چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - 5 Aug 2020
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ / ۰۵:۰۰
کد مطلب: 50941
۰

سیگار، مشکلات روانی و اضطرابتان را افزایش می‌دهد

سیگار، مشکلات روانی و اضطرابتان را افزایش می‌دهد
حسین بهلولی، روان درمانگر اعتیاد در خصوص آسیب‌های روانشناختی مصرف سیگار و مواد دخانی اظهار کرد: امروزه مصرف سیگار که به نوعی اعتیاد به حساب می‌آید، جایگاه خاصی در میان اقشار جامعه پیدا کرده و از شیوع بالایی برخوردار است.
 
اکثر افراد بر این باورند که سیگار به آنها آرامش، شادی، اعتماد به نفس، تمرکز حواس می‌دهد در حالی که جدای از لطمه زدن به بدن و آسیب رساندن به اعضای داخلی، از لحاظ ظاهری مانند بوی بد دهان و دندان‌های زرد از مضرات مصرف سیگار است.

به طورکلی نه‌تنها سیگار و مواد دخانی ریه افراد را بلکه ریه خانواده آنها را نیز تحت الشعاع انواع آسیب ها قرار می‌دهد، در علوم روانشناسی و روانشناختی به این موضوع سیگار کشیدن انفعالی گفته می شود.

این روان درمانگر اعتیاد، « نَه»گفتن را در جمع های دوستانه موثر دانست و گفت: بخش مهمی از برنامه ترک سیگار و ترک مواد دیگر هم همین آموزش مهارت « نَه» گفتن است.

متاسفانه بسیاری از جوانان مصرف سیگار را موثر در کاهش اضطراب و استرس می دانند اما این موضوع نه تنها به صورت مقطعی عمل می کند، بلکه وابستگی های جسمانی و روانی افراد را به این ماده افزایش داده و زمینه اضطراب را در آنها دو چندان می‌کند.

 بر اساس مطالعات انجام شده افرادی که از سیگار استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض انواع بیماری ها به خصوص سرطان و مشکلات ریوی هستند و همیشه از آستانه تحمل پایین تری نسبت به سایر افراد جامعه برخوردارند.

این روان درمانگر اعتیاد در پایان یادآوری کرد: مهم نیست چه مدت سیگاری بوده‌اید، با ترک سیگار می‌توانید از صدمه زدن بیشتر به خودتان جلوگیری کنید. بهترین راه برای ترک اعتیاد، مشورت با یک مشاور متخصص جهت حمایت آسیب‌های روانی و افسردگی پس از ترک سیگار است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

بچه‌هایی که همدلی تعامل و گذشت را یاد می‌گیرند
پروتکل بهداشتی برگزاري کنکور ابلاغ شد
افزایش افسردگی با تداوم شرایط کرونا
تولد سالانه ۳هزار نوزاد سندروم داون
تلنگری درباره جوان و جوانی
چگونه تحت تاثیر اخبار بد کرونایی قرار نگیریم؟
کرونا میزان ترس و افسردگی را بالا برد
چگونه در دام روانشناس نماها نیفتیم؟
چند نشانه که ثابت می‌کند، روان شما مشکل دارد
بهتر است با یک نفر حرف بزنی!
هورمون رشد چیست و چه رابطه ای با قد انسان دارد؟
اخبار کنکوری اضطراب بسیاری را برای داوطلبان ایجاد کرده است
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "