پنجشنبه ۳ تير ۱۴۰۰ - 24 Jun 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ / ۱۱:۳۳
کد مطلب: 51969
۱

طلاق‌های زودهنگام معضل زندگی‌های امروزی

مدت زمانی است که طول ازدواج‌های جوانان ایرانی کوتاه و به طلاق‌های زود هنگام منجر می‌شود، این درحالی است که سازمان ثبت احوال در آماری اعلام کرده که ۱۵ هزار و ۶۵ طلاق در سال ۹۸ برای زوج‌های جوانی اتفاق افتاده است که بین یک تا دو سال زندگی مشترک را با یکدیگر تجربه کرده بودند، همچنین ۱۳ هزار و ۷۲۶ طلاق برای زوج‌هایی بوده است که بین دو تا سه سال زندگی مشترک را تجربه کرده بودند.
 
دلیل این طلاق‌های زودهنگام پس از گذشت یکسال زندگی شیرین مشترک چه می‌تواند باشد؟ بیش از ۱۵ هزار طلاق برای زوج‌هایی که کمتر از دو سال زندگی مشترک داشتند، آماری است که قابل توجه خواهد بود و شنیدن آن شاید برای هر کسی جالب باشد تا علت آن را جویا شود.

زوج‌های جوانی که با هزاران امید و آرزو زندگی شیرینی را آغاز می‌کنند، اما در نهایت به یک پایانی تلخ منجر می‌شود و این مسئله‌ای ناراحت کننده‌ای است که می‌تواند زنگ خطری برای جامعه ایران باشد.

سارا و همسرش یکی از زوجینی هستند که پس از گذشت ۱۳ ماه از زندگی مشترکشان، تصمیم به جدایی گرفته بودند، وقتی از او علت این موضوع را پرسیدم، گفت: از همان دوران عقد من با همسرم مشکل داشتم و با خودم فکر می‌کردم که شاید به مرور زمان بعضی از رفتارهایش را تغییر دهد، بار‌ها در این باره با او صحبت کردم، اما هنگامی که وارد زندگی مشترک شدیم، او تغییر نکرد که هیچ، حتی تلاش هم نکرد و در نهایت با توافقی که با یکدیگر داشتیم تصمیم گرفتیم که از یکدیگر جدا شویم.

محمد رضا و همسرش هم زوج دیگری بودند که پس از ۸ ماه زندگی مشترک از یکدیگر جدا شده بودند و او علت جدایی خود را نداشتن تفاهم با شریک زندگی خود می‌دانست و گفت: متأسفانه من و همسرم زبان یکدیگر را نمی‌فهمیم و من این موضوع را پس از شروع زندگی مشترک متوجه شدم.

بیش از ۱۵ هزار زوج دیگر نیز بنا بر همین علت‌های حل شدنی و ساده در سال گذشته پس از گذشت کمتر از دو سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شده بودند، علیرضا قاسمی روانشناس و مشاور خانواده درباره این موضوع، اظهار کرد: متأسفانه چندسالی است که طلاق‌های زود هنگام سهم بیشتری از کل طلاق‌ها را شامل می‌شوند که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد و اصلی‌ترین آن نرسیدن به بلوغ فکری است.

او در ادامه بیان کرد: برخی از افراد به دلیل خسته شدن از مجرد بودن، بر طرف کردن نیاز‌های عاطفی، ترس پیدا نکردن فردی برای زندگی مشترک به ازدواج روی می‌آورند.

این مشاور خانواده با اشاره به اینکه شناخت ناکافی زوجین نسب به هم از علت‌های طلاق زودهنگام است، گفت: یکی از عواملی که احتمال طلاق را در سال اول افزایش خواهد داد، آشنا نبودن زوجین به مهارت‌های حل مسأله و برقراری ارتباط و مهارت‌های فردی است و افراد در دوران مجردی و با گذشت زمان باید این مهارت‌ها را یاد بگیرند.

قاسمی تصریح کرد: بسیاری از زوجین پس از ازدواج و تنها با گذشت مدتی از زندگی زناشویی خود در می‌یابند که شریک زندگیشان نسبت به آن‌ها سرد و بی تفاوت است. این سردی و بی تفاوتی علت‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها ارتباط فرد با فرد دیگری است.

او تصریح کرد: برخی از افراد نیز انتظارات زیادی از همسر خود دارند و او را با افراد دیگر مقایسه می‌کنند و نمی‌خواهند به خود بقبولانند که هر فردی عیب و عیوبی دارد؛ بنابراین دائم در حال ایرادگیری از همسر خود هستند و تمام فکر و ذهن خود را درگیر این موضوع می‌کنند، به طوری که پس از گذشت چند وقت از زندگی مشترک خود تحت هیچ شرایطی حاضر به ادامه زندگی با همسرشان نیستند.

این روانشناس با اشاره به جزئی نگری بعضی از جوان‌های امروزی تصریح کرد: همسران احتمالا نسبت به رفتار‌های یکدیگر به خصوص در اوایل ازدواج حساسیت زیادی دارند، ریزبینی و جزیی نگری از جمله مسائلی است که می‌تواند موجب اختلافات بسیاری شود.

سارا نظری جامعه شناس ، با اشاره به دلایل طلاق‌های زودرس اظهار کرد: یکی از دلایل طلاق زودهنگام پس از یک تا دو سال زندگی مشترک، شکل نگرفتن شخصیت افراد است. شخصیت هر فرد تا ۱۸ سالگی شکل می‌گیرد و تا سن ۲۰ سالگی معیار‌ها و علائم شخصیتی افراد کامل می‌شود.

او افزود: متأسفانه این روزها، تعدادی از زوجین پس از گذشت یک سال زندگی مشترک زن و شوهر از یکدیگر سرد می‌شوند و همین عامل سبب می‌شود افراد به فکر طلاق بیفتند و یکی از دلایل طلاق‌های زودهنگام ازدواج‌های عجولانه است.

این جامعه شناس تأکید کرد: برای کاهش این آمار طلاق نیاز است تا زوج‌های جوان پیش از ازدواج از یکدیگر شناخت کافی داشته باشند و با یک دید و نگاه علاقانه شریک زندگی خود را که قرار است یک عمر با او زندگی کند، به درستی انتخاب کنند.

ازدواج امری است که نیاز به پایبندی و رعایت حقوق شریک زندگی دارد، بنابراین اگر قرار است فردی را برای زندگی مشترک خود انتخاب کنید، نیاز است با خانواده و روانشناس حاذق مشورت کنید تا یک انتخاب صحیح داشته باشید.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

خانواده درمانی (زوج درمانی)  چیست؟
نگرانی چیست؟
روانشناسی کودک چیست و چرا اهمیت دارد؟
نشخوار فکری چیست؟ راه‏‌های مقابله با آن کدامند؟
عادت های روزمره را چطور تغییر دهیم؟
استرس بالا احتمال "سندرم قلب شکسته" را افزایش می دهد
طلاق در کمین چه کسانی است؟
چرا بیماری‌های ذهنی مطالعه را دشوار می‌کنند؟
پاسخ به پنج سوال کلیدی درباره وسواس
رابطه اثربخش در مشاوره
والدین به تفاوت های ذهنی بچه ها احترام بگذارند
حرف و عمل ما چه زمانی هم‌خوانی دارد
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند