سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - 14 Jul 2020
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۳
کد مطلب: 50871
۳
نتایج بررسی‌های روانشناسان وزارت جوانان نشان داد

ترس برخی دختران در ارتباط ‌گیری با پدرانشان بعد از قتل «رومینا»

ترس برخی دختران در ارتباط ‌گیری با پدرانشان بعد از قتل «رومینا»
محمدمهدی تندگویان پس از گذشت حدود ۱ ماه از قتل رومینا اشرفی دختر گیلانی که توسط پدرش کشته شد، اقدامات دفاتر روانشناسی و مشاوره زیر نظر وزارت ورزش و جوانان در این منطقه را طی این مدت تشریح کرد و گفت: در محل وقوع این حادثه دو دفتر مشاوره مشغول فعالیت هستند که به آنها ماموریت داده شد تا بررسی محیطی و اجتماعی لازم برای ریشه یابی این موضوع و کمک به کاهش تبعات آن را انجام دهند.

وی افزود: بررسی‌های روانشناسان حاضر در منطقه نشان می‌دهد که اهالی ناحیه ترکیبی از اقوام گیلک و ترک هستند که این موضوع به دلیل ضعف مهارت ارتباطی مشکلاتی را برای برخی افراد ایجاد کرده است، به طوریکه بخشی از اتفاقات پیش آمده در کنار تفاوت مذهبی عنوان شده، از این موضوع هم متاثر بوده است.

 معاون امور جوانان با بیان اینکه علت اصلی ورود دفاتر مشاوره وزارت ورزش و جوانان به این موضوع تاثیر این اتفاق روی سلامت روانی خانواده‌های منطقه بوده است، اظهار کرد: به طوریکه روان شناسان حاضر در منطقه به وجود ترس و نگرانی برخی دختران در ارتباط با پدرانشان بعد از وقوع این حادثه اشاره می‌کردند. این موارد موضوعاتی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند و برطرف شوند، چراکه در صورت بی توجهی، تاثیرات ماندگاری را به جا می گذارند. این اتفاق باعث شده بود در مراحل اول اهالی منطقه حتی با روانشناسان ارتباط موثری برقرار نکنند، اما با تلاش های آنها این ارتباط برقرار شده و باعث شده است تا فضا تا حدی عادی شود.

تندگویان با اشاره به اینکه روانشناسان تلاش کردند مواردی نظیر روش‌های بهبود روابط خانوادگی، توجه به حقوق متقابل بین اعضای خانواده، مهارت‌های ارتباطی و گفتگویی و کنترل خشم را به مردم منطقه آموزش دهند تا احتمال وقوع چنین حوادثی به حداقل برسد، تصریح کرد: همچنین برای خانواده رومینا نیز خدمات روانشناسی فراهم شده است تا تبعات این حادثه و سوگ ناشی از این اتفاق برای آنها به حداقل برسد و بتوانیم بخشی از مشکلات و ناراحتی آنها را کاهش دهیم و آرامش روانی آنها را بازگردانیم.

وی با بیان اینکه نکته دیگری که باید به آن توجه کرد موضوع دوران بلوغ و نوجوانی است که باید خانواده ها نسبت به آن جدی باشند و از افراد متخصص کمک بگیرند تا با چالش‌های این دوران بهتر رو به رو شوند، ادامه داد: همچنین یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه قانون‌گذاران قرار گیرد، رسیدگی به وضعیت یک خانواده در زمان غیبت سرپرست آن است. معاونت جوانان تلاش کرده است این موضوع را مدنظر قرار دهد، اما لازم است تمام خانواده‌هایی که دچار مشکلاتی از این دست می شوند مورد حمایت قرار گیرند.

معاون امور جوانان با اشاره به اینکه اگر نهادهای حمایتی دیگری مانند سازمان بهزیستی کشور که از ظرفیت روانشناسان و مشاوران برخوردارند، همراهی لازم را انجام دهند می‌توان تبعات این حادثه برای خانواده‌های این منطقه به ویژه دختران نوجوان و جوان به حداقل رساند، افزود: یکی از نگرانی‌های معاونت جوانان افزایش خشونت در جامعه و حوادثی نظیر قتل، تجاوز، زورگیری و ... است. اگر تکلیف این پرونده‌ها و مجازات‌ها به گونه‌ای نباشد که از حوادث آتی جلوگیری کند ممکن است باعث تابوشکنی در جامعه شود.

تندگویان تاکید کرد: به همین دلیل امیدواریم که با برخورد مناسب، به موقع و همراه با اطلاع رسانی نسبت به این حوادث از قبح شکنی چنین جرائمی جلوگیری شود. با استفاده از آموزش مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی به جوانان قبل، حین و بعد از ازدواج می‌توان زمینه توقف رشد چنین جرائمی را تا حد زیادی فراهم کرد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دلایل جدی نگرفتن «کرونا» در جامعه از دیدگاه روانشناسی
زمان جديد برگزاری آزمون‌های ارشد و دکتری اعلام شد/کنکور تغییر نکرد
ریشه‌ محبت کردن در انسان چیست؟
ویژگی‌های رواندرمانگر ممتاز
نگاهی به نظریه فرانکل در روانشناسی دین
چه کنیم قضاوت دیگران برایمان مهم نباشد؟
بازار مکاره مشاوره‌های مجازی
ترامپ مانند دوران کودکی به دنبال جلب توجه است
نور خیابان بر خواب و سلامت روان نوجوانان تاثیر دارد
شرحی بر نظریه های رشد اخلاقی
چه کسانی احساس «شرم سمی» دارند؟
درباره‌ هورمون نوراپی‌نفرین و فواید آن
سلامتي هميشه با دارو بدست نمياد بيشتر اوقات از آرامش خيال آرامش قلب و روح مياد سلامتي با خنده و عشق مياد