کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری معاونت اجتماعی ناجا با سازمان نظام روانشناسی

7 آبان 1399 ساعت 9:32

در آخرین روز از هفته نیروی انتظامی تفاهم نامه همکاری معاونت اجتماعی ناجا با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره منعقد گردید.


سردار "احمد نوریان" در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری معاونت اجتماعی ناجا و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با بیان اینکه یکی از سطوح امنیت، امنیت روانی است، گفت: امنیت روانی از بهداشت روانی نشات می گیرد و چنانچه فرد از بهداشت روان و امنیت روانی برخوردار نباشد، امور فردی و اجتماعی او نیز دچار چالش می شود.

این مقام انتظامی با اشاره به اهمیت مراکز مشاوره ناجا ادامه داد: این مراکز با هدف ایجاد رابطه نزدیک و صمیمی و ایجاد اعتماد بین پلیس و مردم، شناسایی ریشه ها و زمینه های رفتارهای نابهنجار و بزهکاری ها، تلاش در راستای از بین بردن بسترهای بروز معضلات اجتماعی و پیشگیری از آنها راه اندازی شده است.

سردار نوریان همچنین گفت: آگاهسازی جامعه به منظور افزایش توانایی های مقابله ای و ایجاد فرهنگ مشاوره در شرایط آسیبی و مشکلات زندگی نیز از دیگر اهداف راه اندازی مراکز مشاوره و مددکاری است.

سردار نوریان با بیان اینکه افزایش اقبال مردم به ناجا برای رفع مسائل و مشکلات، نشان از اعتماد آنها به پلیس دارد، خاطر نشان کرد: چه بسیارند مشکلات و تعارضات خانوادگی، ناشی از ضعف در مهارت های زندگی، مشکلات روان شناختی، ناآگاهی ها و دیگر عوامل روان شناختی هستند که با کوچکترین هدایت ها ، آموزش ها، درمان ها و راهنمایی ها این مشکلات برطرف می شوند.

معاون اجتماعی ناجا عنوان کرد: همچنین نگاه پیشگیرانه و آموزشی ناشی از سبب شناسی اختلافات و تعارضات زناشویی نتیجه گرفته شده از اطلس آسیب های روانی – اجتماعی مراجعان به مراکز مشاوره و دوایر اجتماعی کلانتریها که در اداره کل مشاوره و مددکاری معاونت اجتماعی تجزیه و تحلیل و مدون می گردد، تبیین کننده مسیر آموزش های روانی – ا جتماعی در بسترهای موجود است که متناسب با مخاطبان در قالب مشاوره فعال ، مشاوره گروهی، بهداشت روان، نشست های تخصصی و ... ارائه می شود.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات مهم و تاثیر گذار دیگر، بررسی و تحلیل عمیق پرونده های ویژه و مجرمان خاص است که در راستای شناسایی عوامل موثر در شکل گیری آسیب های نوپدید در بسترهای موجود انجام می شود. نگاه کاربردی و موشکافانه به خدمات روان شناختی و مشاوره ای و با تکیه بر یافته های نظری و عملی، کارشناسان مراکز مشاوره تلاش کرده اند تا در  هدایت افکار با ارائه آموزش های مستقیم و غیرمستقیم به ویژه در فضای مجازی به نحو موثرتری حضور یابند.

سردار نوریان خاطر نشان کرد: ارائه خدمات روانشناسی، مشاوره و مددکاری اجتماعی در نیروی انتظامی، دستاوردهایی از جمله: افزایش سرمایه اجتماعی، تحکیم بنیان خانواده، اصلاح ذات البین و رفع اختلافات خانوادگی، کاهش بار انتظامی کلانتری ها و رضایت مسئولان درون و برون سازمان را داشته است.

وی همچنین عنوان کرد: حال با توجه به مطالب گفته شده می توان نتیجه گرفت که مراکز مشاوره ناجا نه تنها برای نیروی انتظامی بلکه برای مردم خوب ایران اسلامی، خانواده ها و جامعه سرمایه آفرینی کرده اند.

این مقام انتظامی همچنین عنوان کرد: اقدامات مشارکتی علمی با سایر سازمان های همسو در چهارچوب های تعریف شده، تبادلات علمی-تخصصی، ارتقای دانش مشاوران و مددکاران، روزآمدی در فعالیت ها، کمک به پیشبرد وظایف سایر دستگاه ها و ...از دلایل انعقاد این تفاهم نامه می باشد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، در ابتدا ضمن تبریک هفته ناجا، مجاهدت های ویژه نیروی انتظامی را برای سلامت و امنیت جامعه بسیار مهم و تاثیر گذار دانسته و از زحمات پلیس خدمتگذار بالاخص در دوران کرونا قدردانی نمود.

دكتر محمد حاتمی ضمن مهم برشمردن همکاری های دو جانبه، اظهار داشتند که هرچند در سنوات اخیر فی مابین ناجا و سازمان، تعاملات بسیار خوبی صورت پذیرفته است، لیکن انعقاد رسمی این تفاهم نامه به عنوان یک تفاهم نامه مادر، بستر همکاری های گسترده تر در سایر زمینه ها تسهیل می نماید.

ایشان با اشاره به سابقه ارائه خدمات مشاوره ای در ناجا، این اقدام را منحصر به فرد و نشاندهنده رویکرد اجتماعی و هوشمندانه پلیس در مواجه ی موثر با پدیده ها بیان نمود.

حمیدی فر (معاون اجرایی معاونت اجتماعی ناجا) در این جلسه گفت، ارتقای بهداشت روانی افراد، منجر به ارتقای سلامت روانی-اجتماعی در کل جامعه گردیده و مسلما اینگونه اقدامات تعاملی باعث کنترل و کاهش هرچه بیشتر  آسیب های روانی- اجتماعی شده و نهایتا زمینه تحقق جامعه سالم را فراهم می نماید.

سرهنگ سید مجید موسوی راد، نیز در این مراسم گزارشی از روند اجرایی اقدامات حوزه مشاوره و مددکاری ناجا را ارائه نمود.

مدیر کل مشاوره و مددکاری اجتماعی ناجا با اشاره به افزایش ۲۶ درصدی ارائه خدمات مشاوره ای در کلانتری ها در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، این موضوع را نشان از فعالیت مداوم مشاوران ناجا بیان نمود.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، گفتنی است، در انتهای این مراسم تفاهم نامه همکاری معاونت اجتماعی نیروی انتظامی و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، با حضور سردار"احمد نوریان"معاون اجتماعی ناجا و "دکتر محمد حاتمی" رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره امضا شد.


کد مطلب: 51548

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/51548/انعقاد-تفاهم-نامه-همکاری-معاونت-اجتماعی-ناجا-سازمان-نظام-روانشناسی

میگنا
  https://www.migna.ir