يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - 28 Nov 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۹ / ۰۷:۵۰
کد مطلب: 51235
۲

چگونه فردی را که از زندگیمان رفته فراموش کنیم؟

چگونه فردی را که از زندگیمان رفته فراموش کنیم؟
یاسر مهدویان روانشناس درباره فراموشی فردی که از زندگیمان رفته است، اظهار کرد: با هر شخصی که تصمیم به ازدواج میگیرید ممکن است که رابطه ناموفق نیز شود، چرا که برای یک ازدواج موفق و خوب نیاز به شناخت و آشنایی است و چه بهتر که این آشنایی زیر سایه خانواده و مشاور و روانشناس انجام شود.
 
البته امکان دارد در این روابط ایجاد شده به شخصی احساس پیدا کنیم، اما آن رابطه به هر دلیلی منجر به ازدواج نشود. حال تکلیف چیست؟ چه باید کرد؟ آیا باید آن شخص را برای همیشه در ذهن خود نگه داریم؟ یک اصل بسیار مهمی که وجود دارد این است که هیچ شخصی حق ندارد به هیچ عنوان تا پرونده روابط گذشته خود را در ذهن خود نبسته است وارد زندگی و رابطه دیگری شود.

اين روانشناس با بیان اینکه قبل ازدواج باید تمام روابط گذشته خود را در ذهنتان ببندید و آن را حذف کنید، افزود: شما حق ندارید شخصی را وارد زندگیتان کنید به این دلیل که با این شخص بتوانید فرد قبلی را فراموش کنید. پس باید تمام پرونده‌های روابط قبلی را در ذهنتان بسته باشید و بعد وارد یک رابطه جدی برای ازدواج شوید و به هیچ عنوان از وجود یک شخصی برای فراموش کردن دیگری نباید استفاده کنید که این اشتباه‌ترین کار ممکن خواهد بود.

فرض کنید شما بعد از ازدواج گاهی به رابطه قبلی خود فکر می کنید و به اشتباه با فکر کردن به آن شخص او را وارد زندگی خودتان می‌کنید. چه راهکاری برای جلوگیری از چنین اتفاقی وجود دارد؟ راه حل این است، شما نباید ظاهر زندگی دیگری را با باطن و هزار توی زندگی خود مقایسه کنید. بسیاری از روابط از دور که نگاه کنید بسیار جذاب خواهد بود، اما آیا واقعا به این اندازه آن رابطه زیباست؟!

معمولا افرادی که رابطه قبلی را در ذهن خود نگه میدارند، زمانی که در زندگی خود با همسرشان به چالش میخورند به آن شخص قبلی فکر می کنند و به صورت ناخودآگاه رابطه با آن شخص را با زندگی واقعی فعلی خود مقایسه می‌کنند و این بدترین و خطرناک‌ترین کار و در واقع خیانت به خودشان است. چرا که یک رابطه آشنایی کجا و یک زندگی واقعی زیر یک سقف کجا... آیا شما با فرد قبلی زندگی کردید؟ آیا با او زیر یک سقف زندگی کردید؟ آیا شما با آن شخص قبلی در چنین شرایطی که الان قرار دارید بوده اید؟ پس چنین مقایسه‌ای بسیار اشتباه خواهد بود و نتیجه‌ای جز پریشان حالی و انرژی منفی نخواهد داشت.

مورد دیگری که باید بعد از ازدواج آنرا رعایت کنیم این است که وقتی وارد زندگی شدیم باید یک دله زندگی کنیم یعنی باید بپذیریم تمام اشخاص گذشته، تمام روابط گذشته، تمام کسانی که با ما وارد روابطی شدند، تمام آن‌ها وجود ندارد و نباید وجود داشته باشند و در حال حاضر من هستم و همسرم.

متاسفانه گاهی به مواردی برخورد می کنیم که فرد با همسر خود زندگی میکند، اما گاهی به رابطه قبلی نیز فکر میکند و این بزرگترین خیانت احساسی است و بزرگترین اشتباهی است که در حق خانواده و خود می کنند. نکته دیگری که باید در نظر بگیریم این است که هر شخصی در زندگی خود باید دو هدف داشته باشد. یک هدف مشترک با همسر و دیگری هدفی شخصی؛ اما این دو هدف نباید با یکدیگر تداخل داشته باشند و باید در یک جهت ایجاد شوند. به هیچ عنوان این اهداف نباید به دیگر هدف خدشه‌ای وارد کند. این دو هدف نیاز هست تا بتوانیم یک دله زندگی کنیم.

این روانشناس با اشاره به اینکه وقتی چنین اهدافی نداریم ذهنمان دچار خلاء خواهد شد و ممکن است این خلاء را در هر جایی بخواهیم پر کنیم و یکی از این جا‌ها متاسفانه ارتباط‌های گذشته هست، ادامه داد: پس باید در زندگی دو هدف داشته باشیم یک هدف شخصی برای خودمان برای آیندمان برای پیشرفت شخصی خودمان و وجه اجتماعی خودمان و... و یک هدف مشترک که در زندگی به کجا می‌خواهیم برسیم و چه دستاورد‌هایی داشته باشیم.

در زندگی مشترک وقتی با تمام وجود به طرف مقابل خودتان احساس می‌دهید و انرژی می‌دهید این احساس و انرژی را می‌توانید متقابلا از او بگیرید، همان قانون عمل و عکس العمل، این تبادل انرژی و احساس بین شما و همسرتان باعث خواهد شد شما هیچ گاه به روابط قبلی خود نگاه نکنید.

کسانی که به روابط گذشته خود فکر می کنند معمولا اشخاصی هستند که از زندگی خود رضایت ندارند. پس باید تمام انرژی خودتان را بگذارید تا مشکلات زندگی خودتان را برطرف کنید و زندگی خود را به سطحی نرمال برسانید. ببنید کجا اشتباه کرده اید کجا بهتر می توانستید عمل کنید و انجام دهید، به طبع طرف مقابل هم تاثیرات رفتار شما را خواهد دید و زندگی شما بهتر خواهد شد. سعی کنید از زندگی فعلی خودتان بیشترین لذت را ببرید. زمانی که شما از زندگی فعلی خودتان بیشترین لذت را ببرید دیگر ذهنتان در پی روابط و اشخاص قبل نخواهد بود و به آن سمت کشیده نخواهد شد.

این روانشناس با بیان اینکه با رعایت کردن چنین مواردی خواهیم توانست به طور ناخود آگاه افراد گذشته را از ذهن خود بیرون کنیم، خاطرنشان کرد: قدرت ذهن نیز مانند قدرت جسم هست و با تمرین و تکرار خواهد توانست پیشرفت کند و البته تبدیل به عادت شود. شما روز اولی که به سالن ورزش میروید قطعا با وزنه‌های کوچک شروع به ورزش می‌کنید، اما بعد از مدتی خواهید توانست با وزنه‌های سنگین‌تر ورزش کنید. ذهن نیز قطعا نیاز به تمرین دارد و شما هر چه بیشتر این موارد گفته شده را رعایت کنید بیشتر خواهید توانست به نتیجه برسید و آن اتفاقات و آن شخص و آن رابطه قبل را از ذهن خود خارج کنید.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
هرگز این جملات را به فرد مضطرب نگویید
راهنمای درمان و نمونه‌های بالینی DSM-5 برای سلامت روان کودکان
مراحل مهم و اساسی برای گذر آسان از یک رابطه ناسالم
راز علاقه مادربزرگ‌ها به نوه‌ها چیست؟
چه سكوتی دنیا را فرا می‌گرفت اگر هركس به اندازه عملش صحبت می‌كرد