سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - 20 Oct 2020
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۲۲:۱۱
کد مطلب: 51056
۲

افراد «کامل گرا» چه ویژگی دارند؟!

افراد «کامل گرا» چه ویژگی دارند؟!
دکتر مصطفی تبریزی روانشناس در پاسخ به این پرسش که «افراد کمال گرا چه ویژگی دارند؟»، اظهار داشت: واژه کمال به دلیل اینکه در واژگان فارسی یک معنای ارزشی می‌دهد، بسیاری اوقات مقصود را نمی‌رساند؛ ما همه به دنبال کمال هستیم و بنده به جای کمال‌گرا از کامل‌گرا استفاده می‌کنم.
 
وی در توضیح ویژگی افراد کامل گرا، گفت: فرض کنید یک نفر می‌خواهد تمام کارهایش کامل باشد و اگر ناقص باشد اذیت می‌شود و این فرق دارد که ما دنبال کمال باشیم.

این روانشناس با اشاره به ویژگی کمال گرایی، افزود: به دنبال کمال بودن یعنی یک بعد معنوی را در خود رشد دهیم و خیلی خوب است به طرف کمال برویم، اما کامل گرا یعنی همه چیز را کامل می‌خواهم؛مثلا اگر امتحانی را می‌دهم، حتما باید نمره 20 بگیرم یا اگر خودرویی می‌خرم باید بهترین و بی عیب ترین باشد و...

این افراد به دنبال چیزهای خیلی کامل هستند و این آسیب رسان است؛ به دلیل اینکه همه ما محدودیت‌هایی فردی و اجتماعی داریم که خیلی اوقات نمی‌توانیم کاری را کامل انجام دهیم و هیچ اشکالی هم ندارد و کامل گرایی به ما صدمه می‌زند.

فرض کنید ازدواج کرده‌اید و دوست دارید همسرتان کامل بوده و همه ویژگی‌ها را داشته باشد؛ این فرد اگر چنین شرایطی نداشته باشد از زندگی ناراضی شده و اذیت می‌شود؛ بنابراین سعی می‌کنیم در حد ممکن چیزهای مطلوب را بدست بیاوریم، اما ممکن است در جایی در حد مطلوب ما نباشد.

این روانشناس ابراز داشت: اگر معدل ویژگی‌های فرد بالا باشد، خوب است اگر بخواهیم دوستی انتخاب کنیم که کاملا خوب و بدون عیب باشد، به سختی این موضوع امکان دارد اما اگر بگویید دوستم کمال دارد اما نواقصی نیز دارد و در کل معدل وی خوب بوده، این قابل قبول است.

یکسری ویژگی در افراد اساسی و مهم است؛ مثلا فردی قابل اعتماد نیست که این موضوع زیربنایی است اما اگر فرد قابل اعتماد است و سیگار مصرف می‌کند یا یک نقیصه دیگری دارد، اما در کل، معدل ویژگی‌های آن خوب است، قابل اعماد ما بوده و دوستش داریم.
 

 
تبریزی افزود: وقتی ما کامل گرا هستیم خودمان را دوست نداریم؛ چرا که کامل نیستم و نقیصه‌هایی داریم؛ به عبارتی نتیجه می‌گیریم دوست داشتنی نیستم اما اگر بگوییم من خودم را با تمام قوت و ضعف دوست دارم و البته برای رفع ضعفها تلاش می‌کنم ؛ اگر این طور تلقی کنیم عزت نفس‌مان زیاد می‌شود.

 
 
 
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونگی تحمل و سوگواری صحیح بر مرگ عزیزان
چگونه از کودکان خود در برابر سو استفاده جنسی محافظت کنیم+ 10 توصیه کاربردی
هفته اول ابتلا، زمان طلایی درمان کروناست
علائمی که نشان می‌دهد شما به همسرتان وابسته هستید تا دلبسته
چه کسانی باید به روان پزشک مراجعه کنند؟!
«مومو»‌های ترسناک ایرانی در کمین دانش‌آموزان
پیش بینی عود اسکیزوفرنی با هوش مصنوعی
چگونه بفهمیم به مشاوره روانشناسی نیاز داریم؟
بیشتر اختلافات زناشویی ناشی از نداشتن دو مهارت است
راهکارهای سریع و آسان برای یادگیری هر چیز
نقش تربیت جنسی کودکان و تأثیرات آن بر کاهش آسیب های اجتماعی
راهکارهای غلبه بر اضطراب اجتماعی
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.