پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - 1 Oct 2020
تاریخ انتشار :
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۳
کد مطلب: 51046
۲

ستاد مبارزه با کرونا خدمات روانشناسی را جدی نمی‌گیرد

ستاد مبارزه با کرونا خدمات روانشناسی را جدی نمی‌گیرد
دکتر محمد حاتمی گفت: ابتدای کرونا تا اوایل اردیبهشت، مشاوران ما به صورت داوطلبانه خدمات روانشناسی ارائه می‌دادند. این خدمات در کل کشور وجود داشت. اما از آن تاریخ سامانه ۴۰۳۰ اعلام کرد که دیگر نیاز به خدمات روان شناسی نیست.

رییس سازمان روان شناسی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا شما اقدامات صیانت از روحیه مردم را لازم نمی‌دانستید؟ چرا این اقدامات صورت نگرفته است؟ گفت: صیانت از روحیه مردم به طور کامل درست است. باید شیوع اختلالات روانی، افسردگی را جدی می‌گرفتند. البته ما از ابتدا این موضوع را با ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کردیم. آن‌ها در حرف موضوع را تأیید کردند، اما در عمل هیچ اقدامی صورت نگرفت. در واقع وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از ظرفیت روانشناسان و سازمان ما استفاده نمی‌کند.

وی افزود: لازم بود در این خصوص تکلیفی به سازمان نظام روانشناس و متولیان نظام درمان کشور داده شود، بودجه‌ای تخصیص داده شود، حمایتی صورت گیرد تا این خدمات انجام شوند. اکنون اراده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی این است که از روانشناسان استفاده نشود. ده‌ها درخواست دادیم. حتی التماس کردیم، اما متأسفانه، ترتیب اثر داده نشده است. نتیجه اش هم همین است که می‌بینید.

دکتر حاتمی در پاسخ به این پرسش که «دلیل خاصی وجود دارد که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اینگونه تدبیر می‌کند؟» گفت: دلیلش آن است که برای آن‌ها سلامت روان مهم تلقی نمی‌شود که در برنامه هایشان باشد. بیشتر مسائل پزشکی را مدنظر دارند. آن‌ها به مسائل روانشناسی (بر خلاف کشور‌های دیگر) اهمیتی نمی‌دهد.

وی گفت: ما اواخر فروردین احساس خطر کردیم و پیوست آن به آقای روحانی (رییس جمهور) نامه کتبی و رسمی دادیم. مشاورین رییس جمهور هم مطالعه کردند و صحه گذاشتند. اما با وجود اینکه سه ماه از آن موعد گذشته است، ترتیب اثر داده نشد. برآورد ما این است که اختلالات روانی و مصائب روانشناختی رو به افزایش بگذارد و ما هم زمان را از دست دادیم.

حاتمی در پاسخ به این پرسش که امکان نداشت سازمان یا روانشناسان داوطلبانه چنین خدماتی را ارائه دهند و منتظر تصمیم رییس جمهور نباشند؟ پاسخ داد: واقعیت امر این است که از ابتدای کرونا تا اوایل اردیبهشت، مشاوران ما به صورت داوطلبانه این خدمات را ارائه می‌دادند. اعلام هم شد. شما می‌توانستید با تماس به سامانه ۴۰۳۰ خدمات مشاوره و روانشناسی بگیرید. این خدمات در کل کشور وجود داشت. اما از آن تاریخ سامانه ۴۰۳۰ اعلام کرد که دیگر نیاز به خدمات روانشناسی نیست. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هم با بی میلی رفتار کرد؛ بنابراین خدمات ما نیز منتفی شد. به هر حال پدر خانواده آن‌ها هستند. ستاد باید تصمیمی بگیرد و وقتی آن‌ها نمی‌خواهند ما چه می‌توانیم بکنیم. نه بودجه‌ای داریم. نه مسؤولیتی در این زمینه به ما سپرده می‌شود.

وی ادامه داد: من به عنوان رییس یک سازمان مسؤول و کارشناس در این زمینه احساس خطر می‌کنم. این موضوع مهم است. لطفا به این موضوع به شدت توجه بکنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آنچه نباید درباره افسردگی باور کنید
احتمال دو برابری ابتلا به اختلال شناختی با خواب کمتر
ایگو/ من و «سلامتِ روان»
فکر می‌کنید چقدر وسواس فکری دارید؟
راهنمای تغذیه بالینی بیماران مبتلا به کرونا
چگونه انتخاب رشته‌ای رایگان داشته باشیم؟
خبرچینی و تمسخر و اسکرین‌شات ممنوع!
اشتباهاتی که بعد از طلاق رُخ می‌دهد
نشانه‌ای که جزو ۱۰۰ علائم ویروس کرونا نیست
روزشمار هفته بهداشت روان اعلام شد
میزان خواب کودک در سنین مختلف
مشاوران مطرح زمینه های مختلف روانشناسی کدامند؟
مردم هرگز خوشبختی خود را نمیشناسند اما خوشبختی دیگران همیشه جلو دیدگان آنهاست به داشته هاي خود عميق تَر نگاه كنيم