سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - 14 Jul 2020
تاریخ انتشار :
شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۳
کد مطلب: 50852
۱

قرص شب امتحان؛ بیداری به شرط اعتیاد

گزارش از قدیر نظری
قرص شب امتحان؛ بیداری به شرط اعتیاد
با شروع فصل امتحانات بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان به این فکر میفتند درس‌هایی را که مدت‌ها از خواندن آن‌ها غافل بوده اند، در یک شب بخوانند. این نوع درس خواندن باعث افزایش فشار ذهنی و جسمی زیادی بر روی این افراد می‌شود. همچنین عده‌ای از دانشجویان و دانش آموزان که دارای سوابق تحصیلی خوبی هستند و به اصطلاح درس خوانند برای کسب رتبه‌های برتر در دانشگاه، مدرسه و یا کنکور دست به انجام کار‌های غیر منطقی می‌زنند.

یکی از این رفتار عجیب که عوارض زیاد و مشکلات مختلفی برای آن‌ها ایجاد میکند، خوردن قرص متیل فنیدات است. مصرف ریتالین رفتن از چاله به چاه متیل فنیدات، همان قرص ریتالین است که به قرص شب امتحان نیز معروف است. قرص ریتالین با هدف افزایش تمرکز و جلوگیری از خواب و همچنین تقویت حافظه مصرف می‌شود. اما به قاطعیت می‌توان گفت که مصرف ریتالین بدون دستور پزشک نه تنها باعث گرفتن نمرات بهتر نخواهد شد بلکه عوارض غیر قابل جبرانی را برای فرد مصرف کننده به همراه دارد.

حال این سوال پیش می‌آید که اگر این قرص عوارض زیادی دارد پس چرا تولید می‌شود و در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد؟ که سوزان امامی پور درمانگر اعتیاد گفت: این دارو مختص کودکانی است که سن آن‌ها بالای پنج سال و زیر ۱۸ سال است و دارای اختلال کم توجهی و بیش فعالی هستند.

امامی پور افزود: با اینکه ریتالین برای این سن است، بیشتر موارد پزشکان سعی بر این دارند که حتی این دارو را برای افراد زیر ۱۸ سال هم تجویز نکنند.

وی بیان کرد: حتی اگر پزشکی هم این دارو را تجویز کند با دوز خاص و شرایط خاص است و در تجویز به کودکان مصرف در ساعات پایانی شب تجویز نمی‌شود. باید از این موضوع غافل نشویم که سوءاستفاده افراد سودجو برای کسب درآمد بیش‌تر موجب شده این دارو به راحتی در اختیار افراد قرار گیرد. همچنین پزشکان، ریتالین را در رده دارو‌های آمفتامین (اکستازی) قرار داده اند. مصرف ریتالین رفتن از چاله به چاه مصرف این دارو باعث افزایش مقاومت دارویی در فرد شده و حس نیازمندی مصرف بیشتر را برای فرد به وجود می‌آورد. این مقاومت دارویی در بدن به این شکل است که، ابتدا مصرف در فرد با روزی یک قرص شروع می‌شود، اما بعد از گذشت زمان و تکرار در مصرف به خاطر نیاز شدیدی که در فرد به وجود آمده، ممکن است تعداد قرص استفاده شده به ۲۰ عدد در روز نیز برسد و در واقع فرد بدون آگاه بودن خود، اعتیاد به این قرص را پیدا کرده است.

امامی پور در ادامه افزود:بسیاری به دلیل آگاهی کم، درباره این دارو از عوارضش بی خبرند، از جمله این عوارض می‌توان به بیماری‌های پوستی، قلب و عروق، لرزش، اعصاب، تکرار حرکات و اعمال بی هدف اشاره کرد. پزشکان چگونگی ترک اعتیاد به این دارو را مشابه و حتی سخت‌تر از مواد مخدری همچون هروئین و کراک می‌دانند.

حال باید پرسید ارزش آن را دارد که با خیال واهی در کسب چند نمره بیش‌تر در درس هایمان به استقبال این همه مشکل و عوارض دردسر ساز برویم؟!
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دلایل جدی نگرفتن «کرونا» در جامعه از دیدگاه روانشناسی
زمان جديد برگزاری آزمون‌های ارشد و دکتری اعلام شد/کنکور تغییر نکرد
ریشه‌ محبت کردن در انسان چیست؟
ویژگی‌های رواندرمانگر ممتاز
نگاهی به نظریه فرانکل در روانشناسی دین
چه کنیم قضاوت دیگران برایمان مهم نباشد؟
بازار مکاره مشاوره‌های مجازی
ترامپ مانند دوران کودکی به دنبال جلب توجه است
نور خیابان بر خواب و سلامت روان نوجوانان تاثیر دارد
شرحی بر نظریه های رشد اخلاقی
چه کسانی احساس «شرم سمی» دارند؟
درباره‌ هورمون نوراپی‌نفرین و فواید آن
کلمات بیش از آنچه که شما تصور می کنید تاثیر گذارند. همیشه پیش از صحبت کردن فکر کنید.