سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - 11 Aug 2020
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۴
کد مطلب: 50954
۱

ریشه‌ محبت کردن در انسان چیست؟

زهرا کاظمی
ریشه‌ محبت کردن در انسان چیست؟
«کوری فلوید» سرپرست گروه تحقیق و استاد گروه ارتباطات دانشگاه آریزونا در کالج علوم رفتاری و اجتماعی، می‌گوید: «هنگامی که تمایل افراد به محبت و دریافت آن از سایرین را اندازه‌گیری کردیم، تقریباً بدون استثناء متوجه شدیم که زنان از این لحاظ رتبه‌ بالاتری در مقایسه با مردان دارند.

برای تحقیق جدید، تیم فلوید تفاوت میزان بروز محبت را در ۴۶۴ جفت دوقلوی بزرگسال، در رنج سنی ۱۹ تا ۸۴ سال، ارزیابی کرد. از این ۴۶۴ جفت دوقلو، نیمی از آن‌ها دوقلوی همسان و نیمی دیگر دوقلوی ناهمسان بودند.

در زنان حدود ۴۵ درصد از انعطاف‌پذیری در رفتارهای عاطفی را ژن‌ها و ۵۵ درصد آن‌را تاثیرات محیطی مانند رسانه، روابط شخصی و دیگر تجربات منحصربه‌فرد زندگی، شرح می‌دهند. با این حال، به نظر نمی‌رسد که ژنتیک بر میزان رفتارهای عاطفی مردان تاثیر بگذارد.

بر اساس گزارشی که اخیراً در مجله‌ Communication Monographs منتشر شده است، ظاهراً رفتارهای عاطفی در مردان تنها تحت تاثیر عوامل محیطی است.

فلوید در این مقاله عنوان کرد، دلیل اینکه رفتارهای عاطفی در زنان ارثی به نظر می‌رسد اما در مردان نه، هنوز مشخص نیست. با این حال، تحقیقات گذشته نیز نشان داده است که مردان به نسبت زنان تمایل کمتری در ابراز محبت دارند.

او همچنین توضیح داد که شاید در روند تکامل احساسات، صفت مهربان بودن برای زنان سازگارتر شده است.

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه رفتارهای عاطفی در زنان به نسبت مردان، بیشتر جنبه‌ پشتیبانی از سلامت‌شان را دارد و این امر به زنان در کنترل تاثیرات استرس کمک می‌کند.

شاید این مطلب تا حدودی دلیل این باشد که زنان بیش از مردان تمایل دارند رفتارهای محبت‌آمیز را به ارث ببرند تا اینکه این تمایلات را صرفاً از محصولات محیطی دریافت کنند.

این مطالعات، همچنین نشان داده است که محیط مشترک دوقلو‌ها، مثل نحوه‌ رشد آن‌ها یا پیشینه‌ اقتصادی و اجتماعی، تاثیر اندکی در میزان محبت آن‌ها دارد؛ در عوض، عوامل محیطی منحصربه‌فرد، مثل دوستان شخصی و تجربیات هر نفر از دوقلوها، اثرات بیشتری دارد.

فلوید در این‌باره می‌گوید: «این همان چیزی نیست که دقیقاً انتظار داشتیم، اما در بسیاری از رفتارها و ویژگی‌های شخصیتی، از جمله میزان با محبت بودن شما، تجربه و کار متفاوت دوقلوها در زندگی خود به نسبت تجربه‌های مشترک، نقش بزرگتری را ایفا می‌کند.


مترجم: زهرا کاظمی  
usnews.com
مرجع : مجله علمی ایلیاد
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا مردان به بهداشت روان خود بی توجه‌اند؟
بازی های کلامی برای کودکان و نوجوانان
تفاوت بین حمله پانیک و حمله اضطرابی
اگر این علائم را دارید، دچار کمبود ویتامین B12 شده‌اید
چرا به روانشناس مان دروغ می‌گوییم؟
طلاق پایان رنج یا آغاز رنج‌ها!
7 اصل واجب در تربیت کودک!
نگرانی با سلامت روانی افراد چه می‌کند؟
بچه‌هایی که همدلی تعامل و گذشت را یاد می‌گیرند
پروتکل بهداشتی برگزاري کنکور ابلاغ شد
افزایش افسردگی با تداوم شرایط کرونا
تولد سالانه ۳هزار نوزاد سندروم داون
آنكه مدام از كمبودها و ناراستي هاي زندگي خويش سخن مي گويد دوست خوبي براي تو نخواهد بود .