دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - 30 Nov 2020
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۰۹:۵۴
کد مطلب: 51537
۳

سکوت در مردان و زنان به چه معناست؟

سکوت در مردان و زنان به چه معناست؟
مهرنوش قنبری کارشناس ارشد روانشناسی در خوزستان، گفت: بسیاری از ما گاهی تمایل داریم دقایقی را سکوت کنیم، اما اینکه همسر ما به عنوان شریک زندگی چه برداشتی از رفتار ما دارد و با آن چگونه برخورد می‌کند، امری مهم تلقی می‌شود.
 
او در تشریح علت سکوت در مردان بیان کرد: سکوت در جنس مذکر به منزله بازسازی دوباره در ذهن است و گاهی اوقات که نیازمند یک فضا برای رها شدن و خلاص شدن از فشار زیاد استرس مشکل پیش آمده دارند، سکوت می‌کنند.

اغلب مرد‌هایی که در معرض استرس شدید قرار دارند در خود فرو می‌روند، سکوت می‌کنند و بی‌احساس می‌شوند تا مسئله خود را به شکلی حل کنند، آن‌ها برای مقابله با استرس نیاز دارند که خود را از معرکه عقب بکشند و مدتی را به تنهایی بگذارنند. این رفتار قدرت مردانه او را تشدید و تقویت می‌کند. چون عمل گرا هستند و می‌خواهند همه کار‌ها و مشکلات پیش رو را به بهترین نتیجه ممکن حل کنند.


قنبری با بیان اینکه در زمان سکوت مرد‌ها شرایط برای رسیدگی به واکنش‌های عاطفی و احساسی مناسب نیست، ادامه داد: اغلب مرد‌ها در برخورد با استرس ابتدا احساسات خود را در رابطه قطع می‌کنند تا بتوانند به طور عینی و منطقی با مسئله پیش آمده برخورد کنند، این در حالی است که زن‌ها از این رفتار مرد‌ها به هراس می‌افتند، زیرا اگر قرار باشد زنی با احساسات خود قطع ارتباط کند باید به قدری ناراحت باشد که بخواهد کسی را رد کند، اما این موضوع در مورد مرد‌ها صدق نمی‌کند، در حالیکه مرد‌ها خود به خود در واکنش به استرس با عواطف خود قطع رابطه می‌کنند به همین دلیل سکوت اختیار می‌کند.


قنبری اظهار داشت: وقتی مرد‌ها تعادل خود را باز می‌یابند، برای آن‌ها صحبت درباره ناراحتی‌ها آسان‌تر می‌شود، در این زمان است که زن اجازه دارد از او درباره مشکلاتش بپرسد، البته معمولا مرد به گفت و گوی ساده‌ای بسنده می‌کند، در حقیقت وقتی او از دنیای سکوت و تنهایی بازمی‌گردد شاید حرفی برای گفتن نداشته باشد، زیرا ممکن است به این نتیجه رسیده باشد که دلیل و موضوعی برای ناراحت شدن وجود ندارد. در اغلب موارد وقتی مرد از سکوت و انزوا خارج می‌شود و می‌گوید که همه چیز خوب و عالیست بهتر است زن به این گفته او اطمینان کرده و در شرایط آرام قرار بگیرد.


معنای سکوت زن‌ها چیست؟
 وقتی زن به مدت طولانی سکوت می‌کند، ممکن است به معنی آزرده خاطر بودن و نا امید شدن از آنچه در ذهن می‌پنداشته و به هیچکدام از خواسته هایشان نرسیده اند، باشد که در این حالت مرد باید به این سکوت طولانی همسر نظر ویژه‌ای داشته باشند، زیرا ابتدای طلاق عاطفی در رابطه محسوب می‌شود.

قنبری تصریح کرد: پس این زنگ هشدار را در رابطه تان جدی بگیرید و همه سعی خود را در ارتباطی مهرورزانه همراه با گفتمان جهت آشکار شدن ریشه‌های نگرانی و ناراحتی همسرتان همت کنید و خطر بروز مشکلات بعدی و در نهایت جدایی را کاهش دهید.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تفاوت بین روان شناسی اجتماعی و جامعه شناسی چیست؟
ایدئولوژی چیست؟
درگوشی های روانشناسی روزهای اول ازدواج
با عاقلانه‌تر فکر کردن بهتر زندگی کنید
درباره فوت عزیزان به کودکان دروغ نگویید
نامه وزیر علوم به مقام معظم رهبری در مورد دانشگاه فرهنگیان + واکنش ها
۷ نشانه قربانیان خشونت خانگی
تشویق کودکان چرا و چگونه؟
دکتر سیروس مرادی زاده روانشناس لرستانی درگذشت
رنگ فراموشی بر بوم بازی های کودکانه در هیاهوی کرونا و گوشی هاي هوشمند
شیخ "محمدحسن راستگو" قصه‌گوی کودکان درگذشت
ده توصیه برای ایجاد افکار مثبت در دوران کرونا
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.