دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - 28 Sep 2020
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ / ۲۱:۴۱
کد مطلب: 51143
۲
۱

کنکور سراسری 99 باز هم به تعویق افتاد!

کنکور سراسری 99 باز هم به تعویق افتاد!
سعید نمکی وزیر بهداشت در صفحه اینستاگرام خود نوشت: امروز عصر مجدد با حضور ریاست محترم کمیسیون‌های آموزش و بهداشت و درمان و تعدادی از نمایندگان محترم مجلس و همچنین وزیر محترم علوم و رییس سازمان سنجش جلسه‌ای داشتیم.

عاقبت کنکور سراسری به تعویق افتاد
نمکی در ادامه آورده است: وزیر محترم علوم و رییس سازمان سنجش اعلام کردند که اجرای پروتکل‌های سختگیرانه در این زمان باقیمانده میسر نیست، مگر این دستورالعمل‌ها برای برگزاری آزمون سراسری تغییر کند.

در این جلسه اعلام کردم به عنوان وزیر بهداشت و متولی سلامت این کشور، قطعا سلامت فرزندانمان برای ما در اولویت است و از این پروتکل‌های سختگیرانه کوتاه نخواهم آمد که ریس محترم کمیسیون های آموزش و بهداشت نیز در این مورد کاملا همراه و موافق بودند.

نمکی در ادامه گفته است: به مسولان برگزاری کنکور اعلام کردم اگر واقعا نمی‌توانید این دستورالعمل‌ها را به درستی اعمال کنید با برگزاری کنکور در این تاریخ مخالفم و تاکید می‌کنم که کنکور را به زمانی موکول کنید که بتوانید از لحاظ فضا و امکانات تمام ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت را فراهم کنید.

پیشنهاد وزارت علوم تعویق یک ماهه برگزاری کنکور سراسری بود که قرار شد در ستاد ملی کرونا مطرح شود.


نکته: متاسفانه در اتخاذ این تصمیم ناگهانی و تعویق های پی در پی زمان برگزای کنکور، به اثرات روحی و روانی که بلاتکلیفی و انتظار بر ذهن نوجوان می گذارد و باعث بروز افسردگی،رفتارهای هیجانی و بی علاقگی به مطالعه می شود توجه نشده است. و در اتخاذ این تصمیم بیشتر ملاحظات پزشکی لحاظ شده است تا ملاحظات روانشناسی.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

پدر یک دانش آموز کنکوری
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه تعدادی از داوطلبان با برنامه و اولیای آنها از این تصمیم ناگهانی آقایان سرافکنده شدند. این خبر بیشتر باعث ایجاد حس ناامیدی و بلاتکلیفی بیشتر داوطلبان و ایجاد وقفه و کنار گذاشتن مطالعه منسجم داوطلبان برتر خواهد شد که دوسال آخر دبیرستان برای کنکور خود برنامه استاندارد داشتند.

شاید به نظر عده ای برگزاری مراسم محرم و راضی کردن چند تا مداح مهمتر از سرنوشت بچه های ما بود که یکسال خانه نشین و مدت در خانه زندانی بودند و جو پرالتهابی را خانواده سپری می کردند.
گویا برای وزارت بهداشت تنها شرایط فیزیکی محیط برگزاری آزمون دارای اهمیت است که با رعایت پروتکل ها می شد مثل امتحانات نهایی سال چهارم در طی ده روز و یا برگزاری کنکور ارشد و دکتری مسئله حل شود . باز هم نگاه کاملا پزشکی به قضایا بر نگاه روان شناسی فائق آمد و باعث دلسردی خانواده های زیادی شد.

کافیست فقط یک لحظه خودمان را جای یک نوجوان کنکوری فرض کنیم. شرایط روحی و روانی یک نوجوان که بعد از مدت ها انتظار شاید خود را تا ده روز دیگر با پشت سر گذاشتن کنکور؛ رها از استرس ها و فشار دروس می دید ناگهان وارد یک شوک شدیدی شد. اما این خبر بد می تواند حتی نوجوانان افسرده را تا پای خودکشی هم بکشاند.

سوال این است از کجا معلوم تا یک ماه دیگر اوضاع و شرایط کرونا در ایران با اضافه شدن آنفولانزا بهتر می شود. و آمار جانباختگان بیشتر نمی شود.

از طرفی در همین ده روز گذشته دیدیم رسانه های معاند فارسی زبان به منظور ایجاد جو ناامنی و نارضایتی اجتماعی بین مردم با سیاه نمایی خواهان و طرفدار تعویق کنکور بودند.چون باید روح امید را در بین جوانان کشت. اما موضع آنها از این‌پس این خواهد بود که افغانستان توانست کنکور برگزار کند اما ایران عرضه برگزاری کنکور سالانه خود را ندارد. بهترین خبر برای بهره برداری رسانه ای و تحریک مردم.

سالهای گذشته ۱۳ تیرماه زمان تقریبا ثابت برگزاری کنکور در سراسر ایران بود که جز فصل های گرم هم محسوب می شود که امسال بجهت کرونا برگزاری کنکور به تاریخ ۳۱ مرداد موکول شد. یعنی اصل موضوع زیاد فرقی با گذشته پیدا نکرد و تنها این خبر شاید باعث خوشحالی انبوهی از داوطلبان تنبل؛ بی برنامه و سیاهی لشکر کنکوری باشد اما اکثر بچه های درس خوان و ممتاز با این ضربه برنامه ریزی آینده زندگی خود را سیاه و تار می بینند و حسابی ناراحت و ناامید هستند.
راهنمای تغذیه بالینی بیماران مبتلا به کرونا
چگونه انتخاب رشته‌ای رایگان داشته باشیم؟
خبرچینی و تمسخر و اسکرین‌شات ممنوع!
اشتباهاتی که بعد از طلاق رُخ می‌دهد
نشانه‌ای که جزو ۱۰۰ علائم ویروس کرونا نیست
روزشمار هفته بهداشت روان اعلام شد
میزان خواب کودک در سنین مختلف
مشاوران مطرح زمینه های مختلف روانشناسی کدامند؟
رتبه اولی‌های کنکور چه رشته‌ای انتخاب می‌کنند؟+عكس
زمان آغاز انتخاب رشته کنکور اعلام شد
علت شب ادراری کودکان چیست؟
انواع سبک های دلبستگی در کودکان
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...