد سمی و سخت‌گیر در ارتباط هستید!
تفاوت بیماری و اختلال چیست؟!
نشانه های اعتیاد نوجوانان را چطور بشناسیم
استرس خطر حمله قلبی را 90 درصد افزایش می‌دهد
روانشناسی تغییر محل زندگی
تزریق دز اول واکسن کرونا سلامت روانی را افزایش می دهد
چرا چنین جملاتی را نباید به داغ‌دیدگان گفت؟/ 8 جمله ممنوعه به افراد سوگوار
اختلال دوقطبی و روابط
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند