شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - 27 Nov 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹ / ۲۱:۵۴
کد مطلب: 51426
۳

پیام رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره به مناسبت هفته سلامت روان

پیام رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره به مناسبت هفته سلامت روان
میگنا: پیام دکتر محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور به مناسبت گرامیداشت هفته بهداشت روان 2020:

به مناسبت هفته سلامت روان هفته سلامت روان هر ساله و طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی و شعاری که توسط این سازمان اعلام می گردد، برگزار می گردد. شعار 2020 سازمان بهداشت جهانی برای هفته سلامت روان عبارت است از: "سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر-دسترسی بیشتر، برای همه، همه جا ".

همچنین روز شمار هفته سلامت روان به شرح زیر می باشد:
جمعه 18 مهر: نقش زیرساخت های سلامت روان در شرایط کرونا و پساکرونا.
شنبه 19 مهر: متخصصین متعهد، مدافعین سلامت.
یکشنبه 20 مهر: سیاستگذاران آگاه، سرمایه گذاری بیشتر در حوزه سلامت روان.
دوشنبه 21 مهر: نقش نظام مراقبت های بهداشت اولیه در دسترسی به خدمات سلامت روان.
سه شنبه 22 مهر: مشارکت سازمان های مردم نهاد، در ارتقاء سلامت روان جامعه.
چهارشنبه 23 مهر: نقش رسانه در تبیین وضعیت سلامت روان و انگ زدایی.
پنجشنبه 24 مهر: بیمه مؤثر، دسترسی بیشتر به خدمات سلامت روان.

هفته سلامت روان امسال به گونه ای آغاز می گردد که جهان در موج سوم شیوع کرونا قرار دارد، ویروسی که جهانیان را درگیر نموده و بیش از هر چیز سلامت روان افراد را نشانه گرفته است. اما آنچه بیش از هر چیزی در این ایام حائز اهمیت می باشد، حضور مدافعان سلامت در سطح جامعه و نقشی که در کاهش تبعات جسمی و روانی این بیماری ایفا نمودند.

پزشکان و پرستاران بعنوان مدافعان سلامت فیزیکی بیماران و روان شناسان و مشاوران بعنوان مدافعان سلامت روان، نقشی تاریخی در تسهیل فرایند بهبود بیماری ایفا نمودند که قابل تقدیر می باشد.

شعارهای هفته سلامت روان نیز امسال به گونه ای انتخاب شده اند که هر یک به عوامل موثر بر سلامت روان در سطح جامعه و بخصوص ایام بحران کرونا اشاره دارند. از جمله این عوامل عبارتند از: تبیین زیرساخت های لازم برای افزایش سلامت روان در شرایط پساکرونا، نقشی متخصصین و مدافعان سلامت و تعهد کاری این افراد در کمک به بیماران، اهمیت سرمایه گذاری در بحث سلامت روان توسط دولتمردان و ارگان های تاثیر گذار، نقش نظام مراقبت های بهداشتی در ارتقاء سلامت روان، رسانه ها و انگ زدایی از بیماری و نقشی که بیمه می تواند در دسترسی بیشتر افراد به خدمات روان شناسی و مشاوره افراد ایفا نماید.

همچنین با وجودی که انتظار می رفت بعد از موج دوم کرونا به دوران پسا کرونا ورود نمائیم، با شیوع بیشتر بیماری در موج سوم بیماری قرار داریم و مسائل این دوره متفاوت از دوره های قبل است. نقش رسانه ها در تعاملات انسانی و پیشبرد اهداف جامعه اهمیتی روزافزون یافته است، با این وجود مسائلی نیز به همراه خود داشته است از جمله کاهش ارتباط فیزیکی افراد، همدلی و عوامل موثر بر ازتباطات انسانی.

از سویی ما با گروهی از پرستاران، پزشکان و بطور کلی مدافعان سلامتی مواجه هستیم که با تاب آوری خود تا کنون توانسته اند خدماتی انسانی به سطح کشور و بیماران ارائه دهند اما این گروه نیز آسیب پذیرند و با تداوم بیماری نیاز این گروه به خدمات روان شناسی و مشاوره بیش از پیش اهمیت دارد.

