چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ / ۰۹:۴۶
کد مطلب: 51619
۲
۱

معلمانی که این روزها شاگردانشان را غافلگیر کردند

معلمانی که این روزها شاگردانشان را غافلگیر کردند
کار معلم ها درس دادن است. گاهی محفوظات و معلومات و بیشتر درس زندگی. این آخری، وظیفه شان نیست مرامشان است؛ معلم های کشورمان را می گویم.


آن روزهای اول که کرونا غولی ناشناخته و خطرناک بود و همه از وحشت ابتلایش در خانه مانده بودند و دستورالعمل ها را حسابی جدی گرفته بودند، همه جا تعطیل شد و مدارس هم، معلم ها اما تعطیل نشدند. آموزش آنلاین را انتخاب کردند تا بچه ها از درس و مدرسه عقب نمانند. همان روزهایی که دانش آموزان به خصوص دانش آموزان دوره ابتدایی قلبشان مثل گنجشک می زد و می ترسیدند که کرونا چه بلایی سر خانواده و آینده شان می آورد؟

انرژی صدای معلمشان ترس هایشان را شست و برد. معلم هایی مثل این معلم ها که روی کرونا را سیاه کرده اند و دل بچه ها را شاد.

 
در این روزهای کرونایی و تعطیلی مدارس، اخبار و تصاویری متعدد و بسیار جالبی از مجاهدت‌ها و فداکاری‌ معلمان تلاشگر ایران اسلامی از طریق رسانه‌های رسمی منتشر شده است.


 

 
اول درس بعد خاکسپاری
در «هرمزگان» هم خانم معلمی به دانش آموزانش ثابت کرد اگر حرفی می زند، خودش پای حرف هایش می ایستد. وقتی به بچه ها می گفت باید در هر شرایطی درس بخوانند و آینده ساز کشور باشند حتی در بدترین شرایط، خودش به حرفش عمل کرد. او با اینکه خبر مرگ ناگهانی فرزند نوجوانش را شنید، حاضر نشد کلاس مجازی را نیمه کاره رها کند. با چشمان اشک آلود اما استوار بزرگترین درس زندگی را به شاگردانش و تدریس را ادامه داد. کلاس درس که تمام شد، خانم معلم همان مادر داغدیده و دل شکسته ای شد که می رفت تا فرزندش را به خاک بسپارد.
 
بچه های روستای «عماشیه»
اهواز از هرچه محروم باشد، معدن معلم های فداکار است. مثل این آقا معلم؛ «منصور حمیدی» سرباز معلمی که به خاطر 11دانش آموزش از یک کلاس 27 نفره، که دسترسی به اینترنت و تلفن همراه هوشمند ندارند، خود را به مدرسه می رساند تا به صورت انفرادی به تک تک آن ها درس بدهد. تصاویر تدریس او در فضای مجازی دست به دست می ‌شود. معلمی که برای تدریس به چند نفر از دانش آموزانش هرروز مسیر ۱۳۴ کیلومتری «اهواز» تا روستای «عماشیه» دهستان «عنافچه» شهرستان «باوی» خوزستان را طی می ‌کند. تصویر دیگری هم از او منتشر شده است که هفته‌ای ۳بار از اهواز به روستای «ویس» می رود و در حیاط مدرسه کلاس درس برپا می کند. معلمی که برای اینکه شاگردش حس بدی نداشته باشد، شاید حضور غیاب کند، بخندد و بگوید: «همه غایب، تو حاضر.» عکسش ‌را ناظم مدرسه فرستاده و گفته که خودش باید هر روز به مدرسه برود اما این معلم به انتخاب خودش می آید.

 
هزینه ها را او می پردازد
«علی حسین چام» هم معلمی از خطه جنوب است که آن روزهای اول کرونا که هنوز شبکه «شاد» نیامده بود به دلیل اینکه دانش‌آموزانش به گوشی هوشمند و اینترنت دسترسی نداشتند، هر روز ۵۰ کیلومتر تا روستای بُرج جایزان، جایزان کهنه، سیاهگل از توابع شهرستان «امیدیه» می رفت تا بسته‌های آموزشی که با هزینه شخصی خودش تهیه کرده بود به بچه‌ ها برساند. معلمی که عیار رسم های آموزشی را بالا برد؛ همیشه بچه ها به مدرسه می رفتند حالا او مدرسه را به خانه بچه ها می برد.
 


