يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - 17 Jan 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ / ۲۱:۴۵
کد مطلب: 51766
۴
۲
وقتی ازدواج شغل و منبع درآمد برخی زنان می‌شود!

زنان کلاهبرداری که با ازدواج کسب درآمد می کنند!

زنان کلاهبرداری که با ازدواج کسب درآمد می کنند!
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، همانطور که از قدیم‌الایام گفته‌اند ازدواج مانند یک هندوانه در بسته است که امکان دارد برای فردی سرخ و شیرین باشد و برای فرد دیگر نارس و بی‌مزه. شکست در ازدواج شکست بزرگی محسوب شده و می‌تواند برای فرد آسیب‌های روانی و عاطفی زیادی را به بار آورد. بر همین اساس ازدواج یکی از مراحل مهم زندگی افراد محسوب می‌‌شود.
 
یکی از دغدغه‌های بحث ازدواج مربوط به نوع نگاه افراد به این مقوله است. در گذشته‌های دور اکثر قریب به اتفاق اعضای جامعه ازدواج را عاملی برای رسیدن به اهداف متعالی نظیر تشکیل خانواده ارزیابی می‌کردند؛ اما در سال‌های اخیر نوع نگاه‌ها به این قرارداد مقدس رنگ عوض کرده و برخی به‌عنوان منبع کسب درآمد به آن نگاه می‌کنند!

در طول سالیان گذشته به دلیل کم توجهی‌های صورت‌گرفته به نهاد خانواده و ازدواج این دو مقوله مهم اجتماعی دچار آسیب‌های فراوانی شده‌اند. به عقیده کارشناسان مواردی نظیر تمایل به تجرد، مادی‌گرایی، تنوع‌طلبی و لذت‌جویی از مهمترین عوامل عدم ازدواج محسوب می‌شوند که در این میان مادی‌گرایی سهم بیشتری در آسیب رساندن به ازدواج را به خود اختصاص داده است.

فی‌المثل در حال حاضر بسیاری از افراد بنا بر دلایل صرفاً مادی ازدواج می‌کنند؛ کمااینکه بسیاری از زنان با هدف پرکردن خلأهای مالی تن به ازدواج‎های صوری می‌دهند و بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی با دستاویز قرار دادن مسائلی نظیر عدم تفاهم و در حقیقت امر با هدف به اجرا گذاشتن مهریه روانه دادگاه‌های خانواده می‌شوند.

این زنان که روسپی‌گری را در قالب ازدواج اجرا می‌کنند، بعد از اجرا گذاشتن مهریه و اخذ آن به دنبال فرد دیگری می‌روند و مجدداً ازدواج می‌کنند و با نیت کسب درآمد مهریه را به اجرا می‌گذارند، به عملی تحت عنوان فریب در ازدواج مرتکب می‌شوند. اما پرسش این است که آیا راهی برای شناسایی این قبیل افراد پیش‌بینی شده است؟ به عبارت دیگر مردی که در آستانه ازدواج قرار دارد، با چه ترفندی در دام زنان کلاهبردار گرفتار نشود؟


چگونه زنان فریبکار را بشناسیم؟
در پاسخ به این پرسش یک مددکار اجتماعی می‌گوید: بهزیستی با حمایت قوه قضائیه سامانه تسنیم را از سال 95 راه‌اندازی کرده است. براین اساس همه متقاضیان طلاق برای ثبت درخواست خود ابتدا باید به این سامانه مراجعه کنند و ثبت نام شوند. لذا از طریق سامانه تسنیم می‌توان آمار افرادی را که به دفعات ازدواج کرده و طلاق گرفته‌اند، به دست آورد.

زینب سادات جلالی می‌افزاید: از نظر قضائی راهکاری جهت شناسایی افرادی که چندین بار ازدواج کرده‌اند، وجود ندارد. همچنان که در قانون حمایت از خانواده هم به این مورد اشاره نشده است.

وی به افزایش آمار ثبت احوال در مورد افرادی که چندین بار ازدواج کردند، اشاره می‌کند و می‌گوید: آمار ثبت احوال در مورد افرادی که چندین بار ازدواج کرده‌اند، قابل توجهی است. درواقع افزایش آمار افرادی که چندین بار ازدواج کرده‌اند، نشان‌دهنده مشکلی در جامعه است. البته آمارها در مورد طلاق زوجینی که سابقه 10 و 20سال زندگی مشترک داشتند، هم افزایش یافته است.

جلالی در پایان عواملی نظیر اختلال روانی افراد، ازدواج به‌عنوان منبع درآمد، پایین آمدن آستانه تحمل را به‌عنوان مهمترین عوامل ازدواج متعدد افراد و روی آوردن آنها به سمت ازدواج‎‌های صوری، معرفی می‌کند.


چرا زن‌ها کلاهبردار شدند؟
اما چه عاملی باعث شده زن که در قرآن کریم با آیاتی نظیر («وَضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِّلَّذِینَ آمَنُوا اِمْرَأَةَ فِرْعَوْنَ» (تحریم 11) خدا برای تمام زنان و مردان تاریخ نمونه بیان کرده است. این نمونه «زن فرعون» است.) به‌عنوان الگویی برای سایرین معرفی می‌شود، امروز با الفاظی نظیر فریب‌دهنده و کلاهبردار از وی یاد می‎شود؟

در این رابطه یک جامعه‌شناس می‌گوید: در مورد زنانی که از طریق ازدواج کلاهبرداری می‌کنند نمی‌توان لفظ ازدواج را به کار برد و اینها روسپی‌گری پنهان است؛ چراکه ازدواج عبارت است از پیوند شرعی، عرفی و قانونی میان یک زن و مرد. در جامعه امروز به دلیل کمرنگ شدن هنجارهای اعتقادی، سنتی و ملی، زنان برای سوءاستفاده از مردان و کسب درآمد به این قبیل ازدواج‌ها رو می‎آورند. البته این ازدواج‌ها به نوعی روسپی‌گری قلمداد می‌شود.

امان‌الله قرایی مقدم در خصوص علت روی آوردن زنان به این قبیل ازدواج‌ها معتقد است: ممکن است تعدادی از این زن‌ها در دوران نوجوانی مورد تجاوز بستگان و اطرافیان قرار گرفته باشند. علاوه بر این وقتی در جامعه ازدواج به تأخیر افتاد، طلاق افزایش پیدا کرد، ارزش‌ها و هنجارها در جامعه فروریخت و فروریختگی فرهنگی در جامعه رخ داد و مادیات به عنوان اصل مهم قرار گرفت، زنان هم به سمت این قبیل ازدواج‌ها می‌روند.

وی ادامه می‌دهد: با ترویج مادی‌گرایی و به هم خوردن نظام خانواده و از بین رفتن امکانات ازدواج، مردان نیز که ژیگولو نامیده می‌شوند، خودفروشی می‌کنند. البته تأثیر رسانه‌های بیگانه را هم در این موارد نباید نادیده گرفت چراکه این رسانه‌ها روابط نامتعارف را معمولی نشان می‌دهند لذا حرمت و معنای ازدواج در جامعه بر اثر تهاجمات داخلی و ندانم‌کاری‌های داخلی از بین رفته است.

قرایی مقدم در ادامه خاطرنشان می‌کند: در یکی از شهرهای استان تهران 860 زن متأهل را مورد بررسی قرار دادیم که از این تعداد 33درصد به دلیل کسب درآمد روابط نامشروع داشتند. واقعیت این است که امروزه در جامعه مادی‌گرایی ترویج پیدا کرده است و افراد برای خرید وسایل تجملاتی تن‌فروشی می‌کنند.

این جامعه‌شناس در پایان یادآور می‌شود: در حال حاضر ازدواج‌ها به خاطر ازدواج نیست به همین دلیل پسران با زنان سن بالا ازدواج می‌کنند.

در کشاکش نقش فرهنگ و اقتصاد در افزایش بزهکاری‌های اجتماعی نظیر افزایش زنان کلاهبردار که با ازدواج به کسب درآمد می‌پردازند، بسیاری معتقدند که از طریق فرهنگ‌سازی و معطوف کردن جامعه بر روی معنویات می‌توان از رشد چنین پدیده‌هایی جلوگیری کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Iran, Islamic Republic of
مطلب مفیدی است،از این گونه زنان کلاهبردار باز هم مطلب بگذارید ،با تشکر
Iran, Islamic Republic of
وقتی در یک ازدواج طرف حتی پول ۵ سکه هم نداره اما میاد میگه ۷۰۰ سکه مهریه. خب معلومه که این قرار داد از پایه دروغ است
مشخصات یک سیستم معیوب اداری!
4 عامل روان شناختی موثر بر انتخاب سبک زندگی
درباره وسواس کندن مو چه می دانید ؟
ترکیب مهلک کرونا و وسواس
افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟
برچسب زدن ممنوع!
با ازدواجتان پُز ندهید، ازدواج، لزوما خوشبختی نیست
خانواده درمانی کنید
شما دچار این بیماری خطرناک شده‌اید!
واکنش انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان به انتشار اخبار خودکشی در رسانه ها
کرونا و آشفتگی هیجانی
سندرم لازاروس؛ بازگشت به زندگی پس از مرگ
برای موفقیت لازم نیست نابغه باشی فقط کافیه یه قدم جلوتر باشی/ انیشتن