سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - 14 Jul 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۱:۳۴
کد مطلب: 50656
۴

توسعه فرهنگ مراجعه به روان‌شناس و مشاور با برخورداری خدمات روانشناسی از تسهیلات و مزایای بیمه‌ها

توسعه فرهنگ مراجعه به روان‌شناس و مشاور با برخورداری خدمات روانشناسی از تسهیلات و مزایای بیمه‌ها
به گزارش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره،‌ دکتر محمد حاتمی روز سه شنبه در نامه‌ای به دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به انعکاس خبر قتل دختر ۱۴ ساله اهل تالش توسط پدرش اظهار داشت:‌ سازمان نظام روانشناسی و مشاوره این آمادگی را دارد تا درباره چرایی و ابعاد روانی اجتماعی آن و اتفاقات محتمل دیگر بررسی‌های لازم را انجام دهد.

وی افزود:‌ تحلیل روانشناختی این حادثه‌ها می‌تواند کمک کند تا گره‌های کور این گونه حوادث گشوده شود. لازم به یادآوری است سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به عنوان تخصصی‌ترین سازمان صنفی با سرمایه اجتماعی بی‌بدیل مدت‌هاست از شیوه‌های مختلف به مسأله نرخ شیوع آسیب‌های اجتماعی - روانی به خصوص با حادتر شدن پیامدهای چنین مشکلاتی در دوران پساکرونا هشدار داده است. خواستار توسعه فرهنگ مراجعه به روانشناس و مشاور شده است.

حاتمی با بیان اینکه پیشگیری از وقوع و وخامت چنین حوادثی مستلزم تدوین برنامه‌ها و تصویب لوایح و قوانینی است که امکان وقوع آنها را به حداقل برساند،‌ تصریح کرد:‌ جنابعالی که الحمدالله با لایه‌های مختلف اجتماعی خصوصاً طبقات آسیب‌پذیر، شهرها و روستاها آشنایی کامل دارید و انتظار است در مقام معاون اول ریاست جمهوری از اقدامات فوق‌الذکر پشتیبانی نمایید. درخواست می شود، دستور فرمائید: به منظور پیشگیری از زمینه های وقوع چنین حوادثی و به منظور بهره‌مندی اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پدیر و بهره‌مندی از خدمات روانشناسی و مشاوره برای مردم ضعیف و کم‌درآمد از طریق بیمه‌های پایه برای روانشناسان و مشاوران اجرایی شود.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره یادآور شد: خوشبختانه "بند (ج) ماده (۱۰۲) قانون برنامه ششم" این موضوع را پیش بینی کرده که "آموزش و مشاوره مستمر مسئولانه نوجوانان و جوانان با اولویت خانواده‌ها قبل، حین و دست کم پنج سال پس از ازدواج توسط همه دستگاه‌های ذیربط از جمله سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و آموزش و پرورش و.. با برخورداری از خدمات مشاوره روانشناسی از تسهیلات و مزایای بیمه‌های پایه و تکمیلی". این بزرگترین خدمت به اقشار آسیب پذیر و کم‌درآمد است و پیشگیری از این حوادث است. اکنون افرادی که تمکن مالی ندارند، نمی‌توانند از خدمات روان‌شناسی و مشاوره استفاده کنند.

لایحه «منع خشونت علیه زنان» همه جانبه نگرنیست
وی افزود:‌ تصویب لایحه «منع خشونت علیه زنان» که اقدامی ارزشمند و مهم است، اما همه جانبه نگرنیست. از آنجا که مساله "پیشگیری" مبتنی‌بر افزایش سواد سلامت‌روان مردم و مجریان، ارتقاء سلامت‌روان، خود مراقبتی، دیگر مراقبتی، سبک زندگی سالم، مهارت‌های کنترل خشم، استرس، مهارت های زندگی و فرزندپروری، کنترل هیجان، اجباری شدن مشاوره قبل از ازدواج، تاب‌آوری سلامت‌روان، زمینه‌های روانی و اجتماعی اجراء و اثربخشی این قبیل لوایح را فراهم می سازد، نیاز است، معاون اول رئیس جمهور محترم دستورفرمایید، این لایحه در صورتی قرار است، برای تصویب به مجلس فرستاده شود، قبل از ارسال نظرات کارشناسی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره نیز اخذ شود. 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دلایل جدی نگرفتن «کرونا» در جامعه از دیدگاه روانشناسی
زمان جديد برگزاری آزمون‌های ارشد و دکتری اعلام شد/کنکور تغییر نکرد
ریشه‌ محبت کردن در انسان چیست؟
ویژگی‌های رواندرمانگر ممتاز
نگاهی به نظریه فرانکل در روانشناسی دین
چه کنیم قضاوت دیگران برایمان مهم نباشد؟
بازار مکاره مشاوره‌های مجازی
ترامپ مانند دوران کودکی به دنبال جلب توجه است
نور خیابان بر خواب و سلامت روان نوجوانان تاثیر دارد
شرحی بر نظریه های رشد اخلاقی
چه کسانی احساس «شرم سمی» دارند؟
درباره‌ هورمون نوراپی‌نفرین و فواید آن
زبان هیچ استخوانی ندارد اما آنقدر قوی هست که بتواند قلبی را بشکند. پس مراقب حرف هایتان باشید.