چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - 2 Dec 2020
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ / ۰۸:۰۶
کد مطلب: 51545
۱

افزایش افکار مرتبط با مرگ و بیگانه هراسی در طول پاندمی كرونا

افزایش افکار مرتبط با مرگ و بیگانه هراسی در طول پاندمی كرونا
دکتر بیژن پیرنیا با بیان اینکه بیگانه هراسی و گفتار نژاد پرستانه در طول پاندمی کرونا افزایش پیدا کرده است، اظهار کرد: کرونا ویروس یک تهدید مستقیم مرگ محسوب می‌شود و تهدید مرگ با ترس از مرگ و اضطراب مرگ تقویت می‌شود. از سویی اضطراب مرگ یک ساختار فرا تشخیصی (ترنس‌دیاگنوستیک) و بسترساز طیفی از شرایط بهداشتی متفاوت است. همچنین اضطراب مرگ یک هسته شکاکیت یا بدبینی (پارانویا) را پیش‌بینی می‌کند چراکه همه مردم با یک نیروی مخرب فراتر از کنترل خود مواجه هستند که سرانجام آنها را نابود خواهد کرد.
 
پیرنیا در ادامه به بیان اهمیت بررسی بنیان‌های روانشناختی بیگانه هراسی در دوران کووید۱۹ پرداخت و گفت: دبیر کل سازمان ملل در ۸ می ۲۰۲۰، اظهار کرده است که پاندمی کووید-۱۹ همچنان به تسریع سونامی نفرت و زنوفوبیا، جعل و ترساندن ادامه می‌دهد. از طرفی به گفته‌ جان سیفتون مدیر دفتر وکالت بخش آسیا، نژادپرستی و حملات جسمانی به آسیایی‌ها در طول همه‌گیری کووید-۱۹ افزایش یافته است و تمامی این اظهارات مربوط به پس از مشاهده موارد متعدد زنوفوبیا و نژادپرستی در چندین کشور است.

به گفته‌ این روانشناس پس از شیوع کووید-۱۹ در ماه فوریه در انگلستان، چندین حمله بدنی و ضرب و شتم علیه مردم آسیایی‌تبار گزارش شده است که تمامی این رویدادها نشان دهنده اهمیت بررسی بنیان‌های روانشناختی بیگانه هراسی هستند.

وی در ادامه با اشاره به نظریه مدیریت مرگ ادامه داد: نظریه مدیریت مرگ (TMT) یک نظریه روانشناسی اجتماعی مبتنی بر فعالیت انسان‌شناس فرهنگی، ارنست بکر است. در این نظریه چارچوبی برای اثر ترس از مرگ بر رفتار انسان تبیین شده است. طبق نظریه تی ام تی و بر اساس مدل فرایند دوگانه، انسان در صورت آگاهی از افکار مرگ، از دفاع های پاروکسیمال مثل سرکوب افکار و نادیده گرفتن اخبار در مورد کووید-۱۹ استفاده می‌کند.

همچنین طبق این نظریه در صورت ناهوشیارانه بودن افکار مرگ افراد  از دفاع های دیستال شامل تقویت جهان بینی فرهنگی یا تقویت عزت نفس استفاده می‌کنند. جهان بینی فرهنگی در دوران بحران، با توجه به پیشینه فرهنگی متفاوت زمینه‌ساز ایجاد خصومت می‌شود و به عنوان تهدیدی برای جهان بینی افراد است چراکه تقویت جهان بینی‌ فرهنگی خود و بیگانه هراسی از ابزارهای دستیابی به احساس نامیرایی و جاودانگی نمادین هستند.

به گفته‌ پیرنیا،  نادیده گرفتن دیگران را می توان از منظر قانون حداقل تلاشِ ذهنی تبیین کرد چراکه این قانون  بر گرایش ذهن به اجتناب از تصمیمات نیازمند انرژیِ شناختی در مواقع اضطرار دلالت دارد. در واقع مکانیزم روان به‌گونه‌ای برنامه ریزی شده است که در برهه های بحرانی با نادیده گرفتن آن چه غیرضروری می‌داند، به بقا خویش یاری رساند.

یافته های نشریه نیچر نشان می دهد که چندین سازه روان شناختی فرا تشخیصی از جمله عدم تحمل پریشانی، علائم وسواس و افکار ناخواسته با اجتناب از حداقل تلاش ذهنی ارتباط دارد و حداقل تلاش ذهنی با طیفی از اختلالات روان پزشکی سازه های مشترک دارد.

این روانشناس در پایان گفت: با توجه به نقش احتمالی اضطراب مرگ در تبیین پدیدایی اختلالات روانپزشکی در طول پاندمی کووید-۱۹، پیشنهاد می شود برنامه‌های درمانی بهداشت روان و به‌طور خاص اضطراب مرگ به عنوان یک شاخص روانشناختی بنیادین متمرکز شود. درمان ترس از مرگ شاید بتواند در پیشگیری از اختلالات روانی در جمعیت‌های آسیب پذیر مفید واقع شود.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۱۲ باور غلط و رایج درباره زنان که علم آن‌ها را رد کرده است
۴ راهکار موثر برای مقابله با اضطراب و نگرانی
تفاوت بین روان شناسی اجتماعی و جامعه شناسی چیست؟
ایدئولوژی چیست؟
درگوشی های روانشناسی روزهای اول ازدواج
با عاقلانه‌تر فکر کردن بهتر زندگی کنید
درباره فوت عزیزان به کودکان دروغ نگویید
نامه وزیر علوم به مقام معظم رهبری در مورد دانشگاه فرهنگیان + واکنش ها
۷ نشانه قربانیان خشونت خانگی
تشویق کودکان چرا و چگونه؟
دکتر سیروس مرادی زاده روانشناس لرستانی درگذشت
رنگ فراموشی بر بوم بازی های کودکانه در هیاهوی کرونا و گوشی هاي هوشمند
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "