چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - 24 Feb 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۹ / ۲۲:۴۸
کد مطلب: 50842
۱

دختران نگران در معرض آسیب‌های روانی

آیدا چوبساز
دختران نگران در معرض آسیب‌های روانی
در این یادداشت آمده است:

چندی است که شاهد انتشار عمومی خبرهای تلخ قتل دختران توسط پدران در کشور هستیم، مقتولانی که علل مرگ آنها را مشکلات ناموسی عنوان می‌کنند، از دخترانی ۱۳ ساله تا ۲۲ ساله، اما فقط مساله به اصطلاح ناموسی (دختری که با پسری دوستی کرده و مسایلی از این قبیل) نیست، کلمه‌ای غریب که به نظر کاربردش هم در فرهنگ ما اشتباه است.

هم اکنون این نگرانی وجود دارد که  دختران جوان ما که شرایط زندگی آنها همانند نمونه‌های به قتل رسیده یا عادی هست، در چه وضعیتی به سر می‌برند.

در این شرایط نگران کننده ممکن است این دختران به آسیب‌های روانی گوناگونی همانند استرس مزمن و عواقب ناراحت کننده‌ای چون اختلال اضطرابی فراگیر، افسردگی‌های مزمن، بیمارهای مبتنی بر دلبستگی و وسواس فکری دچار شده و یا به رفتارهای پر خطری چون خودکشی اقدام کنند.

در صورت داشتن افکار مبتنی بر ناامنی از سوی دختران، باید بدانیم که مسئول مرگ یک دختر خود او نیست، بلکه خانواده و جامعه است.

برای مادران باید توضیح داده شود که آنها مسئولیت بزرگی در قبال دختران دارند، نقش مادر در جلوگیری از ایجاد اختلال و ترس فرزندان بسیار مهم است، آنها الگوی اصلی دختران خود هستند و باید  جرات ورز (توانایی گفتن مشکلات بدون دعوا و حس شرم) را داشته باشند تا فرزندانی جرات ورز تربیت کنند.

مادران از سن هفت سالگی، دختران خود را با قوانین و مراکز حمایتی همانند انجمن حمایت از کوکان آسیب دیده، آگاه کنند، به آنها بیشتر حس اعتماد و امنیت بدهند، از وسواس‌های فکری آنان آگاه شوند، در مورد ترس‌های آنها با آنان صحبت کنند، از صحبت کردن در مورد وقایع وحشتناک هم هراسی نداشته باشند و با دختر خود بحث منطقی کنند.

اگر حس دخترشان به فکر خودکشی است با او در مورد آن صحبت کنند زیرا این فکر اشتباه است که صحبت در مورد خودکشی آمار را بالا می‌برد.

در صورت داشتن ترس‌ها و فکرهای ناشی از ناامنی از سوی دختران، به جای زیر سوال بردن و اشتباه دانستن افکار آنها، جزیی ترین افکار او را بررسی کنند.

برای آنها محدودیت تعیین نکنند که دست به فرار بزنند، به آنها یاد دهند که پدران مالک آنها نیستند.

درک کنیم که این قتل‌ها بسیار خطرناک و عواقب وحشتناکی برای بسیاری از دختران خواهد داشت که ممکن است به شدت دچار آسیب روحی بعد از شنیدن این اخبار وحشتناک شوند.

مسئولیت همه ما در قبال این امر مهم است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ارتباط افسردگی و عصبانیت
چرا برخی نوجوانان نسبت به والدین خود پرخاشگرند؟
کرونا «زیست مدرن» را به چالش کشید
۱۴ تکنیک مؤثر برای افزایش تمرکز در کودکان
افسردگی ناشی از اعتیاد به کار، در کمین کارمندان است
کودکتان را دکتر ببرید، اگر...
سرمایه اجتماعی و تاب آوری در جامعه
از کجا بدانیم آدم نفهمی هستیم یا نه؟
عوامل مزاحم و شرایط مطلوب برای خواب خوب
اگر افسرده و ناراحت هستید این ۶ راهکار را امتحان کنید!
مادری کردن برای همسر ممنوع!
مثلث کارپمن چیست؟ نحوه خروج از این مثلث شرم!
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