همچنین خانواده هایی که در سوگ بیماران خود قرار دارند، مراسم سوگواری نداشته اند و آسیب پذیر می باشند. همچنین شیوع بالای اختلالات خلقی و اضطرابی را در سطح کشور مواجه هستیم و این بدنبال تداوم بیماری و کاهش اثربخشی فاکتورهای درمانی ناگزیر ایجاد گردیده است. لذا نقش خدمات روان شناسی و مشاوره به منظور ورود به خانواده ها بعنوان بعد کوچکی از جامعه در ارگان ها، نهادها، نظام های گوناگون از اهمیتی بالا برخوردار است.

شیوع کرونا در سطح جامعه، اجتماع، خانواده و بخصوص اقتصاد جامعه تاثیر منفی زیادی بر جای نهاد، بسیاری از مشاغل تعطیل شدند و بسیاری از جوانان بدون شغل ماندند، از طرفی مردم ما بطور کلی تحت شرایط تداوم بیماری، درگیر عوارض روانی متعددی گردیده اند، حالتی از درماندگی و خستگی روانی که متاسفانه می تواند زمینه ساز بروز موجی از اختلالات روانی، رفتاری در سطح کشور و مردم باشد و وضعیت اقتصادی امکان بهره مندی همه مردم در اقشار مختلف از خدمات روان شناختی و مشاوره را ممکن نمی سازد، لذا جامعه نیاز به دریافت خدمات روان شناسی و مشاوره دارد و کوچکترین گام برای مردم این است که بحث بیمه های پایه و تکمیلی برای دریافت خدمات روان شناسی و مشاوره در سطح کشور عملیاتی گردد.

تداوم شیوع بیماری کرونا، همه گیری آن، نقش عوامل روان شناختی در مدیریت بیماری و نقشی که روان شناسان و مشاوران در ایام بحران کرونا در مدیریت عوارض روانی کرونا ایفا نمودند، لزوم توجه به مسئله سلامت روان را بیش از پیش یادآور می سازد و لذا خواسته ما از دولت محترم این است که ستاد ملی مقابله با کرونا هرچه زودتر، ستاد ویژه مقابله با عوارض کرونا را تحت مسئولیت و نظارت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تشکیل دهد، بحث سلامت روان را به عنوان یک اولویت فرهنگی در بودجه سال ۱۴۰۰ پیش بینی نماید و مساله غربال گری و تهیه شناسنامه سلامت روان برای تمام مردم در دستور کار دولت قرار گیرد، تدوین بسته های آموزشی سبک زندگی، خود مراقبتی روانی و ارتقا سلامت روان در دستور کار دولت قرارگیرد، رسانه ملی بحث سواد سلامت روان را در دستور کار‌ تمام شبکه ها قرار دهد، ارگان‌ها و نهادها موضوع آموزش کارکنان را در مقابله با عوارض روانی کرونا برای همه همکاران اجباری نمایند و در نهایت دولت محترم و ‌مجلس شورای اسلامی طرح مهم و راهبردی پیشگیری، ارائه شده توسط سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور تحت عنوان "هشتاد بیست" را در دستور کار خود قرار دهد و طرح های راهبردی پیشنهادی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره از جمله "طرح روان شناس خانواده" و " روانشناس مدرسه" نیز در ایام کرونا ضرورت دارد که در صورت تصویب در سطح جامعه عملیاتی می گردد و نقشی بسزا در بهره مندی از خدمات روان شناختی و مدرسه در سطح دو ارگان مهم خانواده و مدرسه ایفا می نماید.

بنده به نوبه خود و بعنوان رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور آغاز هفته سلامت روان را به تمامی اعضای روان شناس و مشاور کشور تبریک و تهنیت عرض می نمایم و از نقشی آفرینی این گروه در ایام بحران کرونا در قالب تشکیل پویش های روان شناختی، آموزش عموم مردم و حضور در بیمارستان ها، درمانگاه ها و غیره که موجب مرجعیت بخشی هر چه بیشتر این رشته در سطح کشور گردید، کمال تشکر را دارم و عرض می نمایم که این جهاد همچنان ادامه دارد و جامعه در حال حاضر با شیوع عوارض روانی کرونا مواجه است که روان شناسان و مشاوران بیش از هر گروهی نقشی تعیین کننده در کاهش آن دارند.
مرجع : سازمان نظام روانشناسی
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
هرگز این جملات را به فرد مضطرب نگویید
راهنمای درمان و نمونه‌های بالینی DSM-5 برای سلامت روان کودکان
مراحل مهم و اساسی برای گذر آسان از یک رابطه ناسالم
راز علاقه مادربزرگ‌ها به نوه‌ها چیست؟
تعهد و مسئولیت پذیری، شاهراه زندگی پایدار
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .