کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

تهران پایلوت شهر دوستدار کودک شد

خبرگزاری ایسنا , 4 تير 1399 ساعت 20:41

تهران به همراه ۱۱ شهر دیگر ایران با رأی کمیته‌ ملی ابتکار شهر دوستدار کودک وزارت کشور به عنوان پایلوت «شهر دوستدار کودک» معرفی شد.


بیش از ۷۰ شهر ایران با ارسال مدارک و فعالیت‌های خود متقاضی دریافت نشان شهردوستدارکودک از یونیسف بودند که ۴۵ شهرجهت ارزیابی و طرح در کمیته مورد پذیرش اولیه قرار گرفتند اما در تاریخ ۱۳ خرداد با برگزاری جلسه‌ "کمیته‌ ملی هماهنگی شهر دوستدار کودک" متشکل از نمایندگان وزارت کشور، یونیسف ، سازمان شهرداری‌های کشور و... ، شهر تهران بنابر پیشنهاد و پیگیری اداره کل آموزش های شهروندی شهرداری تهران در کنار ۱۱ شهر دیگر ایران از جمله رشت، بندرعباس، تبریز، سمنان، شیراز، کرمان، گرگان، مشهد، همدان، یزد و اوز (در استان فارس) به عنوان پایلوت (نمونه/پایگاه) شهرهای دوستدار کودک معرفی شدند.

براساس اعلام این کمیته‌ی ملی، مرحله‌ پایلوت شهر دوستدار کودک به‌طور رسمی پس از امضای تفاهمنامه میان شهرداری‌های این شهرها و وزارت کشور آغاز می‌شود.

عنوان شهر دوستدار کودک به شهر یا اجتماع محلی گفته می شود که در آن نظرها، نیازها،اولویت‌ها و حقوق کودک به عنوان بخشی جدایی ‌ناپذیر از سیاست‌ها، برنامه‌ها و تصمیم‌های عمومی تلقی می‌شود.

این ابتکار با حمایت دولت‌های ملی و محلی، سازمان‌های مردم‌نهاد، بخش خصوصی، رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و با همکاری یونیسف، بیش از ۳۰ میلیون کودک را در ۳۰۰۰ شهر و جامعه‌ محلی در بیش از 40 کشور تحت پوشش قرار داده است.

بر اساس گزارش اداره‌ کل آموزش‌های شهروندی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، این گزارش می‌افزاید که دریافت نشان و برند «شهر دوستدار کودک» یونیسف، زمانی صورت می‌گیرد که شهر مورد نظر چرخه‌ رسیدن به شهر دوستدار کودک را به صورت موفقیت‌آمیز تکمیل کرده باشد.

در مرحله‌ی پایلوت، که تهران نیز از امروز در آن قرار می‌گیرد، شهرها به عنوان «شهر دوستدار کودک» به‌رسمیت شناخته نشده و نشان یا عنوان رسمی دریافت نمی‌کنند چراکه از امروز برای رسیدن به آن نشان، تلاش‌های شهری آغاز خواهد شد.


کد مطلب: 50841

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/50841/تهران-پایلوت-شهر-دوستدار-کودک

میگنا
  https://www.migna.ir