درس و مشق های یخچالی
عکسش همان روزهای اول آمدن کرونا به ایران حسابی چرخید و دست به دست شد. «معصومه عنصری» همان معلم خلاقی است که وقتی مدارس تعطیل شد، تدریس مجازی را برای دانش آموزانش آغاز کرد. خانم معلم وقتی دید در خانه تخته وایت‌برد ندارد و برای رعایت دستورهای بهداشتی نمی خواست از خانه خارج شود، نگاهی به دور و برش انداخت و بدنه یخچال خانه اش را به عنوان تخته کلاس درس استفاده کرد. خانم معلم حق التدریس شهرستان «حمیدیه» به این فکر نکرد که اگر رد جوهر ماژیک از روی یخچال پاک نشود چه کار باید کند؟ به این فکر کرد اگر درس از حافظه بچه ها پاک شود، درد بزرگی است.


 
اجازه خانوم، سلام!
یکی از دانش‌آموزان «فرحناز عاقل» معلم یکی از مدارس تهران، دختری مهاجر و افغانستانی است که توان مالی کافی برای خرید گوشی هوشمند برای شرکت در کلاس آنلاین نداشته. خانم عاقل یک قرار روزانه زیبا می گذارد. دخترک هر روز به یک پارک نزدیک محل سکونت شان می آید و خانم معلم کلاس حضوری برایش می گذارد. دانش آموزی هرچند محروم اما خوش شانس که درست وقتی بقیه هم شاگردی هایش از دیدار حضوری خانم معلم محروم هستند، هر روز روی نیمکت پارک می نشیند و می گوید: «اجازه خانوم، سلام!»



از کرونا بدتر هم هست
اینجا در اردبیل هم یک خانم معلم دست به جیب شده و برای دو نفر از شاگردانش که وضعیت مالی مناسبی نداشته اند با هزینه شخصی خودش تبلت خریده است. درست همان روزهایی که قیمت ارز و طلا در جامعه بالا می رفت، خانم معلم طلایی ترین کار را انجام داد تا شاگردانش از حضور در کلاس های مجازی محروم نباشند و هم شاگردی هایشان از نیاز آن ها بو نبرند. معلمی که پیش خودش فکر کرده بود بالاخره یک روز کرونا می رود اما خجالت و شرم از نداری برای این بچه ها می ماند. حالا جمع همه دانش آموزانش در کلاس مجازی جمع و کسی کم نیست.


 
کوچه به کوچه، مدرسه
استان قزوین، بافت جغرافیایی خاصی دارد. پر از روستاهایی است که کیلومترها از هم و شهر فاصله دارند و روستاهای کوهستانی هم کم ندارد برای همین دسترسی دانش آموزان به امکانات آموزشی زیاد نیست. پوشش اینترنتی و شبکه های تلفن همراه هم در بخش هایی از این روستاها با خلاء و مشکلاتی روبروست که امکان تدریس آنلاین را سخت می کند. «مسعود مرادخانی»، معلم آوجی روستای «ایلدرجین» است که خانه به خانه و کوچه به کوچه می رود و به شاگردانش در روستا درس می دهد. مدرسه «مولوی» روستا 6 دانش آموز دارد و در 40 کیلومتری آوج قرار گرفته است.




 
هم معلم، هم پرستار
بچه های شهر معمولان هم یکی از متفاوت ترین معلم ها را دارند. خانم «فائزه حبیبی» از سال 1396 در آموزش و پرورش کار خود را برای تدریس آغاز کرده است. وقتی کرونا مدرسه ها را تعطیل کرد و بیمارستان ها را شلوغ. خانم معلم فکری به سرش زد. قبلاً در زمینه بهداشت و درمان تحصیل کرده و مدرک «اورژانس و فوریت پزشکی درجه دو علوم و جهاد دانشگاهی» را گرفته بود. خانم معلم در روزهایی که وحشت از کرونا زیاد و فشار کاری کادر درمان بالا رفته بود، تصمیم گرفت علاوه بر تدریس، به مراکز درمانی معمولان برود و کمک حال کادر درمان باشد.


معلمانی که با دارا بودن مرخصی استعلاجی، از روی تخت بیمارستان هم به فکر تدریس دانش آموزان بودند:
 
برخی از معلمان با بستری شدن در بیمارستان‌ها به علت کرونا همچنان تدریس خود را ادامه داده و مطابق وظیفه برای استمرار روند آموزش و یادگیری دانش آموزان تلاش می‌کنند.

