دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - 30 Nov 2020
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۳
کد مطلب: 51538
۲

ضرورت شناخت روانشناسی دوران پساکرونا

ضرورت شناخت روانشناسی دوران پساکرونا
حسین ابراهیمی‌مقدم افزود: کرونا به عنوان یک پدیده اقتصادی، جامعه‌شناختی و روانی با تغییر سبک زندگی بشر، تحول در ارتباطات اجتماعی، افت شدید اقتصاد در جهان و کاهش درآمدهای اقتصادی همراه بود.

وی ادامه داد: این رویداد همچنین روابط بین فردی، عاطفی، اجتماعی، دوستانه و حتی عشق و علاقه را تحت تاثیر قرار داد و جهان را نیازمند شناخت روانشناسی دوران پساکرونا کرد.

ابراهیمی مقدم افزود: برخی اختلالات روانی با هدف پیشگیری از ابتلا به بیماری نظیر شست وشوی مداوم دست‌ها (که براساس آمار مراکز بهداشت ودرمان با بیماری‌های پوستی همچون اگزوما نیز همراه بوده است) می‌تواند با بروز وسواس تداوم یابد.


لزوم فراگیری آموزش‌های تکمیلی درمان وسواس
این روانشناس با تاکید بر ضرورت فراگیری آموزش‌های تکمیلی درمان وسواس افزود: گذار از دوران کرونا می‌تواند با بروز یک موج از بیماران مبتلا به اختلال وسواس همراه باشد و بر این اساس یادگیری آموزش‌های تکمیلی درمان این اختلال در حال حاضر بسیار حائز اهمیت است.

ابراهیمی مقدم گفت: از منظر روانشناختی، این ویروس، روان برخی اشخاص که در این زمینه استعداد اولیه، ژنتیکی، یادگیری یا اضطراب‌های اولیه داشته‌اند را هدف (حمله) قرار می‌دهد.

شنیدن مداوم اخبار ناخوشایند مرگ ومیر و از دست رفتن عزیزان، ضمن تحمیل فشار روانی بر ذهن، به دلیل عدم برگزاری مراسم یادبود و... با عذاب وجدان و تاسف برای بازماندگان قربانیان کرونا همراه است.

ابراهیمی مقدم تصریح کرد: این مساله می‌تواند سبب دوره‌های سوگواری بلندمدت و همچنین بروز موج افسردگی در جهان متجلی شود که بالتبع انگیزه، انرژی و امید، اهتمام و تلاش و چرخه‌های اقتصادی و اجتماعی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 گاه نیز یادآوری خاطرات تلخ گذشته، احساس گناه و نشانه‌های اختلال پس آسیبی را سبب می‌شود. 

این استاد دانشگاه همچنین با تاکید بر ضرورت حفظ سلامت روان یادآور شد: اختلال اضطراب بیماری نیز به دلیل ترس از ابتلا به کرونا با بروز آنفلوآنزا و سرماخوردگی (که گاه با انجام آزمایش کرونا و حضور در مراکز بهداشت ودرمان سبب تحمیل فشار روانی بر آدمی می‌شود) می‌تواند بروز یابد. بنابراین تقویت سیستم ایمنی بدن در این دوران باید با ارتقای سلامت روان همراه باشد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تفاوت بین روان شناسی اجتماعی و جامعه شناسی چیست؟
ایدئولوژی چیست؟
درگوشی های روانشناسی روزهای اول ازدواج
با عاقلانه‌تر فکر کردن بهتر زندگی کنید
درباره فوت عزیزان به کودکان دروغ نگویید
نامه وزیر علوم به مقام معظم رهبری در مورد دانشگاه فرهنگیان + واکنش ها
۷ نشانه قربانیان خشونت خانگی
تشویق کودکان چرا و چگونه؟
دکتر سیروس مرادی زاده روانشناس لرستانی درگذشت
رنگ فراموشی بر بوم بازی های کودکانه در هیاهوی کرونا و گوشی هاي هوشمند
شیخ "محمدحسن راستگو" قصه‌گوی کودکان درگذشت
ده توصیه برای ایجاد افکار مثبت در دوران کرونا
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند