پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - 7 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۶
کد مطلب: 51807
۱
سندرم منفی گرا

چقدر از سندرم «ایمپوستر» می‌دانیم؟

چقدر از سندرم «ایمپوستر» می‌دانیم؟
مریم غفوری نژاد افزود: فرد یا افراد منفی باف یا به عبارتی دارای اعتماد به نفس پائین به نوعی دچار سندرم ایمپوستر هستند. فرد مبتلا به این سندرم اعتقاد دارد که تمام موفقیت‌هایش برحسب اتفاق و شانس است حتی موفقیت در کسب مدارک تحصیلی یا در زمینه های دیگر را اتفاقی قلمداد می کند.
 
وی اضافه کرد: افرادی که دچار ذهنیت‌های خود ویرانگر شده اند در واقع قدرت و مقاومت آن ها به شدت ضعیف شده و در این شرایط درون‌سازی یا پذیرش موفقیت برای این عده دشوار است.

این رواندرمانگر گفت: در سندرم ایمپوستر به دلیل ذهنیت منفی، اعتقاد به توانایی در حل مشکلات و چالش های پیش روی در فرد به شدت کاهش یافته در حالی که فرد با اعتماد به ‌نفس بالا برعکس افراد دارای این بیماری،‌ بهتر می‌توانند فرصت‌های جدید را شناسایی یا ایجاد و از طرفی خلاقانه فکر و ایده‌پردازی و حتی تحت فشارهای بیرونی و درونی، مقاومت و ایستادگی کنند.

افراد دارای ذهنیت خود ویرانگر افرادی با ذهنیت ثابت هستند و این ‌بدان معنی است که این عده بر این باورند توانایی‌های آن‌ها ذاتی و تغییرناپذیر است و هیچ کوششی این ظرفیت را رشد نخواهد داد. در نتیجه از چالش‌ها اجتناب می‌کنند و به راحتی تسلیم می‌شوند، که همه این عوامل منجر به عدم اعتماد به نفس در فرد می‌شود.

این روانشناس بالینی افزود: افتادن در دام ذهنیت دیگران از خصیصه های دیگر افراد مبتلا به سندرم ایمپوستر است که به عنوان تله های فکری می توان از آن یادکرد به نحوی که تله‌های فکری به عنوان الگوهای سفت و سخت باعث می‌شود فرد بیمار اطلاعات مهم و واقعی را از دست دهد.

سناریو سازی به عنوان یک سبک تفکری قدرتمند از جمله تمایلات افراد مبتلا به سندرم ذهن خودویرانگر به شمار می رود، این ذهنیت و تفکر موجب می شود بطور فاجعه آمیزی توانایی فرد برای انجام یک عمل هدفمند از بین برود. 

وی با تاکید بر اینکه فرد بدبین نه تنها دارای ذهنیت و تفکری آشفته بلکه همواره با اضطراب و استرس‌ در تب و تاب است، گفت: بدبین بودن مدام با افزایش افسردگی، اضطراب، ناامیدی و درماندگی مرتبط است و این عده در ادامه بیماری اتفاقات خوب و موفقیت آمیز را به شانس یا چیز دیگری خارج از کنترل خود نسبت می‌دهند.

غفوری نژاد افزود: مبتلایان به سندرم ایمپوستر با توجه به ذهنیت منفی که دارند همواره در تفکر انجام یا عدم انجام کاری هستند و در هر دو صورت حق را به خود می دهند و از این رو باید عنوان کرد نحوه تفکر بر احساسات و احساسات بر نحوه عملکرد آن ها تاثیرگذار خواهد بود. راه درمان چیست؟
به گفته بسیاری از متخصصین روانشناس مبتلایان به ایمپوستر یا عده ای که شاید اگر چه همواره مثبت اندیشند اما موفق نمی شوند افکار منفی خود را درباره دیگران متوقف کنند، این افراد برای رسیدن به یک آرامش نسبی باید تلاش کنند تا افکار منفی را از ذهن خود دور کرده و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند، عیبجویی از خود را کنار گذارند، خود را با شرایط وفق داده و همواره خود را به بیان جملات مثبت عادت دهند. در صورت تداوم بیماری می توان به کلینیک های روانشناسی مراجعه کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.