یکی از دبیران فداکار به نام مهدی بخشنده‌فر، آموزگار پایه دوم ابتدایی مدرسه شهید قدوسی شهرستان بویین ‌زهرا با ۲۳سال سابقه تدریس و باوجود درد در قفسه سینه همچنان به تدریس در مدرسه می پردازد. این معلم فداکار با وخیم‌تر شدن حال جسمانی در بیمارستان بستری شده است و وخامت حال ایشان به‌قدری افزایش می‌یابد که ادامه روند معالجه در بخش ccu انجام خواهد شد. با این‌وجود بخشنده فر از تدریس مجازی دانش آموزان دست برنداشته و با بهبود نسبی حال خود آموزش مجازی دانش‌آموزانش را داخل بیمارستان از طریق شبکه شاد دنبال می کند.

 
 
تدریس حتی در بیمارستان
همان موج اول به کرونا در بیمارستان بستری شد. درد داشت اما دغدغه بیشتر. به این فکر می کرد حالا که روی تخت بیمارستان است درس و مشق شاگردانش به کجا می رسد. از خانواده خواست تا کتاب های درسی را برایش بیاورند. همان جا درست وقتی روی تخت بیمارستان دراز کشیده بود و اکسیژن و ماسک به او وصل بود به بچه ها به صورت آنلاین درس می داد. کرونا بیمارستان ها و بیماران را ملاقات ممنوع! کرده بود اما خانم معلم خوش شانس بود که هر روز 20، 30 ملاقات کننده داشت. شاگردانی که با چهره خندان در قاب تلفن همراهش ظاهر می شدند و احوالش را می پرسیدند. عکس خانم معلم خیلی ها را یاد آن معلمی انداخت که سال 1395 می رفت بیمارستان کودکان و به شاگرد مبتلا به سرطانش که در بخش ایزوله بستری بود، تلفنی درس می داد.

 
مجاهدت معلم زرندی از روی تخت بیمارستان
خانم تهامی‌پور دبیر ریاضی مدرسه شاهد شهرستان زرند یکی از این جهادگران آموزشی است و در حالی که در یک دست کتاب درسی و در دست دیگر گوشی تلفن دارد درباره احوال خود در روزهای اخیر می‌گوید: با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس فرآیند آموزش‌های غیرحضوری را با مشارکت شایسته دانش‌اموزان شروع کردم. اما با توجه به بیماری که مجبور به بستری در بیمارستان شدم و در این مدت روند آموزش غیرحضوری را با همکاری بیمارستان ادامه دادم و تدریس آنلاین را از طریق اپلیکیشن شاد دنبال می‌کنم.

 
 
معلم گلستانی از روی تخت بیمارستان هم تدریس را ترک نکرد
عباس ذاکری معلم آزادشهری برای جلوگیری از عقب‌ماندن دانش آموزانش از کلاس‌های درس مجازی در روزهای شیوع کرونا، تدریس و آموزش را از روی تخت بیمارستان هم ترک نکرد. این معلم چند روز پیش با درد شدید کلیه به پزشک متخصص مراجعه کرد و به سبب شرایط حاد بیماری پزشک تصمیم به جراحی فوری گرفت اما آقای ذاکری به سبب وعده و قراری که برای برگزاری یک کلاس رفع اشکال مجازی به دانش‌آموزان داده از پزشک می خواهد جراحی را یک روز به تاخیر بیاندازد. پس از یک روز این معلم تحت عمل جراحی قرار می گیرد و پس از کسب هوشیاری کامل، حس وظیفه شناسی بر درد ناشی از عمل جراحی غلبه کرده و کلاس درس مجازی درس مطالعات علوم اجتماعی آقای ذاکری از روی تخت بیمارستان برای دانش آموزان پایه های هفتم هشتم و نهم آغاز می شود. این معلم در روز پس از جراحی تدریس دروس پایه های مختلف را از روی تخت بیمارستان ضبط کرده و در کانال مدرسه بارگذاری می کند تا دغدغه اولیا و دانش آموزان در خصوص درس و آموزش برطرف شود.
 

ذاکری به خبرنگار ایرنا گفت : وجدانم راضی نشد که در این دروان کرونایی که مدرسه تعطیل شده حتی یک روز تدریس و درس دانش آموزان را به تاخیر بیندازم زیرا تعهد و مسئولیت معلمی باید به درستی اجرا شود تا در آینده دانش آموزان مسئولیت پذیر تحویل جامعه دهیم. این معلم آزادشهری اظهار داشت: اجازه ندادم بیماری ام فرصت تدریس را از من و یادگیری را از دانش آموزانم بگیرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Iran, Islamic Republic of
باسلام ازتمام معلمان کشورمان تشکروقدردانی میکنم که اینگونه بافداکاریهایشان به فرزندان ماکمک میکنن تاازدرس خواندن جانمانندحتی درشرایط سخت بسیارسپاسگزارم....🌺🌺🌷🌷تقدیم به تمام معلمهای زحمت کش ایران
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...