سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - 20 Oct 2020
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ / ۰۷:۰۰
کد مطلب: 51369
۲

دخترها کدام رفتارها را از پدرها می‌آموزند؟!

دخترها کدام رفتارها را از پدرها می‌آموزند؟!
الهه پولادسنج، روانشناس بالینی و مشاور، درباره نحوه ارتباط پدر و مادر با فرزندان اظهار داشت: نحوه رفتار دختر بچه‌ها با پدر و نوع رفتار مادر با پسر، ریشه‌های شخصیتی آنها را شکل می‌دهد و درواقع هر چه رابطه و رفتار والدین با فرزند خود صحیح‌تر باشد آنها در آینده در برخورد با همسر خود رفتار سنجیده‌تری نشان می‌شود.
 
برخلاف تصور بسیاری از افراد دختران در کودکی بخش اعظمی از شخصیت خود را از پدرانشان دریافت می‌کنند، اقتدار، اعتماد به نفس، احساس امنیت، شجاعت و جامعه پذیری را از پدران خود می‌آموزند، چراکه قهرمان زندگی دختران در کودکی پدر است و هر چه رابطه آنها عمیق‌تر باشد این صفات در شخصیت کودک پررنگ‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه سلامت روان دختران در بزرگسالی نتیجه نوع رفتار پدر در کودکی آنها است، افزود: بی شک اگر پدر فرزند دختر را از محبت پدرانه سیراب کند هرگز دختر در نوجوانی و جوانی احساس خلع عاطفی نمی‌کند و فرزند برای کسب محبت رو به ناهنجاری نمی‌آورد.

البته این بدان معنا نیست که پدران فرزندان دختر را از کودکی مانند پسرها تربیت کنند بلکه منظور نوع ارتباط، عمق ارتباط و مهارت ارتباطی است که باید مورد توجه باشد به طور مثال دخترهایی که در رابطه با همسر خود نمی‌توانند از خطاهای آنها بگذرند و آنها را نمی‌بخشند، اغلب پدرانی بی مسوولیت داشته‌اند و این تصور در ذهن آنها شکل گرفته که این خطا به دلیل بی توجهی و بی مسوولیتی همسرشان است درحالی که آن اشتباه می تواند کاملا غیر ارادی و طبیعی باشد.

پولادسنج تاکید کرد: ریشه بسیاری از مشکلات بزرگسالی را باید در کودکی جست‌وجو کرد، به عبارت ساده‌تر اغلب مسائلی که در رابطه با همسر وجود دارد برگرفته از رفتارهای غلط والدین در دوران کودکی آنها بوده است.

وی رابطه پسر بچه‌ها را با مادران خود موضوعی با اهمیت دانست و افزود: مردهایی که با همسران خود رابطه عاطفی قوی ندارند و یا مهارت ارتباطی با همسر را نمی‌شناسند اغلب در کودکی ارتباط قوی با مادران خود نداشته‌اند.

این روانشناس ابراز داشت: پسرها ابراز احساسات، رفتارهای محبت آمیز لطیف، احترام گذاشتن به دیگران را از والدین خود می آموزند بر همین اساس هرچه والدین بتوانند این مهارت‌ها را به کودکان داشته باشند آنها در بزرگسالی رفتار مناسبتی با همسر خود خواهند داشت.

پولادسنج خاطر نشان کرد: احترام به زن و نحوه برخورد صحیح و درک درست از نیازهای زن باید توسط مادر آموزش داده شود و در واقع اگر از کودکی این مهارت‌ها به درستی آموزش داده شود، مردان در بزرگسالی بهترین رفتار را با همسر خود داشته و زندگی شیرین‌تری را تجربه می‌کنند.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه دخترانی با اصالت تربیت کنیم؟
چگونگی تحمل و سوگواری صحیح بر مرگ عزیزان
چگونه از کودکان خود در برابر سو استفاده جنسی محافظت کنیم+ 10 توصیه کاربردی
هفته اول ابتلا، زمان طلایی درمان کروناست
علائمی که نشان می‌دهد شما به همسرتان وابسته هستید تا دلبسته
چه کسانی باید به روان پزشک مراجعه کنند؟!
«مومو»‌های ترسناک ایرانی در کمین دانش‌آموزان
پیش بینی عود اسکیزوفرنی با هوش مصنوعی
چگونه بفهمیم به مشاوره روانشناسی نیاز داریم؟
بیشتر اختلافات زناشویی ناشی از نداشتن دو مهارت است
راهکارهای سریع و آسان برای یادگیری هر چیز
نقش تربیت جنسی کودکان و تأثیرات آن بر کاهش آسیب های اجتماعی
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...