جمعه ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - 22 Sep 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ / ۲۱:۴۶
کد مطلب: 51623
۱

درج نادرست خبر خودکشی در رسانه‌ها عامل افزایش این پدیده می‌شود

درج نادرست خبر خودکشی در رسانه‌ها عامل افزایش این پدیده می‌شود
فاطمه اکبری زاده در کارگاه آموزشی نقش رسانه‌ها و پیشگیری از رفتارهای خودکشی اظهار داشت: یکی از عواملی که ممکن است افراد مستعد را به سمت خودکشی سوق دهد، انتشار اخبار خودکشی در رسانه‌ها است.
 
وی با بیان اینکه هر مرگ ناشی از خودکشی حداقل شش نفر را مستقیم تحت تأثیر قرار می‌دهد گفت: هر مرگ ناشی از خودکشی حداقل شش نفر را مستقیم تحت تأثیر قرار داده که عوامل مرتبط با خودکشی و پیشگیری از آن پیچیده و متعدد بوده و همه آن‌ها کاملاً شناخته‌شده نیستند.

اکبری زاده افزود: خودکشی مشکل عمده بهداشت عمومی بوده که پیامدهای عاطفی، اجتماعی و اقتصادی بسیاری به دنبال دارد.


نقش رسانه‌ها را در تقویت یا تضعیف اقدامات پیشگیری از خودکشی
وی تصریح کرد: سالانه ۸۰۰ هزار خودکشی در جهان به وقوع می‌پیوندد اما شواهد متعددی نقش رسانه‌ها را در تقویت یا تضعیف اقدامات پیشگیری از خودکشی تأیید کرده‌اند.

روانشناس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: رسانه‌ها می‌توانند اطلاعات آموزشی سودمندی درباره خودکشی ارائه بدهند یا برعکس اطلاعات نادرستی را درباره آن منتشر کنند.


رسانه و خطر خودکشی‌های تقلیدی
اکبری زاده عنوان کرد: از سوی دیگر به دنبال نشر اخبار رسانه‌ای، افراد آسیب‌پذیر در معرض خطر خودکشی‌های تقلیدی قرار می‌گیرند.

وی اظهار داشت: خودکشی پدیده‌ای مسری، واگیردار و تقلیدی بوده و شواهد و تجربیات گذشته موارد متعددی از بروز اپیدمی یا همه‌گیری خودکشی را نشان می‌دهد که به دنبال انتشار نامتناسب، اخبار مربوط به خودکشی افراط خاص و شناخته‌شده در سطح جهان و ایران صورت گرفته است.

روانشناس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: اغلب افرادی که به خودکشی فکر می‌کنند برای اقدام به خودکشی مردد بوده و مطمئن نیستند که می‌خواهند بمیرند و یکی از عواملی که ممکن است افراد مستعد را به سمت خودکشی سوق دهد، انتشار اخبار خودکشی در رسانه‌ها است.

اکبری زاده افزود: رسانه‌ها در افزایش آمار خودکشی و کاهش سن در این آسیب اجتماعی بسیار می‌توانند مؤثر باشند. اعلام این آسیب اجتماعی و نحوه درج و انتشار آن در رسانه‌ها باید همراه با کارشناسی و ظرافت‌های لازم باشد زیرا هرگونه برخورد ناشیانه در رسانه‌ها با این موضوع، خود می‌تواند سبب القا و آموزش نحوه خودکشی در میان افراد یک جامعه شود.

کارگاه آموزشی نقش رسانه‌ها و پیشگیری از رفتارهای خودکشی ویژه مدیران، مسئولان رسانه‌ها و دبیران صفحه‌های اجتماعی و حوادث رسانه‌ها به صورت حضوری و آنلاین در سالن شهید مفتح دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.