شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - 9 Dec 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ / ۰۸:۳۳
کد مطلب: 51517
۳

نتایج تحقیقات روان شناسان: روان پریش ها و خودشیفته ها ماسک نمی زنند

نتایج تحقیقات روان شناسان: روان پریش ها و خودشیفته ها ماسک نمی زنند
به گزارش دیلی میل، در شرایط پاندمیک وسیع و خطرناک ویروس کرونا استفاده از ماسک یکی از موکدترین توصیه های بهداشتی است. با وجود اینکه استفاده از ماسک نقش زیادی در عدم انتقال ویروس کرونا دارد اما باز هم افراد بسیار زیادی هستند که تمایلی برای استفاده از ماسک نشان نمی دهند و بدون ماسک وارد اماکن عمومی و خصوصی می شوند.

دو مطالعه جداگانه در رابطه با استفاده از ماسک، محلول ضدعفونی کننده و رعایت فاصله اجتماعی در بین افراد نشان داده که مردمانی با اختلالات روانی مختلف و البته افرادی که دارای اختلال شخصیت خودشیفتگی(نارسیسم) هستند کمتر تمایل به استفاده از ماسک دارند. آنها گمان می کنند ویروسی که دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد به آنها صدمه ای نمی زند و هیچ وقت به آن مبتلا نخواهند شد.

دیگر نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که افراد دارای اختلالات روانی و خودشیفتگی بیشتر از سایر افراد تمایل به احتکار اقلام بهداشتی از جمله دستمال توالت از خود نشان می دهند. آنها نه تنها اقلام بهداشتی که سایر مواد غذایی را در حجم بالا خریداری می کنند و در واقع باعث خالی شدن قفسه های فروشگاه های مواد غذایی هستند.

محققان می گویند این امر به این دلیل است که آنها معمولاً نسبت به دیگران حریص و رقابتی تر هستند و احساس حق طلب دارند. فکر می کنند با دیگران تفاوت دارند و اتفاقات بدی که برای دیگران می افتد برای آنها رخ نخواهد داد. کسانی که اختلال شخصیت خودشیفتگی دارند، حریص و خودمحور هستند. ریشه های ماسک نزدن این افراد را می توان در این مسائل جستجو کرد.

در این تحقیقات، شرکت کنندگان باید این سه گزینه را تاکید یا تکذیب می کردند: «احتمال اینکه من به کرونا مبتلا شوم بسیار زیاد است»، «من اغلب دست هایم را می شویم» و «من مواد غذایی و اقلام بهداشتی زیادی را احتکار کردم».

دکتر بارتومیوم نووک نویسنده اصلی این تحقیق گفت: تحقیقات انجام شده این نظریه را تقویت کرد که افراد دارای اختلالات روانی احتمالاً کمتر از پروتکل های بهداشتی تبعیت می کنند و کمتر خود را در خطر می بینند.

مطالعه دوم توسط دانشگاه ورشو، از طریق نظرسنجی های مختلف انجام شد. مشخص شد که پیروی از دستورالعمل در بین افرادی که تمایلات خودشیفتگی یا روانی داشتند کم است و یا اصلا رعایت نمی شود.

خودشیفتگان همچنین ویروس را خطری برای سلامتی خود نمی دانستند بنابراین هیچ دلیلی برای رعایت قوانین نمی دیدند. نه ماسک می زنند، نه دست های خود را مرتب ضدعفونی می کنند و نه فاصله اجتماعی را رعایت می کنند این در حالی است که بیشتر تمایل برای خرید مایعات ضدعفونی کننده، دستمال توالت و سایر اقلام بهداشتی دارند این تحقیقات در دانشگاه علوم اجتماعی پوزنان و همچنین دانشگاه ورشوی لهستان انجام شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احتمال افزایش اختلالات تغذیه ای در نوجوانان مبتلا به صرع
تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!