شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۵۰
کد مطلب: 51876
۰

روان درمانی کودکان با شن بازی

روان درمانی کودکان با شن بازی
زهرا غزالی بیگلر اظهار داشت: یکی از مهم ترین کاربردهای سینی شن، واسطه‌ای برای افرادی است که مهارت ‌های کلامی ضعیفی دارند، این روش زمینه ارتباطات لازم و مؤثر را مهیا و ظرفیت ابراز کودک را بدون تکیه به واژه‌ها، افزایش می‌دهد.

این روانشناس کودک و نوجوان، افزود: زبان کودکان بازی است و در بین بازی درمانی ‌های مختلف که برای انواع مسائل کودکان استفاده می‌شود، شن بازی درمانی، حوزه‌های وسیعی از مشکلات کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان را در بر می گیرد.

وی ادامه داد: شن بازی درمانی، نوعی تلفیق بین بازی درمانی و هنر درمانی و روش بیانگر و فرافکن در روان درمانی است، این روش شامل آشکارسازی مسائل درون فردی و بین فردی با استفاده از مصالح سینی شن به عنوان واسطه‌ای غیر کلامی به وسیله یک درمانگر متخصص این حوزه است.

غزالی بیگلر تصریح کرد: سینی شن درمانی، درمانی است که با استفاده از سینی شن و یا انتخاب محتاطانه مینیاتور و چیدمان آن به عنوان شیوه‌ای از روان درمانی غیر کلامی، محیطی امن و پذیرا خلق می کند، در فرآیند این روش، کودک خاطرات ناهوشیار و خودبیرونی با هیجاناتش را تجربه می کند.

وی در پاسخ به اینکه سینی شن درمانی مناسب چه افرادی است، گفت: این روش، از کودک دو ساله تا سالمندان را در بر می گیرد و محیطی مفرح و آزاد برای بیان احساسات فروخورده و تکانه‌های ناخودآگاه فراهم می‌کند.

این روانشناس کودک و نوجوان ادامه داد: فرآیند شن بازی و بازی‌های خودانگیخته آن، به بازیابی خاطرات پنهان افراد، تجارب اوایل نوزادی و کودکی کمک می‌کند و باعث می‌شود فرد آرامش بیشتر و احساس بهتری داشته باشد.

غزالی بیگلر افزود: سینی شن، واسطه‌ای برای افرادی است که مهارت ‌های کلامی ضعیفی دارند و ظرفیت ابراز کودک را بدون تکیه به واژه‌ها، افزایش می‌دهد، این روش برای کودکان و نوجوانانی که نسبت به درمان‌های کلامی حالت تدافعی دارند، موثر است.

وی یادآور شد: افزایش خود ارزشمندی و عزت نفس، کاهش پرخاشگری، کاهش اضطراب و افسردگی، اشتیاق بیشتر به کشف و آزمایش کردن، تغییر در بیان خلاق شامل داستان گویی، کارهای هنری و افزایش قدرت تمرکز، از دیگر مزایای شن بازی درمانی است.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن